Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie

Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie

author
Alicja Uzarowicz
09 czerwca 2019

Zgodnie z danymi Eurostatu za rok 2018 w Polsce kupuje się mieszkania z pierwszej ręki od deweloperów nawet kilkukrotnie częściej niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii. Polska jest trzecim krajem w Europie pod względem przewagi sprzedaży mieszkań nowych nad tymi z rynku wtórnego.

Według najnowszych danych Eurostatu Polacy kupują mieszkania deweloperskie nawet kilka razy częściej niż obywatele Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Niemiec. Udział nowych mieszkań w ramach rynku nieruchomości w Polsce ustąpił tylko małym krajom takim jak Cypr i Malta.

Badanie instytucji zajmującej się prowadzeniem analiz rynków europejskich brało jednak pod uwagę wartość sprzedanych mieszkań, nie zaś ich ilość. Co ciekawe w Polsce ilościowo więcej sprzedawanych mieszkań pochodzi z drugiej ręki. Mimo to rozmiar rynku mieszkań deweloperskich w Polsce bije na głowę większość krajów Europy.

Tego trendu rynkowego nie zmienił nawet fakt, iż wskaźnik sprzedanych mieszkań bezpośrednio przez deweloperów jest niższy dla roku 2018 o 2 pkt proc. w stosunku do roku poprzedniego i wynosi aktualnie 46 proc. Potwierdza to informację o tym, że ceny mieszkań mogą wkrótce zacząć spadać w wyniku słabszej sprzedaży odnotowywanej przez deweloperów.

Polska ustępuje tylko Malcie i Cyprowi

Interesującym może wydać się fakt, iż niezmiennie od roku 2010 udział w rynku nieruchomości przypadający na deweloperów nieustannie wzrastał. We wspomnianym okresie odnotowano wzrost z 33 proc. do 48 proc. w roku 2017. W zeszłym roku osiągnięty poziom był o 2 pkt proc. niższy.

Dane Eurostatu potwierdzają również, że Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem udziału lokali  nowych w ogólnej sprzedaży na rynku nieruchomości. Pierwsze dwa miejsca przypadły Malcie (76 proc.) oraz Cyprowi (68 proc.), gdzie sprzedaje się jeszcze więcej nowych lokali pod względem wartości.

Są to jednak wyspy  o niewielkiej powierzchni. Z tego powodu ich rzeczywistość urbanizacyjną adekwatniej byłoby porównać do dużych miast, a nie państw. Niewiele Polska wyprzedziła Estonię i Norwegię, gdzie odnotowano wzrost udziału nieruchomości deweloperskich do odpowiednio 42 i 36 proc.

Ile Polacy wydają na urządzenie mieszkania?

Mieszkania głównie z drugiej ręki według Eurostatu

Może wydać się interesujące, że Polski wynik pod względem ilości mieszkań deweloperskich kilkukrotnie przewyższa inne państwa Europy. Prawidłowość tą można zaobserwować w przypadku między innymi Belgii (20 proc.), Włoch (19 proc.), Szwecji (18 proc.), Niemiec (16 proc.) czy Wielkiej Brytanii (11 proc.).

Tylko co dziesiąte mieszkanie sprzedawane we Francji i Słowenii pochodzi z rynku pierwotnego. Na samym końcu zestawienia udziału mieszkań deweloperskich w ogóle rynku nieruchomości znalazły się Węgry i Dania. W przypadku tego pierwszego państwa tylko 5 proc. sprzedawanych mieszkań jest nowa. Dla Danii wynik jest wręczy symboliczny, bo nie przekracza 1 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Przeniesienie konta bankowego
Bez kategorii
autor wpisu
Julia Wierciło
21 sierpnia 2023

Przeniesienie konta bankowego

PKO BP w Kalwarii Zebrzydowskiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019

PKO BP w Kalwarii Zebrzydowskiej

KredytOK w Płocku
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
10 lutego 2017

KredytOK w Płocku

Upadek polskiej giełdy Bitcoin
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 lutego 2017

Upadek polskiej giełdy Bitcoin

NOTUS Finanse – oddział w Kostrzynie nad Odrą
Wpisy
author
Patryk Byczek
05 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Kostrzynie nad Odrą

Kredyt gotówkowy Radom
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Radom

Porównaj