Gerda Broker – nowy podmiot na liście KNF

Gerda Broker – nowy podmiot na liście KNF

author
Alicja Uzarowicz
11 kwietnia 2019

KNF 10 kwietnia zaktualizował listę ostrzeżeń publicznych. Znalazły się na niej trzy nowe podmioty. Jednym z nich jest zajmująca się głównie dużymi inwestycjami nieruchomościowymi spółka Gerda Broker. Pomimo dość ryzykownej sfery zainteresowań firma reklamuje się „pewnym” zyskiem za podjęcie inwestycji.

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi tzw. listę ostrzeżeń publicznych. Jest to zestawienie podmiotów wobec których KNF złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W przypadku Gerda Broker KNF wskazał na możliwość złamania przepisów art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

§

PODSTAWA PRAWNA

Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5.000.000 zł.


art. 178 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi

Pierwszym hasłem ukazującym się oczom osoby odwiedzającej stronę internetową Gerda Broker sp. z o.o. jest „Bezpieczeństwo finansowania to nasz priorytet”. Natomiast poza projektami z zakresu inwestycji nieruchomościowych spółka oferuje także „ wszechstronne doradztwo w zakresie pozyskania kapitału na rozwój spółki”.

Dlaczego obietnice wysokiego zysku mogą być pułapką?

Każda inwestycja ciągnie za sobą ryzyko, a im wyższa przewidywana stopa zwrotu, tym większe ryzyko podjęcia inwestycji. Nie należy lekceważyć ryzyka, gdyż może ono spowodować poniesienie bardziej spektakularnej straty niż początkowo oczekiwane zyski.

Pierwszym i zdaje się flagowym projektem Gerda Broker jest hotel we Wrocławiu przy ulicy Gwarnej 12. Inwestycja ma własną stronę internetową, na której od razu można wyczytać, że inwestor otrzyma nawet 8 proc w skali roku bez żadnego wysiłku. Dalej widać liczne hasła o wielkości prognozowanych zysków.

Brakuje natomiast wzmianki o ryzyku, które należy przy każdej inwestycji zidentyfikować, a następnie podjąć wszelkie kroki, aby zostało zminimalizowane. Niestety powoduje to osiąganie niższych, choć pewniejszych zysków, co uniemożliwia przeprowadzanie tak optymistycznych prognoz zysków.

Jakie informacje można odnaleźć na liście ostrzeżeń KNF?

Lista ostrzeżeń KNF jest spisem podmiotów rynku finansowego podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. Podmioty te określane są poprzez wskazanie m. in. firmy podmiotu, jego formy organizacyjnej czy Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Lista ostrzeżeń publicznych umożliwia także śledzenie przebiegu toczących się już wobec znajdujących się na niej podmiotów postępowań. Jest to niewątpliwie ułatwienie sytuacji inwestorów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług wpisanych na listę podmiotów.

Więcej o liście KNF czytaj tutaj.

Komisja Nadzoru Finansowego aktualizuje listę ostrzeżeń publicznych na stronie https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne/. Inne firmy, które 10 kwietnia zostały na nią wpisane, to spółka Rud i Batory Kancelaria Finansowa podejrzane o oferowanie instrumentów finansowych bez zezwolenia.


Źródła:
https://gerdabroker.pl/
http://gwarna12.pl/
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ubóstwo w Polsce coraz mniejsze
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 czerwca 2020

Ubóstwo w Polsce coraz mniejsze

Kolizja a wypadek drogowy
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 stycznia 2019

Kolizja a wypadek drogowy

Santander Consumer Bank Głogów
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
27 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Głogów

ING Bank Śląski w Grodzisku Mazowieckim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
03 lipca 2019

ING Bank Śląski w Grodzisku Mazowieckim

Kredyt hipoteczny Mielec
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
02 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Mielec

KredytOK w Puławach
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
18 lutego 2017

KredytOK w Puławach

Porównaj