ECKP ostrzega: uwaga na portale randkowe

ECKP ostrzega: uwaga na portale randkowe

author
Alicja Uzarowicz
27 kwietnia 2020

W obliczu ogromnych zmian, jakie spowodowała pandemia koronawirusa w Polsce, coraz więcej rodaków postanowiło porandkować w sieci. Osobiste spotkanie może stanowić nadmierne ryzyko. Europejskie Centrum Konsumenckie Polska (ECKP) ostrzega, by dokładnie zapoznać się z regulaminem odwiedzanych portali randkowych.

Dużo Polaków w obliczu przymusowej izolacji postanowiło zająć się swoim życiem uczuciowym za pośrednictwem portali randkowych. Jak ostrzega jednak Europejskie Centrum Konsumenckie Polska (ECKP), warto dokładnie wczytywać się w ich regulaminy. Rośnie liczba skarg na tego rodzaju serwisy.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut


Albowiem internauci poszukujący sympatii często „nacinali się” na usługę automatycznego przedłużania subskrypcji. Z powodu wydłużania okresu działania danego konta z kart i kont użytkowników pobierane są bardzo wysokie opłaty. Ich wysokość dochodzi nawet do 200 – 300 złotych.

Z powodu faktu, iż osobiste spotkanie stanowi nierzadko spore ryzyko, część rodaków postanowiła randkować online. Jednak wraz ze wzrostem popularności serwisów randkowych w marcu, zwiększyła się niestety liczba skarg ich klientów. Niezadowoleni klienci, szczególnie z Niemiec i Luksemburga, poczuli się potraktowani wysoce niesprawiedliwie.

ECKP ostrzega przed serwisami randkowymi

Jakie zarzuty najczęściej zgłaszają niezadowoleni klienci europejskich serwisów randkowych? Najczęściej w skargach podnoszona jest właśnie kwestia automatycznego przedłużania konta. Serwisy zdają się liczyć na nieświadomość klienta. Po pierwszym zalogowaniu często nie wiedzą oni o opłatach.

Sprawdź także: Oszustwo na wygraną w Radio ZET

W ten sposób, ich konta są obciążane opłatami za niechciane przedłużenie ważności konta, nawet bez ich zgody i wiedzy. W jaki sposób większość serwisów rozwiązuje tę kwestię? Aby zakończyć korzystanie z płatnych usług takich platform, klient musi najczęściej pisemnie wypowiedzieć usługę. Ma na to odpowiedni termin.

Niestety dane karty płatniczej wymagane są od klienta już na etapie rejestracji w serwisach. Dzięki temu, jeżeli klient nie wie o konieczności anulacji subskrypcji w odpowiednim terminie, z jego konta będą cyklicznie pobierane środki. Niestety na ten moment nie istnieją przepisy, które sprawiałyby, że działanie serwisów jest nielegalne.

Luka w prawie – ECKP radzi dokładnie czytać regulamin

O ile automatyczne wydłużanie ważności konta i pobieranie za nie opłat nie jest niezgodne z prawem, serwisy randkowe mają obowiązek poinformowania o takich warunkach rejestracji jeszcze przed zawarciem umowy. Oznacza to, że najczęściej informację o płatnym i automatycznym wydłużaniu subskrypcji znajdziemy w regulaminie.

Właśnie ta transparentność i widoczność informacji o automatycznym przedłużaniu ważności kont wzbudza zdenerwowanie klientów. Wielu z nich podkreśla, że tytuł wiadomości e-mail nie wskazuje na tego rodzaju warunki. Równie często sama informacja na temat odpłatności przedłużania konta widnieje dopiero na końcu wiadomości.

Niestety czujność klientów często bywa uśpiona w obliczu różnych promocji. Pomimo darmowego okresu na przykład dwóch tygodni nadal trzeba zrezygnować z usługi po okresie promocji. W odmiennym wypadku ECKP ostrzega, że może dojść do pobrania środków z konta. Często opłaty pobierane są z góry za cały kwartał i wynoszą nawet 200-300 złotych.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja klienta, który pierwszy okres umowy opłacił przelewem bankowym. Informacja o zaległościach w zapłacie za subskrypcję trafia od razu do firmy windykacyjnej, co podnosi kilkukrotnie wartość długu. Warto więc pamiętać o wypowiedzeniu umowy do 14 dni przed zakończeniem okresu opłaconej przez nas subskrypcji.


Źródła:
https://konsument.gov.pl/dla-mediow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Radziejowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019

PKO BP w Radziejowie

Co to jest ubóstwo energetyczne ?
Blog
author
Patryk Byczek
02 lutego 2018

Co to jest ubóstwo energetyczne ?

Alior Bank w Krzeszowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019

Alior Bank w Krzeszowicach

Zdalna hipoteka w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 maja 2020

Zdalna hipoteka w mBanku

BNP Paribas oddziały w Rawiczu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Rawiczu

mBank placówki w Gnieźnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Gnieźnie

Porównaj