Finansoaktywni 2020 – kolejna odsłona rządowego konkursu
W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęcie 6. edycji konkursu Finansoaktywni. Podczas zmagań uczniowie wraz z nauczycielami klas V-VIII szkół podstawowych mogą nauczyć się wiele na temat planowania domowego budżetu. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę podstaw o finansach.
Swój najnowszy komunikat Ministerstwo Finansów poświęciło szóstej już edycji konkursu dla klas V-VIII szkół podstawowych. Finansoaktywni to inicjatywa mająca na celu już na etapie podstawowym edukacji rozwijać w dzieciach zmysł oszczędzania i prawidłowego planowania budżetu.
W tym roku dodatkowo konkurs odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zaś tematem przewodnim tegorocznych zmagań będzie umiejętne planowanie domowego budżetu oraz znaczenie racjonalnego zarządzania pieniędzmi dla codziennego życia.
Tego rodzaju inicjatywa ma na celu pomóc w przygotowaniu dzieci i młodzieży do życia w przyszłości jako odpowiedzialni finansowo obywatele kraju. Program konkursowy Ministerstwo Finansów zadedykowało ponownie uczniom V-VIII klas szkół podstawowych oraz ich nauczycieli.
Finansoaktywni 2020 – kolejna edycja konkursu
Przy okazji ogłaszania nowej edycji konkursu Ministerstwo Finansów postanowiło krótko podsumować edycje inicjatywy z poprzednich pięciu lat. Program promujący naukę finansów dotarł już do blisko 3,5 tys. szkół podstawowych w całym kraju. Tylko w zeszłym roku udział w konkursie wzięło ponad 30 tys. uczniów.
Sprawdź także: Kredyt online
Tegoroczna misja zapowiada się również ciekawie. Uczniowie poznają strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizują strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy
– czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Poza wskazanymi wyżej zagadnieniami, uczniowie nauczą się sporo o budżecie obywatelskim. Dzięki temu będą bardziej świadomie współdecydować o tym, co zmieni się w ich otoczeniu. Część z nich zapewne podzieli się swoją wiedzą z rodzicami, co przyniesie korzyść całym lokalnym społecznościom.
Aby zapewnić naukę przy okazji zabawy, eksperci pracujący dla Ministerstwa Finansów przygotowali różne materiały edukacyjne. Trafią one bezpłatnie do nauczycieli, którzy poprowadzą następnie lekcje z zakresu podstaw finansów.
Fot. Ministerstwo Finansów
Szósta edycja konkursu Finansoaktywni – jak się zgłosić?
Nasz program ma pomóc uczniom zrozumieć, czym jest budżet państwa, z czego się składa i jak wygląda proces jego planowania. Ważne jest też, aby uczniowie już od najmłodszych lat wiedzieli, jak dużo zależy od ich decyzji i aktywnie uczestniczyli w podziale budżetu partycypacyjnego
– powiedział Tadeusz Kościński, Minister Finansów, cytowany w komunikacie.
Aby zgłosić swoją szkołę do udziału w rządowym programie, wystarczy wypełnić formularz na stronie finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni od zgłoszenia pracownicy resortu wyślą do szkoły wspomniane materiały. Kto pierwszy, ten lepszy – w papierowej wersji utworzono ich tylko 525 zestawów.
Dla szkół, które nie załapią się na materiały, będzie można je pobrać ze wskazanej wyżej strony. Konkurs w tym roku został podzielony na dwa etapy;. Pierwszy z nich odbędzie się podczas lekcji z materiałami resortowymi. Trzyosobowe grupy uczniów przygotują zadania konkursowe, które trzeba zgłosić przez formularz na tej samej stronie www.
W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy, gdzie 19 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje prace, otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe
– napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/planujemy-budzet-rusza-6-edycja-programu-finansoaktywni
Dodaj komentarz