Euractiv – kolejna odsłona powracającego pomysłu

Euractiv – kolejna odsłona powracającego pomysłu

author
26 lutego 2020

W ostatnim czasie światło dzienne ujrzała informacja, iż Komisja Europejska planuje zaprezentować jesienią tego roku nową strategię integracji dla rynku płatności w Europie. Jak poinformował portal Euractiv, rezultatem, jaki zamierza w ten sposób osiągnąć Unia, jest zwiększenie konkurencyjności lokalnych systemów kartowych.

Komisja Europejska po raz kolejny powraca do pomysłu europejskiej alternatywy w sferze rynku płatności. Nie zdziwi nikogo pogląd, iż ta branża w Europie jest mocno uzależniona od schematów Visy i Mastercard. Portal Euractiv jako cel tego działania KE wskazał właśnie chęć uniezależnienia europejskiego rynku od tych firm.

Taki zabieg doskonale wpisuje się bowiem w idee reprezentowane przez Unię Europejską, która polega na zwiększaniu konkurencji mniejszych przedsiębiorstw. Zmniejszenie wpływów Visy i Mastercard na tym rynku płatniczym ma więc umożliwić lokalnym systemom kartowym zwiększenie ich udziałów w tej branży.

Warto podkreślić, że podobne plany i pomysły pojawiały się już kilka razy wcześniej. Jednak  przy każdej z tych okazji Komisja Europejska prezentowała inny sposób na osiągnięcie swojego celu. Wśród pomysłów pojawiło się stworzenie schematu kartowego na wzór UnionPay, które powstało w Chinach. Jaki jest najnowszy plan instytucji?

Euractiv informuje o nowym planie Komisji Europejskiej

Jak można wyczytać na portalu Euractiv, tym razem Komisja Europejska ma nowy pomysł na dokonanie zmian w unijnym rynku płatniczym. Jej ambicją jest najprawdopodobniej połączenie już istniejących lokalnie systemów płatności. Wiele z nich bowiem państwa członkowskie opracowały i rozwinęły we własnym zakresie.

Tego rodzaju plan zakłada jednak dokonanie czegoś, czego kraje członkowskie nie podjęły się jeszcze same. Albowiem by ze schematów tworzonych w poszczególnych krajach mogli korzystać zagraniczni klienci, w dalszym ciągu stosuje się tak zwany co-badging. Jest to proces polegający na umieszczaniu na takich kartach loga Visy czy Mastercard.

Oba te giganty płatnicze pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a zatem niewiele mają wspólnego z Unią Europejską. Niewątpliwie połączenie lokalnych schematów w ponadnarodowe standardy płatnicze to niełatwe w realizacji przedsięwzięcie. Szczegółowy plan procesu dążącego do ich utworzenia Komisja Europejska ma zaprezentować już jesienią.

TIPS – fundament przyszłości rynku płatniczego w UE

Jak podaje Euractiv, powołując się na wiarygodne źródła, bazę do utworzenia takich międzynarodowych standardów dla państw członkowskich ma stanowić TIPS. Jest to ogólnoeuropejski system płatności natychmiastowych. Nazwa pochodzi od skrótu Target Instant Payment Scheme.

O podobnych ambicjach organów Unii Europejskiej można się było dowiedzieć także z raportu Europejskiego Banku Centralnego, który ukazał się w zeszły roku. Wspólnotowy bank centralny zasugerował opracowanie wspólnego znaku graficznego, jaki pojawiałby się na kartach działających w całej Unii Europejskiej.

We wspomnianym raporcie wskazano także, że TIPS „mógłby być sposobem na wsparcie wzajemnych połączeń i interoperacyjności krajowych schematów kartowych i, jeśli zapewni się paneuropejski zasięg rozwiązania, stać się punktem wyjścia do stworzenia alternatywy wobec wizji europejskiej organizacji kartowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Puławy
Pożyczki miasta
author
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Puławy

Dofinansowania dla firm „Badania na rynek”
Ekonomia
author
03 października 2018

Dofinansowania dla firm „Badania na rynek”

PKO BP w Chodzieży
Oddziały
author
08 września 2019

PKO BP w Chodzieży

Ile zarabia ratownik wodny?
Bez kategorii
author
06 stycznia 2020

Ile zarabia ratownik wodny?

Zwolnienia lekarskie kontrolowane przez ZUS
Bez kategorii
author
18 sierpnia 2019

Zwolnienia lekarskie kontrolowane przez ZUS