Najczęściej komentowane
Dyskusja o ekspansji polskiego eksportu na CEO Summit
W swoim najnowszym komunikacie Bank Pekao S.A. postanowił zawrzeć najważniejsze ustalenia i stanowiska zaprezentowane przez uczestników CEO Summit 2019, który odbył się w Warszawie. Eksperci dyskutowali o ekspansji polskiego eksportu i pomysłach na rozwój tej branży. Jakie wnioski wysnuto na koniec panelu dyskusyjnego?
Jak czytamy w najnowszym komunikacie Banku Pekao S.A., CEO Summit, który gościł w Warszawie licznych przedstawicieli świata eksportu, inwestorów i naukowców, był świetną okazją do rozmów na temat polskiego eksportu. W ramach konferencji odbyła się nawet dyskusja, którą poświęcono perspektywą rozwoju polskiej wymiany handlowej.
Punktem wyjścia do przeprowadzonych rozmów było uświadomienie uczestnikom, że w Polsce nadal brakuje przedsiębiorstw, które mogłyby pod względem rynków zagranicznych mierzyć się z globalnymi czempionami branży. Jak wynika z raportu Pekao S.A., który analitycy przygotowali specjalnie z okazji CEO Summit 2019, przyczyną niskiej rozpoznawalności polskich marek jest małe zaangażowanie kapitału polskiego za granicą.
Innymi słowy, polskie firmy zajmujące się eksportem przeznaczają zbyt małe środki na zapewnienie sobie rozpoznawalności. O sposobach wsparcia, jakie mogłyby odmienić ten stan rzeczy rozmawiano podczas wspomnianego już kongresu. Temat dyskusji o rozwoju polskiego eksportu podjęli między innymi prof. Ian Goldin, dr Linda Yueh i prof. Ian Begg.
Bank Pekao S.A. – najważniejsze informacje
Sesje Elixir – Bank Pekao S.A.
Jak pomóc w ekspansji polskiego eksportu?
Wspomniany już wyżej raport, który przygotowali eksperci z Pekao S.A., otrzymał tytuł „Czy Polskę stać na posiadanie globalnych czempionów? Internacjonalizacja polskich firm wkracza w nową fazę”. Analiza wykazała między innymi, ze ostatnia dekada była pasmem sukcesów dla polskiego eksportu.
Co więcej, sprzedaż polskich towarów za granicę pozostaje jedną z dźwigni rozwoju polskiej gospodarki. W intencji wielu podmiotów i grup zainteresowań pozostaje zatem, aby tę sferę gospodarczą utrzymać w jak najlepszej kondycji lub nawet jeszcze ją rozwinąć. W obronie tego argumentu stoją wyliczenia, jakich dokonał Pekao S.A.
Łączna sprzedaż eksportowa w Polsce w ciągu ostatniej dekady wzrosła aż czterokrotnie, co zagwarantowało Polsce miejsce wśród największych światowych eksporterów. Ponadto w ciągu trzech ostatnich lat nadwyżka dóbr sprzedanych za granicę w stosunku do tych sprowadzonych rosła do rekordowych 70-80 mld zł.
Zagrożenia dla polskiego eksportu
I chociaż wyniki całej branży są satysfakcjonujące, to niestety sytuacja nie wygląda doskonale z perspektywy struktury polskich eksporterów. A mianowicie 2/3 liderów sprzedaży towarów i usług za granicę stanowią polskie spółki-córki zagranicznych koncernów i korporacji. Brakuje zatem spółek, które faktycznie pochodzą z Polski.
Kolejnym problemem jest wspomniane już niskie zaangażowanie kapitałowe polskich firm za granicą. Uniemożliwia to budowanie tożsamości polskich producentów na zagranicznych rynkach. Lekiem zasugerowanym w raporcie Pekao S.A. i Atlantic Council jest ścisła współpraca sektora finansowego, administracji publicznej oraz samych firm.
Zwłaszcza w perspektywie czynników ryzyka takich jak niekorzystna demografia, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 i wzrost kosztów energii, digitalizacja procesów produkcyjnych, perspektywy ograniczenia funduszy unijnych i przede wszystkim – wydłużająca się lista wyzwań geopolitycznych. Jednym z najważniejszych jest zbliżający się brexit
– czytamy w komunikacie.
Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/467147/czas-na-zbudowanie-silnego-polskiego-brandu-za-granica?fbclid=IwAR0vw8UXFJTeKD2BawmLroPhylQSbgQIR7yLWiHEsI3qmyShmFSsvvtkGKk
Dodaj komentarz