Strona główna Bez kategorii Finał hackatonu Pekao S.A. rozstrzygnięty

Finał hackatonu Pekao S.A. rozstrzygnięty

author
Alicja Uzarowicz
17 grudnia 2019

W swoim najnowszym komunikacie Bank Pekao S.A. poinformował, że doszło do rozstrzygnięcia finału hackatonu #PekaoCoders organizowanego przez bank. Podczas rozgrywek programiści w zespołach próbowali znaleźć rozwiązanie niełatwych problemów, które stanowią bariery rozwoju technologii finansowych. Komu udało się pokonać przeciwników?

Swój najnowszy komunikat prasowy Bank Pekao S.A. poświęcił podsumowaniu rozstrzygniętego finału hackatonu #PekaoCoders. Każda z drużyn biorących udział w konkurencji miała zaproponować odpowiedź na jedno z pytań nurtujących współczesną bankowość. Wyzwanie nie należało do najprostszych.

Pytanie konkursowe brzmiało bowiem: „Jak wykorzystać dane z kart płatniczych, aby zaprojektować funkcjonalne rozwiązanie dla klienta detalicznego?”. Właśnie tę kwestię mieli postarać się wyjaśnić studenci z dziewięciu zespołów, które brały udział w finale hackatonu. Innymi słowy, najlepsi z najlepszych.

Albowiem te dziewięć drużyn wytypowano podczas zmagań regionalnych. Pierwsze wydarzenie wchodzące w skład hackatonu odbyło się w lutym bieżącego roku na Uniwersytecie Warszawskim. Zaś ostatni etap eliminacji miał miejsce we Wrocławiu. Łącznie swoich sił w konkurencji spróbowało w sześciu miastach 40 zespołów składających się z 200 studentów.

Finał hackatonu #PekaoCoders

Podczas eliminacji drużyny miały do opracowania nieco inne zagadnienia, niż podczas finału. Wówczas pochylano się nad kwestiami danych z terminali płatniczych. Na ich podstawie miały powstać ciekawe rozwiązania dedykowane klientom banku z sektora MŚP. W finale poprzeczka powędrowała nieco wyżej.

Uczestnicy otrzymali bowiem anonimowe karty płatnicze, które miały posłużyć im do stworzenia pomysłu konkursowego. Centralny Dom Technologii w Warszawie gościł zmagania programistów w weekend 13-15 grudnia bieżącego roku. Studenci opracowywali rozwiązania w oparciu o dane z kart dla klientów indywidualnych.

"

Bank Pekao współpracuje z największymi uczelniami w Polsce, praktycznie ze wszystkimi uczelniami technicznymi. Jestem przekonany, że wspólnie ze studentami możemy tworzyć doskonałe rozwiązania. Jednocześnie tworzymy zupełnie nową płaszczyznę współpracy biznesu z nauką

– powiedział Bartosz Zborowski z Pekao S.A., cytowany w komunikacie.

Mała pomoc od organizatorów hackatonu

Finał hackatonu #PekaoCoders upłynął w nieco innej formie niż poprzednie etapy zmagań. Albowiem przed przystąpieniem do opracowywania rozwiązań programiści biorący udział w konkursie uczestniczyli w warsztatach. Ich tematem była metodyka Design Thinking oraz Lean Startup, która miała pomóc im w stworzeniu pomysłów.

Bank Pekao S.A. do swojego hackatonu zapraszał jednak nie tylko programistów. Mile widziani byli również socjolodzy, specjaliści od marketingu, biznesu, jak i graficy. Celem takiego zaproszenia było utworzenie interdyscyplinarnych, a więc i ciekawych zespołów. Różne sposoby myślenia okazują się w praktyce bardzo wydajne i pomysłowe.

W niedzielę 15 grudnia wieczorem doszło do prezentacji pomysłów konkursowych, opracowanych przez 9 zespołów. Miały one tylko 4 minuty by zaskarbić sobie sympatię komisji konkursowej, która przez kolejne 3 minuty mogła zadawać pytania. Tytuł zwycięzcy i 32 tys. zł nagrody powędrowało do drużyny Nieracjonalny Traktor z Łodzi.

Ich pomysł polegał na stworzeniu aplikacji, która na podstawie paragonów klienta mogłaby analizować jego wydatki. Następnie rozwiązanie dostarczałoby automatycznej listy zakupów na każdy dzień. Co więcej, aplikacja dawałaby szansę na zamówienie tych produktów, śledzenie promocji i pomoc w zarządzaniu finansami klienta.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/476835/wiele-nowych-pomyslow-na-big-data-w-bankowosci-final-hackathonow-pekao-rozstrzygniety

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

PKO BP w Brwinowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Brwinowie

PKO BP zaprasza na 9. edycję Biegu Tropem Wilczym
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2021

PKO BP zaprasza na 9. edycję Biegu Tropem Wilczym

Pekao wypłaca dywidendę za 2017 rok
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 czerwca 2018

Pekao wypłaca dywidendę za 2017 rok

ING Bank Śląski w Marklowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Marklowicach

KasaWraca w Link4
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
02 czerwca 2018

KasaWraca w Link4

Ile kosztuje zdjęcie do paszportu?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
28 lutego 2020

Ile kosztuje zdjęcie do paszportu?