E-faktury zmienią polski biznes

E-faktury zmienią polski biznes

author
Halszka Gronek
30 sierpnia 2019

Elektroniczne faktury są rozwiązaniem napędzającym polski biznes i wspierającym środowisko naturalne. Tym bardziej cieszy fakt, że z postulatem wprowadzenia e-faktur wyszli polscy przedsiębiorcy. To właśnie oni, za pośrednictwem aplikacji Głos Przedsiębiorcy, zgłosili pomysł zmiany tradycyjnego sposobu wystawiania i odbierania faktur na nowszy.

E-faktury w polskim biznesie to kolejny postulat, jaki udało się zrealizować dzięki głosom oddanym przez przedsiębiorców w aplikacji Głos Przedsiębiorcy. Zdaniem ekspertów z Federacji Przedsiębiorców Polskich elektroniczne faktury przyczynią się do usprawnienia procesów zarządzania przedsiębiorstwem. E-faktury to przede wszystkim duża oszczędność czasu i pieniędzy, Szacuje się, że całkowity koszt wystawienia i wysłania tradycyjnej faktury wynosi od 1,50 zł do 4,50 zł. Dla porównania, wysłanie e-faktury to koszt średnio od 0 zł do 0,16 zł.

Oczywiście elektroniczne faktury cechuje także wiarygodność wystawianych dokumentów oraz łatwość ich przechowywania. Warto wspomnieć, iż Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) zapewnia formaty dokumentów zgodne ze standardami Normy Europejskiej, dzięki czemu żadne przedsiębiorstwo nie musi obawiać się o wyciek danych, utratę środków czy inne błędy oprogramowania.

"

PEF jest szansą dla Polskich firm do zwiększenia swojej konkurencyjności nie tylko w kraju, ale także na terenie całej Unii Europejskiej. […] Korzystanie z e-faktur jest wymogiem postępu w nowoczesnej administracji oraz współczesnego biznesu – liczymy, że system ten będzie coraz częściej stosowany także w obrocie komercyjnym – nie tylko w sektorze publicznym

– tłumaczy Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.


Więcej o tym, czym jest e-faktura i jak działa, przeczytasz w naszym artykule.

Sektor publiczny zdominowany przez e-faktury

Nie każdy z nas wie o tym, że od 18 kwietnia bieżącego roku wszystkie podmioty udzielające zamówień publicznych mają obowiązek odbierania e-faktur za pośrednictwem Platformy Elektronicznego fakturowania w przypadku zamówień o wartości powyżej 30 tys. euro. Co więcej, od sierpnia tego roku obowiązek odbierania e-faktur objął wszystkie zamówienia publiczne (nie licząc faktur dotyczących postępowań ogłoszonych przed 18 kwietnia 2019 roku).

Eksperci z zakresu ekonomi liczą na to, ze nie tylko sektor publiczny, lecz także komercyjny zostanie wkrótce całkowicie zdominowany przez elektroniczne formaty faktur. Fakturowanie online jest przede wszystkim tańsze, dużo wygodniejsze i niezaprzeczalnie szybsze. Co równie ważne – zwłaszcza teraz, w dobie nasilających się zagrożeń środowiska – fakturowanie drogą elektroniczną zdaje się być zgodne z ekologicznym myśleniem o przyszłości. Nie trzeba martwić się o papier, a także o odpowiednie miejsce do bezpiecznego przechowywana tradycyjnych faktur.

"

Platforma jest bezpłatna zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających. Ponadto – jako jedyna publiczna platforma e-faktur – PEF jest także poważnym narzędziem do walki z zatorami płatniczymi. Zapewnia wiarygodność wystawianych faktur, tym samym zmniejsza liczbę błędnych i fałszywych dokumentów w obiegu oraz skraca czas akceptacji faktury. Automatyzacja obiegu dokumentów finansowych w tej postaci niweluje ryzyko ich zgubienia

– wyjaśnia Grzegorz Lang, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

E-faktury dzięki aplikacji Głos Przedsiębiorcy

Realizacja i wdrożenie Platformy Elektronicznego Fakturowania nie byłyby możliwe, gdyby nie głosy oddane przez przedsiębiorców w Głosie Przedsiębiorcy – aplikacji dostępnej na portalu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To właśnie za pośrednictwem tego elektronicznego kanału wybierane są postulaty cieszące się największą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. E-faktury w polskim biznesie to kolejny postulat zrealizowany przez resort przedsiębiorczości dzięki GP.

Jak działa Głos Przedsiębiorcy? To bardzo proste. Za pośrednictwem elektronicznego formularza każdy przedsiębiorca może zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy ustawodawcze, które następnie są weryfikowane przez specjalistów z administracji. Co więcej, dzięki specjalnej opcji komentarzy pomysłodawcy mogą sprawdzić, z jaką reakcją wśród innych przedsiębiorców i internautów spotkały się jego postulaty. 

Status pomysłu, w więc informacja o tym, czy postulat został odrzucony, przekazany do konsultacji, czy może wdrożony, jest publikowany na portalu internetowym. W ten właśnie sposób wszyscy zainteresowani mają aktualną informacje o przyszłości zgłaszanych postulatów. Jeśli specjaliści z administracji uznają, że pomysł zgłoszony przez przedsiębiorcę jest gotowy do wprowadzenia w życie, przekazują go dalej, do resortu właściwego dla danej sprawy. Kategorii zgłaszanych pomysłów jest siedem. Są to:

  • rozwój działalności gospodarczej, 
  • prawa i obowiązki przedsiębiorcy, 
  • finansowanie, 
  • wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek, 
  • handel zagraniczny, 
  • informacje dla przedsiębiorców, 
  • inwestowanie w Polsce.


Źródła:
http://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?lang=pl&page=komunikaty_fpp&year=2019&month=8&id=184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowa usługa medyczna w Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2021

Nowa usługa medyczna w Santander Bank Polska

Ceny złota najwyższe od lat
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 czerwca 2019

Ceny złota najwyższe od lat

Które sklepy płacą największe podatki ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
24 kwietnia 2017

Które sklepy płacą największe podatki ?

Kredyt hipoteczny Milicz
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
14 kwietnia 2017

Kredyt hipoteczny Milicz

Kredyt na oświadczenie
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
18 października 2022

Kredyt na oświadczenie

Porównaj