Engie Energy rekordzistką wśród kar UOKiK

Engie Energy rekordzistką wśród kar UOKiK

author
Alicja Uzarowicz
13 listopada 2019

 

Engie Energy Management Holding Switzerland otrzymała rekordową karę nałożoną w historii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ zadecydował o zastosowaniu ostatecznego środka przymusu ze względu na brak woli współpracy ze strony spółki. Teraz ma ona do zapłaty 40 mln euro, czyli 172 miliony złotych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył w ostatnim czasie rekordowo wysoką karę. 172 mln zł czyli równowartość 40 mln euro ma do zapłaty spółka Engie Energy Management Holding Switzerland w związku z brakiem współpracy przy okazji postępowania dotyczącego finansowania gazociągu Nord Stream 2.

Powodem, dla którego organ zdecydował się na zastosowanie tak daleko idącego środka jest fakt, iż pomimo dwukrotnego wezwania podmiotu do przedstawienia dokumentów niezbędnych w czynnościach kontrolnych, spółka nie wykazała woli współpracy.

"

Okazało się, że jedna z firm – Engie Energy – nie chce z nami współpracować. Jeśli po ponownym wezwaniu dalej nie ma współpracy, Urząd ma inne narzędzia. Engie Energy uporczywie i bezpodstawnie odmawiała nam dostępu do dokumentów dotyczących kontaktów między firmą a Gazpromem

– powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK, podczas konferencji prasowej.

Engie Energy z najwyższą karą w historii UOKiK

Narzędziem, o którym wspomniał prezes Marek Niechciał, jest właśnie zastosowana kara. Warto ponadto wspomnieć, że domyślnie kara ta mogła wynieść do 50 mln euro. Jednak ze względu na fakt, iż spółce Engie Energy pierwszy raz zdarzyło się podobne naruszenie przepisów, organ zadecydował o wymierzeniu łagodniejszej karze.

Prezes UOKiK sam zaznaczył w swojej wypowiedzi, że nie było w historii urzędu dotychczas wyższej kary. Przyczynę tego stanu rzeczy podał Robert Kamiński, który pełni rolę dyrektora Departamentu Kontroli Koncentracji w UOKiK. A mianowicie nie było jeszcze podstaw do nakładania tego rodzaju kar na polskie spółki. Wszystkie raczej współpracowały z organem podczas postępowań.

Co więcej, nałożona na Engie Energy kara jest tylko jednym z elementów postępowania antymonopolowego, jakie organ prowadzi od kwietnia zeszłego roku. Łącznie w efekcie przeprowadzenia czynności kontrolnych UOKiK postawił zarzuty już sześciu spółkom. Miały one dokonać finalizacji transakcji koncentracji podmiotów pomimo braku zgody urzędu na takie czynności.

Postępowanie w sprawie gazociągu Nord Stream 2

Spółkami, którym UOKiK postawił zarzuty są: Engie Energy, OMV, Shell, Gazprom oraz Wintershall oraz Uniper. W toku procedur wyjaśniających, czy w istocie doszło do załamania przepisów mających chronić rynki przed ich nadmierną koncentracją, organ analizuje dokumentację zebraną od podmiotów innych niż niewspółpracująca spółka.

Czym jest jednak Nord Stream 2? Pozostający jeszcze w fazie projektu gazociąg zakłada budowę urządzenia na dnie Morza Bałtyckiego. Tym samym gaz mógłby być przekazywany z Rosji do Niemiec. Zaś sam gazociąg miałby prowadzić po trasie swojego już wybudowanego poprzednika o nazwie Nord Stream.

Aby móc zrealizować przedsięwzięcie tak ogromnego pokroju, podmioty zajmujące się tworzeniem inwestycji tworzą spółki celowe. Właścicielem takiego podmiotu dla Nord Stream 2 jest Gazprom. Natomiast finansowanie będące przedmiotem kontroli UOKiK mieli zapewniać giganci: OMV, Shell, Uniper, Wintershall i właśnie Engie Energy.


Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15940

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Identyfikator komornika sądowego
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2018

Identyfikator komornika sądowego

BNP Paribas oddziały w Głogowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Głogowie

PKO BP w Śmiglu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 października 2019

PKO BP w Śmiglu

Ile kosztuje akademik w Warszawie?
Ile kosztuje
author
Dominika Sobieraj
20 sierpnia 2019

Ile kosztuje akademik w Warszawie?

Credit Agricole w Kętach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Kętach

Porównaj