Europejska gospodarka spowalnia, a co z Polską?

Europejska gospodarka spowalnia, a co z Polską?

author
Halszka Gronek
21 listopada 2019

W ostatnich miesiącach mieliśmy szansę się przekonać, jak bardzo sytuacja geopolityczna odbija się na kondycji europejskiej gospodarki. Poważnego spowolnienia gospodarczego doświadczyły już Niemcy. Analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego prognozują, czy podobne zmiany czekają Polskę – a jeśli tak, to kiedy.

Analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego alarmują, że gospodarka europejska hamuje, a co gorsza – wszystko wskazuje na to, że w najbliższych kwartałach będzie mieć problem z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego. Te złe wyniki wynikają przede wszystkim z obecnej kondycji Chin, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe, oraz z problemów branży motoryzacyjnej. Na napięciach międzykontynentalnych sporo tracą także Niemcy. Ci, jako filar strefy euro, wywierają ogromny wpływ na kondycję gospodarczą wspólnoty.

"

Twarde dane makroekonomiczne ze strefy euro są obecnie najgorsze od kilku lat. Wskazują na stagnację wzrostu gospodarczego w strefie euro, głównie ze względu na recesyjne odczyty niemieckiej gospodarki. Ta bowiem jest najbardziej wrażliwa na spowolnienie gospodarcze w Chinach i zmniejszenie popytu Państwa Środka na niemieckie dobra inwestycyjne. Ponadto, strefie euro szkodzą problemy branży motoryzacyjnej, wyniki sektora automotive są zatrważająco słabe

– tłumaczył Piotr Dmitrowski z Biura Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Twarde dane makroekonomiczne 

Bank Gospodarstwa Krajowego przytacza dane, według których w III kwartale bieżącego roku wzrost PKB w strefie euro wyniósł 1,1 procenta rok do roku. W II kwartale wskaźnik ten był nieco wyższy (1,2 %) choć i tak pozostawiał wiele do życzenia. Trwająca wojna handlowa między dwoma ogromnymi mocarstwami, USA i Chinami, zdaje się wywierać coraz poważniejszy i niestety coraz bardziej negatywny wpływ na kondycję Europy. Najbardziej wrażliwe są pod tym względem Niemcy, jednak i ich sytuacja bezpośrednio rzutuje na przyszłość ekonomiczną Polski. 

Drugim ważnym czynnikiem spowalniającym europejską gospodarkę są problemy w przemyśle samochodowym. Polski bank rozwoju informuje, że sektor ten boryka się z poważnym spadkiem eksportu i zmianami regulacyjnymi w zakresie ochrony środowiska. Co istotne, po raz kolejny rynkiem, od przeszło trzech kwartałów notuje wyraźne spadki produkcji i który stanowi źródło pogorszenia danych ze strefy euro, jest niemiecki przemysł samochodowy. Dla zobrazowania problemu, w III kwartale PKB Niemiec wzrósł zaledwie 0,1 procenta kdk.

"

Pogorszenie koniunktury w strefie euro wynika w pierwszej kolejności z czynników globalnych. Osłabieniu ulega tempo wzrostu gospodarczego w Chinach, w efekcie maleje popyt na europejskie produkty w Państwie Środka. Bardzo wrażliwa jest na to przede wszystkim gospodarka niemiecka, która jest głównym producentem dóbr inwestycyjnych na świecie. To z kolei przekłada się na kondycję całej Europy

– tłumaczy cytowany wyżej Piotr Dmitrowski.

Co z tą Polską?

Polski Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2019 roku wzrósł o 3,9% w porównaniu z danym za analogiczny okres roku ubiegłego. Dodatnie wskaźniki oczywiście cieszą, choć warto zauważyć, iż w kwestii wzrostu PKB nastąpiło nieznaczne spowolnienie w porównaniu z wynikiem rzędu 4,6% za II kwartał 2019 roku (po korekcie z 4,5 procenta). 

Analitycy polskiego banku rozwoju prognozują, iż wzrost gospodarczy w Polsce w bieżącym roku ukształtuje się na poziomie 4,2–4,3%. Szacunki ekspertów bezlitośnie wskazują jednak, że w przyszłym roku wskaźnik ten wyniesie tylko 3,7 procenta. Spowolnienie będzie w głównej mierze efektem osłabienia kontrybucji eksportu netto ze względu na pogorszenie wyników gospodarki niemieckiej i ogólnoeuropejskiej. Co dobre, to fakt, iż ze względu na dobre nastroje gospodarstw domowych na wysokim poziomie utrzymywać się będzie dynamika konsumpcji. 

Jak czytamy w najnowszej publikacji Banku Gospodarstwa Krajowego, za dobrymi nastrojami gospodarstw domowych kryje się między innymi zadowalająca kondycja polskiego rynku pracy. W. Tej kwestii za pozytywny uznać można fakt, iż obecnie doświadczamy najniższego od 1989 roku poziomu stopy bezrobocia. Ponadto polskiemu rynkowi towarzyszy stabilny popyt na pracę. Niemniej jednak spekulacje te mogą spełznąć na niczym – dopiero najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu europejska gospodarka rzeczywiście odbije się to na wzroście polskiego PKB.


Żródła:
https://media.bgk.pl/78733-europejska-gospodarka-nadal-bedzie-spowalniac-najblizsze-miesiace-pokaza-w-jakim-stopniu-odbije-sie-to-na-wzroscie-polskiego-pkb

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

PKO BP w Świnoujściu
Oddziały
author
Halszka Gronek
21 września 2019

PKO BP w Świnoujściu

Czy windykator może dzwonić do pracy?
Dla zadłużonych
author
Halszka Gronek
08 listopada 2018

Czy windykator może dzwonić do pracy?

Bank Spółdzielczy w Warcie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Warcie sesje przychodzące i wychodzące

PKO BP w Głownie
Oddziały
author
Halszka Gronek
10 września 2019

PKO BP w Głownie

Promocja: “eKonto osobiste plus nagroda specjalna” w mBanku
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 września 2021

Promocja: “eKonto osobiste plus nagroda specjalna” w mBanku

Kasa Stefczyka Biała Podlaska
Oddziały
author
Halszka Gronek
19 października 2020

Kasa Stefczyka Biała Podlaska