Gefion Insurance znika z polskiego rynku

Gefion Insurance znika z polskiego rynku

author
01 kwietnia 2020

Gefion Insurance, duński ubezpieczyciel, który oferował w Polsce tanie ubezpieczenia samochodowe, znika z naszego rynku. Dalsza sprzedaż polis OC przez ten podmiot byłaby w naszym kraju nielegalna. Ze względu na taki obrót spraw klienci, którzy korzystali z usług duńskiej firmy, muszą pamiętać o jednej ważnej rzeczy.

We wtorek 31 marca 2020 media obiegła wiadomość o zdelegalizowaniu sprzedaży polis OC przez duńskiego ubezpieczyciela Gefion Insurance. Z tego też powodu podmiot oferujący tanie ubezpieczenia znika z polskiego rynku ubezpieczeń. Powoduje to jeden ważny obowiązek dla klientów firmy.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty samochodowe bez BIK

 

Kredyty samochodowe


A mianowicie powinni oni zadbać o zawarcie nowej umowy, z innym dostawcą usług  ubezpieczeniowych, zanim dojdzie do zakończenia czasu trwania polisy. W zaistniałej sytuacji bowiem nie dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy. Oznacza to, że osoby, które nie podpiszą nowych umów, będą jeździć nieubezpieczonymi pojazdami, co oczywiście jest niezgodne z prawem.

Dosyć wątpliwym jest jednak, by taki obowiązek ciążył na barkach wielu klientów. Albowiem Gefion Insurance już od prawie próbuje się odkopać z mnóstwa skarg, jakie złożyli klienci na usługi duńskiego podmiotu. Ubezpieczyciel już od dłuższego czasu znajdował się na radarze organów nadzorczych nad tym rynkiem.

Gefion Insurance znika z polskiego rynku polis OC

Działalność podmiotu w którymś momencie zmusiła nawet Rzecznika Finansowego do działania w obronie klientów ubezpieczyciela. Stąd właśnie organ zadecydował o złożeniu zawiadomienia do Komisji Nadzoru Finansowego. Problemem duńskiego ubezpieczyciela była likwidacja szkód.

Sprawdź także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Spółka miała najpewniej tak ogromne problemy z podstawową usługą ubezpieczenia, że wpłynęło do niej cztery razy więcej skarg, niż to prawdopodobne ze względu na udział w rynku. Problemy z duńskim ubezpieczycielem trwały już od 2018 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze apele konsumentów o pomoc w walce z nieuczciwą firmą.

Instytucje stojące na straży praw konsumentów doprowadziły nawet do spotkania, podczas którego postulowano o podjęcie działań zmniejszających liczbę potencjalnych skarg. Gefion Insurance zadeklarowało poprawę, jednak nie było w stanie dotrzymać danego słowa.

Jak Gefion Insurance oszukiwał klientów?

Problemy wynikające z działalności duńskiej firmy ubezpieczeniowej dotyczyły nawet najbardziej podstawowych usług wynikających z polisy. Pojawiały się zatem zaniżenia w wartości odszkodowań, czy trudności w kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za likwidację szkód. Do tego dochodził bałagan w procedurach i dokumentach.

Klienci mieli być nawet kilkukrotnie proszeni o dostarczenie tych samych dokumentów. Pracownicy Gefion Insurance mieli także być niezwykle opieszali w działaniu i nadużywać pojęcia „szkody całkowitej”. Nie powinno nikogo zdziwić, że działanie firmy nie miało za wiele wspólnego z wytycznymi KNF na temat likwidacji szkód.

Z dniem 24 marca 2020 roku duński rząd zakazał ubezpieczycielowi dalszą sprzedaż polis. Kolejną kwestią jest zakaz odnawiania już zawartych umów, co tworzy ważne skutki dla klientów. Muszą oni na własną rękę poszukiwać nowej firmy ubezpieczeniowej, by nie dopuścić do sytuacji, w której ich pojazd nie jest ubezpieczony.

"

Zakaz zawierania nowych umów przez ubezpieczyciela ma istotne znaczenie dla już pozyskanych klientów. Wobec istniejących umów z tym ubezpieczycielem nie zadziała tzw. zasada automatyzmu. Przewiduje ona, że jeśli składka za OC komunikacyjne za okres 12 miesięcy została opłacona w całości, to może zostać zawarta „automatycznie” umowa OC na kolejne 12 miesięcy

– powiedział Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego.


Źródła:
https://www.rf.gov.pl/sprawy-biezace/Gefion_z_zakazem_zawierania_nowych_umow__23183

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Nowym Targu
Oddziały
author
03 lipca 2019

Bank Pekao w Nowym Targu

Lombardy w Jeleniej Górze
Lombardy
author
22 marca 2022

Lombardy w Jeleniej Górze

Alior Bank z jesienną promocją kredytów biznesowych
Wpisy
author
15 listopada 2018

Alior Bank z jesienną promocją kredytów biznesowych

Cronto – technologia dla klientów biznesowych Banku Millennium
Bez kategorii
author
17 listopada 2019

Cronto – technologia dla klientów biznesowych Banku Millennium

Kredyt hipoteczny Głogów
Kredyty miasta
author
02 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Głogów

KredytOK w Olkuszu
Oddziały
author
11 lutego 2017

KredytOK w Olkuszu