Elektryczne hulajnogi na wynajem we Wrocławiu

Elektryczne hulajnogi na wynajem we Wrocławiu

autor wpisu
Natalia Narloch
17 października 2018
Już niebawem mieszkańcy Wrocławia będą mogli cieszyć się elektronicznymi hulajnogami. To wszystko dzięki aplikacji stworzonej w Kalifornii przez popularny startup Lime. Polska będzie 6. europejskim krajem, w którym pojawią się miejskie hulajnogi na wynajem.

Jak można skorzystać z elektrycznej hulajnogi?

Docelowo planuje się kilkaset takich jednośladowców. Do tej pory we wszystkich europejskich państwach, idea spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Elektryczne hulajnogi z sukcesem przyjęły się już w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Czechach. Teraz nadszedł czas na Polskę. Jeśli inwestycja się powiedzie, amerykański startup rozszerzy swoją działalność także na inne polskie miasta.

E-hulajnogi będą obsługiwane za pomocą aplikacji, czyli na tej samej zasadzie jak dotychczas rowery miejskie i samochody w ramach „carsharingu”. 

Pierwsze elektryczne hulajnogi pojawią się we Wrocławiu już w tym tygodniu. Dyrektor generalny Lime w Polsce – Marek Łusiak zapowiada, że w zależności od zainteresowania i współpracy będą stopniowo „rozszerzać flotę”. Obecnie prowadzone są rozmowy z różnymi samorządami dotyczące chęci podjęcia się tej inwestycji.

Prowadzenie tych jednośladowców nie wymaga posiadania prawo jazdy ani zakładania kasku. Wystarczy znaleźć odpowiednią stację na mapie i wpłacić 2 zł na start. Za każdą kolejną minutę dolicza się 50 gr. Hulajnogę należy odstawić na wskazane w aplikacji miejsce (stację).

Startup Lime

Lime jest popularnym amerykańskim startupem o wartości ponad 1 mld dolarów. Wspierają go Google oraz Uber.
Początkowo firma stała się niezwykle popularna w San Francisco i Los Angeles. Następnie otworzyła się na Madryt, Paryż, Lizbonę i Pragę – w każdym z miast zdobywając ogromne  zainteresowanie i poparcie ze strony miasta i mieszkańców.

Wrocław został wybrany jako miasto nowoczesne i otwarte na nowe technologie. Obsługuje już miejski system wypożyczalni samochodów elektrycznych. Niewykluczone, iż w niedalekiej przyszłości polskie miasta skorzystają z szerszej oferty startupu – rowerów miejskich.

Jakie są konsekwencje wprowadzenia hulajnóg na wrocławskie drogi?

Wprowadzenie nowych jednośladowców, może okazać się jednak ciosem dla taksówkarzy. Pojazdy te bez wątpienia będą ciekawą i korzystną alternatywą dla komunikacji miejskiej i  taksówek. W związku z tym, w najbliższy czwartek taksówkarze planują wyjść na ulice aby protestować i domagać się uczciwej konkurencji.

Warto jednak zaznaczyć, że polskie miasta są wciąż jednymi z najbardziej zakorkowanych na świecie. Aplikacja ma na celu pomóc mieszkańcom polskich miast w codziennym poruszaniu się.

W związku z tym, że hulajnogi nie wymagają posiadania prawa jazdy, są one dostępne praktycznie dla każdego. Wiąże się to m.in. z zwiększonym ruchem na drogach przez osoby nie w pełni zaznajomione z przepisami ruchu drogowego. Rozpędzona hulajnoga może stanowić niebezpieczeństwo, a przypadku zderzenia kierowca jest niezabezpieczony przed uderzeniem.

Podsumowując

Polskie miasta stają się coraz bardziej otwarte na nowoczesne koncepcje komunikacji miejskiej. Popularne staje się zastępowanie autobusów, a nawet samochodów i metra przez alternatywne środki komunikacji proponowane przez miasto. Biorąc pod uwagę Trójmiasto, powstaje tam największy w Europie system miejskich rowerów.

Tego przykładem jest także powstająca we Wrocławiu sieć hulajnóg elektrycznych. Aplikacja stworzona przez amerykański startup Lime jest jedną z wielu tego typu inicjatyw mających na celu uskutecznienie sposobów przemieszczania się.

Ponad to, jest to rozwiązanie propagujące ekologiczne i nieszkodzące środowisku środki komunikacji. Do nowoczesnych koncepcji jednośladowców miejskich przyłącza się także Uber, który przejął niedawno amerykański startup Jump i wynajmuje rowery m.in. w Berlinie. Kolejne inwestycje planuje także w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

roko
roko
2018-11-22 22:50:40

- Takim urządzeniem można się poruszać po drogach niepublicznych, ale pojazd musi spełniać określone warunki. Musi mieć odpowiednią homologację - mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji. w myśl przepisów "Prawo o ruchu drogowym", osoba, która jedzie na hulajnodze jest traktowana jako osoba piesza i powinna poruszać się chodnikiem - tłumaczy Wojciech Jabłoński. Tu jednak pojawia się problem, bo prawo prawem, ale zgodnie z regulaminem firmy Lime, poruszanie się elektryczną hulajnogą po chodniku też jest zabronione. Zatem gdzie taką hulajnogą jeździć można? Niestety dopóki kwestie prawne nie zostaną w tym zakresie uporządkowane, jedyną odpowiedzią na to pytanie zdaje się być słowo: nigdzie.

Jazda
Jazda
2018-10-21 12:30:43

Ile to km/h potrafi wyciągnąć?

  Kloku
  Kloku
  2018-10-31 10:50:22

  27km/h przy 75kg, lżejszy użytkownik może dobije do 30

P
P
2018-10-20 23:06:17

Lime jest warte 1.1 miliarda dolarow, nie 1 milion. Takie podstawy...

wojtus53
wojtus53
2018-10-19 18:15:17

Co tak słabo,tylko na tyle ich stać.Proponuje iść dużo dalej w nowoczesność,trzeba we Wrocławiu wprowadzić jeżdżące elektryczne muszle klozetowe.To dopiero będzie super dwa w jednym.

  Ciemnogród
  Ciemnogród
  2018-10-31 14:24:01

  Strach przed postępem widzę dalej w narodzie silny xD

Statata
Statata
2018-10-19 11:57:33

Gardzę cierpami. Ostatni raz jechałem rok temu, wieczorek, nawet byłem trzeźwy. No ale cierp i tak nie przepuści okazji i źle wydał resztę. Ale co tam. Niech ma te parę złotych. Gardzę złotówami, na drodze nie potrafią się poruszać zgodnie z przepisami, nigdy cię taki nie wpuści nie ważne czy jedziesz autem czy na piechotę. Chociaż jako pieszy zawsze wymuszam na nich gdy wchodze na przejście.

  logik
  logik
  2018-10-19 12:40:59

  Ale ten, na którym się mścisz, to nie ten co ci zrobił krzywdę.

Podobne artykuły

Koniec z odsetkami od odsetek – prezydencki projekt
Ekonomia
author
Halszka Gronek
23 września 2018

Koniec z odsetkami od odsetek – prezydencki projekt

Komornik Sądowy Bartosz Macedoński
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
27 października 2015

Komornik Sądowy Bartosz Macedoński

Pożyczki bez zaświadczeń Piaseczno
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Piaseczno

Provident w Lublinie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
12 sierpnia 2016

Provident w Lublinie

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
26 listopada 2018

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury

Możliwa refundacja leków dla ciężarnych kobiet
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 czerwca 2019

Możliwa refundacja leków dla ciężarnych kobiet

Porównaj