Poczta Polska stawia na ekologiczne rozwiązania. Na początku kwietnia w sortowniach instytucji pojawiło się nowoczesne oświetlenie, które zmniejsza zużycie energii i emisję CO2.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 15.04.2019
Udostępnij:

Ekologiczne, inteligentne oświetlenie

O ekologii i przyjaznych środowisku rozwiązaniach mówi się już na całym świecie. Firmy starają się spełniać wszelkie skomplikowane normy i wprowadzają korzystne dla przyrody usprawnienia. Poczta Polska również zdecydowała się na bycie bardziej „eko”.

Nowe oświetlenie w sortowniach Poczty Polskiej pojawiło się w ramach planu modernizacji firmy. Dzięki wprowadzonym zmianom Poczta Polska przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii i emisji CO2. Jednak pozytywny wpływ na środowisko to nie wszystko – nowoczesne lampy poprawiają również warunki pracy wewnątrz hal.

Sprawdź: pożyczki na czek GIRO

Ekologiczne oświetlenie pojawiło się między innymi w węzłach ekspedycyjno-rozdzielczych:

  • Lisi Ogon
  • Pruszcz Gdański
  • Warszawa
  • Wrocław

W trakcie instalowania nowego oświetlenia zamontowano także inteligentny system sterowania. Należą do niego na przykład zegary astronomiczne, które są wykorzystywane do sterowania oświetleniem zewnętrznym. Dzięki nim lampy automatycznie włączają się po zachodzie słońca i wyłączają o wschodzie, co pozwala zaoszczędzić energię.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Poczty Polskiej, system sterowania DALI pozwala bardzo efektywnie wykorzystywać oświetlenie sztuczne wewnątrz pomieszczeń, gdyż koryguje oświetlenie sztuczne w zależności od dopływu światła naturalnego.

Justyna Siwek z Poczty Polskiej podkreśla, iż instytucja szacuje, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zaoszczędzi dodatkowo ponad 2 mln zł rocznie, a emisja CO2 zmniejszy się o ponad 4,3 tys. ton rocznie.

"

Modernizacja oświetlenia w czterech sortowniach umożliwi Poczcie pozyskanie 1162 certyfikatów, które po spieniężeniu znacząco poprawią efektywność ekonomiczną zrealizowanych projektów. Spółka złożyła do poszczególnych dystrybutorów bezpłatne wnioski o zmniejszenie mocy umownych z tytułu planowanego zmniejszenia zużywanej energii elektrycznej. Oznacza to dodatkowe roczne oszczędnościami na poziomie ok. 135 tys. zł. brutto – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Poczta Polska planuje kolejną modernizację oświetlenia w innych obiektach pocztowych, które zużywają najwięcej energii. Podobny system lamp pojawił się już w ubiegłym roku w sortoni w Komornikach niedaleko Poznania

POCZTA POLSKA – INFORMACJE O SPÓŁCE

Poczta Polska S.A. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się świadczeniem usług pocztowych (listy i paczki) oraz bankowo-ubezpieczeniowych – poprzez spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej (Bank Pocztowy i Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych), a także usług logistycznych. Poczta Polska rozwija również obszar usług cyfrowych (neoznaczek, neolist, neokartka) realizowanych poprzez platformę internetową – Envelo.

Obowiązkiem instytucji jest świadczenie powszechnych usług pocztowych przez 5 dni w tygodniu na terenie całego kraju.


Źródło: Poczta Polska, InfoWire.pl

Komentarze