Finanse młodych Polaków

Finanse młodych Polaków

author
Alicja Uzarowicz
01 czerwca 2019

Młode pokolenie, które szybciej miało dostęp do najnowszej technologii szybciej zaczyna także swoją przygodę z bankowością. Santander Bank Polska postanowił prześwietlić finanse młodych Polaków. Na co zatem młodzież polska wydaje pieniądze najczęściej?

Rynek bankowy jest stopniowo wzbogacany o nową bazę klientów. Są to przedstawiciele pokolenia „Z”, czyli tego, które dorastało będąc otoczonym technologią. Nie dziwi więc, że również z bankowością młodzi ludzie w Polsce zapoznają się wcześniej niż poprzednie pokolenia.

Młodych Polaków charakteryzuje również większa aktywność w korzystaniu z usług finansowych. Anna Kaczmarek, przedstawicielka Santander Bank Polska wypowiada się na ten temat bardzo pochlebnie. W szczególności podkreśliła, jak ważne jest wczesne otwieranie oczu młodym ludziom na różne zagadnienia finansowe.

Skoro młodzież poznaje finanse coraz wcześniej, będzie z pewnością w przyszłości wykazywać większą świadomość finansową. Jest to korzyść dla nich samych, gdyż wpłynie na podejmowane przez młodzież w przyszłości decyzje. Dla banków oznacza to także zysk klientów bardziej racjonalnych i świadomych.

Fot. Santander Bank Polska

 

Coraz młodsi Polacy dbają o finanse

Zgodnie z danymi Banku Santander Polska już 98,5 proc. młodzieży w wieku 13-17 lat posiada swoją kartę debetową. Na co najczęściej wydają środki z tych kart? Najpopularniejsze są supermarkety i sklepy spożywcze – stanowią 45,2 proc. wszystkich transakcji. Na drugim miejscu są fast foody i restauracje (16,6 proc.).

Jak często nastoletni użytkownicy używają kart płatniczych? Z danych banku wynika, że średnio jest to 7,7 razy na miesiąc.  Nie zdziwi pewnie nikogo fakt, że im starszy użytkownik, tym częściej sięga po finanse z karty. Ile natomiast średnio płacą młodzi ludzie? Tutaj widać wyraźnie mniejsze zróżnicowanie.

Dla całej grupy wiekowej 13-17 lat średnia kwota transakcji wynosi 29,23 zł. Co ciekawe, w przypadku kwot, najwięcej płacą 15-latkowie. Wyniki poszczególnych roczników młodzieży są zaś podobne i zbliżone do średniej. Wahają się od 26,90 zł do 30.08 zł. Najmniej płacą najmłodsi użytkownicy, czyli 13-latkowie.

Fot. Santander Bank Polska

 

Pieniądze nie biorą się z powietrza

Finanse młodych Polaków są uzależnione od tego, jak duży przelew wykonają rodzice czy opiekunowie prawni. Przeciętnie nastolatek otrzymuje 2,7 przelewu miesięcznie na średnią kwotę 250,57 zł. Dużo częściej to właśnie młodzież wykonuje przelewy ze swoich kont. Średnia w tym przypadku wynosi 10,8 przelewu na miesiąc.

Uśredniona kwota wykonywanych przelewów wynosi 58,83 zł. Kto przelewa najwyższe kwoty? Z badań Santander Bank Polska wynika, że przelewów o największych kwotach dokonują 14 i 15-latkowie (odpowiednio 65,6zł i 63,6zł w miesiącu).

Fot. Santander Bank Polska

 

Na co młodzież przeznacza swoje finanse?

Co ciekawe, młodzi ludzie wcale nie kupują sobie ubrań, gier czy kosmetyków. Najwięcej pieniędzy przeznaczają na jedzenie. Prawie połowę, bo aż 45,2 proc. środków z karty młodzież wydaje w sklepach spożywczych (25,5 proc.) i supermarketach (19,7 proc.).

W dalszej kolejności także w roli głównej występuje jedzenie. 10,9 proc. oraz 5,7 proc. – taki odsetek wydatków stanowią odpowiednio transakcje w restauracjach i fast foodach. Łącznie jest to 16,6 proc. wszystkich płatności.

Fot. Santader Bank Polska

 


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/442075/pokolenie-z-aktywnie-bankuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Większość Polaków mieszka w domach
Blog
author
Aneta Jankowska
25 lipca 2017

Większość Polaków mieszka w domach

Karta Dużej Rodziny – ważne zmiany  
Ekonomia
author
Halszka Gronek
18 sierpnia 2018

Karta Dużej Rodziny – ważne zmiany  

Bank Pekao w Radzyminie
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao w Radzyminie

Deutsche Bank w Warszawie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
09 grudnia 2017

Deutsche Bank w Warszawie

Kredyt konsolidacyjny Zamość
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Zamość

Pożyczki bez zaświadczeń Nidzica
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
27 września 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Nidzica

Porównaj