Głos Przedsiębiorcy przedmiotem współpracy FPP i Rzecznika MŚP

Głos Przedsiębiorcy przedmiotem współpracy FPP i Rzecznika MŚP

author
17 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Federacja Przedsiębiorców Polskich poinformowała o zawarciu współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Owocem połączonych sił jest Głos Przedsiębiorcy, czyli inicjatywa zakładająca wsparcie Rzecznika przy postulatach ustawodawczych przedsiębiorców. Na czym polegać będzie tenże pomysł w praktyce?

Federacja Przedsiębiorców Polskich poinformowała w ostatnim czasie o zawiązaniu współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców mającej na celu ułatwienie podmiotom gospodarczym dokonywanie zmian w prawie. Głos Przedsiębiorcy, jak nazwano inicjatywę będzie promował najlepsze pomysły przedstawicieli biznesu.

W jaki sposób Głos Przedsiębiorcy pomoże w realizacji postulatów zgłaszanych przez środowisko biznesowe? Pomysły i inicjatywy ustawodawcze każdy przedsiębiorca będzie mógł zgłaszać za pośrednictwem rządowego formularza. Dokument dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

W ramach współpracy z FPP, Rzecznik MŚP zadeklarował wspieranie zgłoszonych przez przedsiębiorców pomysłów, jak również promowanie inicjatywy wśród przedstawicieli polskiego biznesu. O ile sam Głos Przedsiębiorcy nie jest nowością, to współpraca obu instytucji ma zwiększyć jej zasięg.

Biuro Rzecznika MŚP na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Głos Przedsiębiorcy jako narzędzie inicjatywy ustawodawczej

Rozszerzenie działania inicjatywy o wsparcie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności inicjatywy FPP. Albowiem już niejednokrotnie wykorzystano pomysły przedsiębiorców do realnych zmian prawnych.

Od początku istnienia inicjatywy Głos Przedsiębiorcy podmioty gospodarcze zgłosiły już 256 różnych propozycji dokonania zmian w prawie. Co ciekawe, 24 z nich rzeczywiście zostało uwzględnionych podczas dokonywania nowelizacji polskich aktów prawnych.

To jednak nie koniec wkładu przedsiębiorców w polską legislację. Przedmiotem konsultacji w ogóle stało się bowiem 49 inicjatyw i pomysłów, a obecnie 10 z nich w dalszym ciągu jest przedmiotem konsultacji międzyresortowych. Oznacza to, iż te pomysły mają szansę zostać zrealizowane przez rząd.

Federacja Przedsiębiorców Polskich – czym się zajmuje?

Jakie pomysły mogą zgłaszać przedsiębiorcy?

Wśród tematów inicjatyw, które są mile widziane w formularzach na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii znajduje się siedem kategorii. Mowa tutaj chociażby o rozwoju działalności gospodarczej, obowiązkach przedsiębiorców a także handel zagraniczny.

Co więcej, przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje propozycje zmiany prawa dotyczącego informacji dla przedsiębiorców, inwestowania w Polsce, jak również finansowanie lub wprowadzanie na rynek innowacyjnych usług i produktów. Rolą Rzecznika MŚP będzie włączenie się do współpracy nad propozycjami z danym resortem.

"

Przedsiębiorcy w Polsce wiedzą najlepiej, które przepisy w największym stopniu ograniczają ich swobodę prowadzenia działalności gospodarczej lub stanowią zbędną biurokrację. Dlatego tak ważne jest, aby właściwe resorty wsłuchały się w ich głos i pomysły i uwzględniły te postulaty przy tworzeniu prawa

– powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, cytowany w komunikacie.

Głos Przedsiębiorcy – komunikacja z urzędnikami

Poparcie rządu dla inicjatywy Głos Przedsiębiorcy

"

Ministerstwo Energii, kierując się oczekiwaniami przedsiębiorców oraz potrzebą przejrzystości rynku paliwowego, przygotowało propozycję uproszczeń regulacyjnych dotyczących sprawozdawczości w zakresie rynku paliwowego. Ułatwiło to przedsiębiorcom realizację nałożonych na nich obowiązków, wpłynęło także na uszczelnienie systemu monitorowania tego rynku i jego usprawnienie

– dodał Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

 

Szef resortu energetycznego podkreślił również, że taka zmiana prawa była możliwa wyłącznie dzięki współpracy organów państwa z branżą biznesową. Co więcej, Minister Tchórzewski z zapałem potwierdził, że niedługo rozpoczną się pracę nad kolejnymi wyzwaniami w związku z Głosem Przedsiębiorcy.

"

Współpraca z Rzecznikiem MŚP w zakresie Głosu Przedsiębiorców może otworzyć wiele perspektyw rzeczywistego wdrożenia pomysłów biznesu przez poszczególne resorty. Mamy świadomość, jak ważne i znaczące korzyści dla przedsiębiorstw mogą przynieść proponowane rozwiązania legislacyjne

– ocenił Marek Kowalski, przewodniczący FPP, Prezes CALPE, cytowany w komunikacie.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Źródła:
http://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?lang=pl&page=komunikaty_fpp&year=2019&month=9&id=187

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Ostrołęce
Lombardy
author
03 marca 2022

Lombardy w Ostrołęce

Gwiazdy z komornikiem: Katarzyna Figura
Blog
author
15 października 2016

Gwiazdy z komornikiem: Katarzyna Figura

Alimenty To Nie Prezenty – stowarzyszenie
Ekonomia
author
07 sierpnia 2018

Alimenty To Nie Prezenty – stowarzyszenie

Cofanie licznika – jaka kara?
Ekonomia
author
03 sierpnia 2018

Cofanie licznika – jaka kara?

KNF wyraziła zgodę na połączenie Euro Banku i Banku Millennium
Bez kategorii
author
12 września 2019

KNF wyraziła zgodę na połączenie Euro Banku i Banku Millennium

Deutsche Bank w Świnoujściu
Oddziały
author
25 listopada 2017

Deutsche Bank w Świnoujściu