Emeryturę powyżej 10 tys. złotych dostaje 45 osób w Polsce

Emeryturę powyżej 10 tys. złotych dostaje 45 osób w Polsce

author
Alicja Uzarowicz
25 stycznia 2020

Wielu seniorów narzeka na wysokość swojej emerytury. Bardzo często rozpoczęcie najdłuższych wakacji życia wiąże się niestety z pogorszeniem sytuacji finansowej. Powodem jest właśnie fakt, że wysokość świadczenia stanowi ułamek pensji, jaką otrzymywało się całe życie. Jednak nawet i w tym przypadku można odnaleźć rekordzistów.

Mimo faktu, że dużo mówi się o ciężkiej sytuacji osób starszych zmagających się z ubóstwem, bardzo rzadko wspomina się o osobach, które pobierają bardzo wysoką emeryturę. Mowa tutaj o 41 Polakach i czterech Polkach, którzy otrzymują 10 tys. zł świadczenia miesięcznie albo więcej.

Warto jednak wspomnieć, że także i wśród rekordzistów znajdą się rekordziści. Albowiem emeryturę w wysokości 20 tys. złotych albo więcej otrzymuje łącznie jedna kobieta i trzech mężczyzn. Jak to możliwe, że w Polsce mamy emeryta, który otrzymuje świadczenie w wysokości 22 482, 56 złotych?

Ile komornik może zająć z emerytury w 2020?

Co ciekawe, osoby, które otrzymują najwyższą emeryturę wykazały się bardzo długim stażem pracy. Warto pamiętać, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza przymusu rozpoczęcia najdłuższych wakacji życia. Cztery osoby pobierające najwyższe w Polsce świadczenia pracowało od 57 do 61 lat. Zaś trójka z nich zakończyła karierę w wieku ponad 80 lat.

Ile pracowały osoby pobierające najwyższą emeryturę w kraju?

Zatem wysoka emerytura polskich rekordzistów nie wynika tylko z faktu, że pobierały one wysokie wynagrodzenie. Wśród 45 osób z najwyższą emeryturą zaledwie dwie nie pracowały za długo na swoje obecne dochody. Było to dwóch mężczyzn, którzy pobierają 12 448,01 zł i 10 978,08 zł emerytury.

Obaj panowie przeszli na emeryturę odpowiednio w wieku 70 i 67 lat pracując wcześniej 30 lat i 3 miesięcy oraz 34 lata i 2 miesiące. Ogromna większość pozostałych rekordzistów na swoje emerytury pracowała dużo dłużej. Właśnie ta ich pracowitość w znacznej mierze zaowocowała wyższym świadczeniem.

Emerytura minimalna 2020 – sprawdź kwotę

Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z końcem października ubiegłego roku, świadczenie emerytalne otrzymywało 5,86 mln Polaków, co stanowi już o milion więcej niż jeszcze w 2015 roku. Średnia wysokość emerytury w tamtym czasie wyniosła 2 379,19 złotych, co świadczy o jej wzroście o 100,73 złotych w ciągu jednego roku.

Ile średnio pracowali rekordziści wśród emerytów?

Średnio seniorzy osiągający najwyższe emerytury w kraju pracowali przez 50 lat. Jest to bardzo wysoka średnia stażu pracy, szczególnie w obliczu danych, które wskazują na to, że bardzo niewielu Polaków pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego. System emerytalny pozwoli na tym wyższe świadczenie, im dłużej podatnik będzie pracował.

Co więcej, nawet jeden rok pracy dłużej może istotnie wpłynąć na wysokość emerytury. Wiele mówi się również o konieczności podniesienia wieku emerytalnego, aby zmniejszyć ryzyko, że coraz mniej osób będzie pracować na osoby w wieku przed- i poprodukcyjnym. Warto zatem postarać się o to, by emerytura nie zawiodła w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

INVEST BANK przekształca się w PLUS BANK
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 grudnia 2013

INVEST BANK przekształca się w PLUS BANK

Pożyczka 3000 zł bez zaświadczeń – ranking
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
16 grudnia 2015

Pożyczka 3000 zł bez zaświadczeń – ranking

Bank Pekao w Zielonej Górze
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 lipca 2019

Bank Pekao w Zielonej Górze

PKO BP w Śremie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019

PKO BP w Śremie

Cyberataki w ponad 80 proc. firm finansowych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 sierpnia 2019

Cyberataki w ponad 80 proc. firm finansowych

Santander Bank Polska w Sopocie
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 maja 2019

Santander Bank Polska w Sopocie

Porównaj