e-Dowód do wymiany po zmianie wymogów unijnych

e-Dowód do wymiany po zmianie wymogów unijnych

author
Alicja Uzarowicz
16 sierpnia 2019

Pięć miesięcy temu rozpoczęło się wydawanie nowych dowodów osobistych. e-Dowód otrzymało około jednego miliona Polaków. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, po nowelizacji przepisów unijnych dokumenty te nie będą spełniać wymogów, a zatem konieczna będzie ich wymiana.

Władze państw starają się nieustannie przenosić osiągnięcia cyfrowe na codzienne życie społeczeństwa. Przykładem takiego działania było wydawanie odnowionych dokumentów tożsamości. Jak się jednak okazuje, e-Dowód będzie musiał ponownie ulec zmianie – wszystko za sprawą nowelizacji  przepisów unijnych.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, technologia wykorzystana przy wdrażaniu nowych dokumentów tożsamości nie będzie wystarczająca dla nowych wymogów unijnych. W ciągu pięciu miesięcy wydano już Polakom około 1 mln e-Dowodów. Wiele wskazuje na to, że będzie istniała konieczność ich ponownej wymiany.

I to wszystko już niedługo, bo rozporządzenie Unii Europejskiej zmieniające przepisy odnośnie dowodów osobistych weszło w życie w sierpniu. W akcie prawa unijnego zawarto jednak dwuletni okres na dostosowanie się do nowych przepisów i rozpoczęcie wydawania dokumentów według nowych standardów rozpocznie się najpóźniej w 2021 r.

Kradzież tożsamości – co to jest i jak się zabezpieczyć?

e-Dowód do kosza?

Niestety technologia, jaką wykorzystali eksperci podczas projektowania obecnie wydawanego w Polsce e-Dowodu, jest zdaniem UE niewystarczająca. Jednym z wymogów stawianych przez ustawodawcę unijnego względem dowodów tożsamości obywateli wspólnoty jest zapisanie w pamięci dowodu dwóch odcisków palców.

W rozporządzeniu zawarto ponadto kilka wytycznych określających, jak dokument tożsamości ma wyglądać – obecny projekt niestety nie pokrywa się z tymi standardami. e-Dowód wprowadzony w Polsce przed pięcioma miesiącami okazał się być falstartem.

Bowiem fakt trwania prac nad nowym rozporządzeniem nakładającym pewne standardy względem dokumentów tożsamości nie był tajemnicą. Wydawałoby się, że słuszniej byłoby zaczekać na ustalenia ustawodawcy europejskiego przed wdrażaniem nowych dokumentów. Kolejna zmiana będzie przecież kosztować.

Prace nad opodatkowaniem usług cyfrowych

Zmiana e-Dowódów spowoduje kolejne koszty

Produkcja dokumentów tożsamości opłacana jest przez państwo, które swój budżet czerpie między innymi z wpływów podatkowych. Oznacza to, iż zarówno za e-Dowód, jak i nowe dokumenty, które spełnią wymogi UE, zapłacą polscy podatnicy. Ile kosztuje wyrobienie jednego dowodu?

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, według „starego” systemu, czyli dokumentów bez chipa, produkcja jednego dowodu kosztowała około 20 zł. Jeden e-Dowód kosztuje państwo natomiast 30 zł. I chociaż nie jest to wysoka kwota w przeliczeniu na sztukę, to przeliczenie 30 zł na 1 mln wydanych dokumentów brzmi już znacznie poważniej.

A teraz wszystkie te dokumenty nie będą mogły służyć Polakom dłużej niż jeszcze przez dwa lata. Dowody bowiem nieustannie są wymieniane, bo przyczyn jest wiele. Każdego dnia kolejni Polacy tracą swoje dokumenty, czy osiągają pełnoletniość.

Co więcej, możliwym jest, że już niedługo państwa zrezygnują w ogóle z plastikowych kart jako dokumentów na rzecz aplikacji mobilnej. Na ten moment ruszyły już prace w Ministerstwie Cyfryzacji nad dostosowaniem dokumentów do nowych przepisów unijnych.

Ile kosztuje e-dowód osobisty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka Zaratka w Kasie Stefczyka
Banki
autor wpisu
Sienkiewicz
14 maja 2018

Pożyczka Zaratka w Kasie Stefczyka

Lombardy w Kołobrzegu
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
07 grudnia 2022

Lombardy w Kołobrzegu

ING Bank Śląski w Mysłowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
14 lipca 2019

ING Bank Śląski w Mysłowicach

Nowości w aplikacji GOmobile od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 kwietnia 2020

Nowości w aplikacji GOmobile od BNP Paribas

Kredyt hipoteczny Chrzanów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Chrzanów

Porównaj