E-paragon ograniczy szarą strefę

E-paragon ograniczy szarą strefę

author
Alicja Uzarowicz
19 kwietnia 2020

Wraz z początkiem kwietnia w życie weszły przepisy zrównujące moc prawną paragonu elektronicznego z tradycyjnym papierowym. Jak wykazała Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, e-Paragon może ograniczyć szarą strefę w Polsce o nawet 10 miliardów złotych.

Pierwszy dzień kwietnia w Polsce był momentem wejścia w życie ustawy, która zrównała moc prawną elektronicznych paragonów z ich papierowymi wersjami. I chociaż wydaje się to być wyłącznie szansą na zwiększenie wygody Polaków, to Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wykazała jeszcze jeden pozytywny skutek.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

A mianowicie umożliwienie przedsiębiorcom wystawiania tego rodzaju rachunków o mocy paragonu zdaniem analityków Fundacji może spowodować szereg skutków gospodarczych. Wśród nich najciekawszym jest zredukowanie wielkości szarej strefy o nawet 10 miliardów złotych.

Polscy politycy e-Paragon planowali już w 2016 roku. Wówczas bowiem rozpoczęły się prace nad tym rozwiązaniem. Ich bezpośrednim skutkiem było wspomniane już zrównanie w prawach paragonu papierowego i elektronicznego przepisami wchodzącymi w życie 1 kwietnia 2020 roku.

Fot. FROB

 

e-Paragon zmniejszy szarą strefę?

Na ten moment nie jest jeszcze możliwe otrzymanie e-Paragonu zamiast jego papierowej wersji, a oprócz. Z wielu przyczyn i tak ułatwi to rodakom przechowywanie rachunków i zabezpieczenie ich przed zniszczeniem. A zatem mimo braku zastąpienia papieru elektronicznym dokumentem można mówić o wielkim kroku dla cyfryzacji naszego kraju.

Zyski dla polskiej gospodarki z tytułu zmniejszenia szarej strefy w wyniku wprowadzenia e-Paragonu mogą wynieść nawet 10 mld złotych. Poza korzyściami tego rodzaju, warto wspomnieć o zmniejszeniu kosztów ekologicznych. Rokrocznie drukowanie blisko 12 mld sztuk paragonów powoduje zużycie około 600 ton papieru.

Gdy uda się już zamienić paragony papierowe na elektroniczne, spadną też koszty operacyjne sklepów. Nie będą one musiały płacić za koszty wydruku paragonów. Co więcej, obsługa przy kasach będzie trwała krócej – klient nie będzie czekał na wydruk paragonu i zmianę rolki.

e-Paragon ma potencjał, ale czeka go dużo pracy

Kolejną korzyścią e-Paragonu jest także fakt, iż dzięki przesłaniu go na adres e-mail czy w formie SMS mamy natychmiastowy wgląd w swoje zakupy w jednym miejscu. Dzięki temu możemy lepiej zarządzać swoimi wydatkami i finansami osobistymi. Daje to ogromne pole do rozwoju różnych usług związanych właśnie z consumer finance.

Aby jednak ostudzić zapał, warto pamiętać, że przed projektem e-Paragon jeszcze bardzo długa droga. Choć wdrożenie go szybciej ze względu na trwającą pandemię jest jak najbardziej słuszne, to na wszystkie te wspaniałe skutki trzeba jeszcze poczekać. Należy przede wszystkim popularyzować tę formę zapisu transakcji.

Albowiem jeżeli klienci nie będą chętnie korzystać z tej usługi, ciężko mówić o kroku wprzód. Dlatego też Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego rozpoczęła wiele działań mających na celu popularyzację e-Paragonu. Wśród nich znalazło się na przykład wypracowanie standardów samoregulacyjnych dla sprzedawców.


Źródła:
https://frob.pl/eparagon/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czy każdy może otrzymać kredyt?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
06 marca 2020

Czy każdy może otrzymać kredyt?

Santander Consumer Bank Bielsk Podlaski
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
12 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Bielsk Podlaski

Bank Spółdzielczy w Leżajsku sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Leżajsku sesje przychodzące i wychodzące

Były przewodniczący KNF o parabankach
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
16 kwietnia 2013

Były przewodniczący KNF o parabankach

Credit Agricole w Swarzędzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019

Credit Agricole w Swarzędzu

Porównaj