Najczęściej komentowane
Energia prosumencka – co to jest ?
Rynek energii obecnie rozwija się w kierunku lokalnej energetyki rozproszonej. Obecni odbiorcy energii to coraz częściej prosumenci inwestujący w małe mikroźródła odnawialnych źródeł energii.
Czym jest energia prosumencka?
Jest to system, w którym to odbiorcy wytwarzają prąd. Dzięki energii rozproszonej, czyli wytwarzaniu energii w pobliżu miejsca jej odbioru, unika się wielkich strat energii powstających w wyniku przesyłania ich na duże odległości.
Energia prosumencka ma przynieść ogromne korzyści zarówno dla gospodarki jak i środowiska przyrodniczego. Głównym założeniem jest zainstalowanie w każdym gospodarstwie domowym generatora prądu o niewielkiej mocy, który wytwarzałby niezależnie energię.
W momencie niskiego poboru prądu u prosumenta wytwarza się nadwyżki energii, które oddawane są do sieci i mogą skorzystać z nich okoliczne gospodarstwa domowe. Z drugiej strony, w trakcie wzmożonego popytu na energię w danym domu, można pobrać nadwyżkę z sieci.
Dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej nie wiąże się z zamknięciem dotychczasowych elektrowni konwencjonalnych dostarczających energię do zakładów przemysłowych czy oświetlenia miast.
Dlaczego warto inwestować w energię prosumencką?
Głównym celem energetyki rozproszonej jest dywersyfikacja źródeł pozyskiwania energii elektrycznej i zmniejszenie kosztów, nie koniecznie przynoszenie dochodu.
Zainteresowane mikroinstalacjami OZE są głównie kraje rozwinięte. Wiąże się to przede wszystkim z:
- Dużym popytem na energię elektryczną oraz uzależnieniem od niej, co wiąże się z rosnącą liczbą urządzeń elektrycznych.
- Wysokimi kosztami dostarczania energii i podatkami, wpływającymi na ich cenę.
- Niepewnością odnośnie przyszłych cen prądu.
- Rosnącą świadomością społeczeństwa związaną z ochroną środowiska. Energia prosumencka to szansa na nowy rozwój systemu energetycznego. Odbiorca energii jest jednocześnie jej wytwórcą i aktywnie bierze udział w procesie jej wytwarzania. Dzięki temu obniża się koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Co ważne, energetyka rozproszona zwiększy poziom bezpieczeństwa i uniezależnienia się energetycznego kraju.