Gospodarka po koronawirusie

Gospodarka po koronawirusie

author
Alicja Uzarowicz
26 kwietnia 2020

W swoim najnowszym komunikacie Bank Pekao S.A. zawarł analizę dotyczącą tego, jak może wyglądać polska gospodarka po pandemii koronawirusa. Nie jest tajemnicą, że to nagłe zdarzenie ma poważny wpływ na wiele sektorów gospodarki. Zmiany następują dość nierówno, dlatego prognozy mogą zmieniać się w czasie.

Eksperci ekonomii z Banku Pekao S.A. podjęli się sprawdzenia, jak zachowa się polska gospodarka w obliczu koronawirusa. Wpływa on czasem w dość nieoczywisty sposób i dla jednych branż oznacza ogromne straty. Istnieją jednocześnie sektory, dla których obecna sytuacja stanowi impuls rozwojowy.

Bez względu na rodzaj wpływu pandemii na poszczególne rynki, każdy z nich doświadcza wielu zmian. Ze względu na trwające zamieszanie zachodzą one jednak nierównomiernie i nie zawsze są dobrze przemyślane. Ta swoista „zmienność zmian” powoduje, że prognozy dokonane przez ekspertów będą ulegać licznym korektom.

Badanie uzyskało nazwę „Gospodarka w czasach pandemii. Spojrzenie sektorowe na bazie pierwszych doświadczeń globalnych. Za jego opracowanie odpowiedzialne jest Biuro Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao. Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu banku, jest to pierwsze tego rodzaju sektorowe badanie w Polsce.

Gospodarka w Polsce a koronawirus

Analitycy Pekao S.A. podjęli się więc jako pierwsi sprawdzenia, jak obecna sytuacja wpłynęła na rynki globalne i sprowadziła te wnioski na polski grunt. Oczywiście ze względu na etap, na jakim znajduje się kryzys w innych krajach, dane te nie są jeszcze do końca pewne. Można wywodzić z nich jednak już jakieś konkretniejsze prognozy i przewidywania.

Trwająca pandemia niewątpliwie odciśnie piętno na całej globalnej gospodarce. Ekonomiści obawiają się, że jej skutki mogą spowodować recesję najgłębszą od Wielkiego Kryzysu Gospodarczego, jaki nastał w latach 30-tych XX wieku. Jak przewiduje zaś Międzynarodowy Fundusz Walutowy globalny poziom PKB może spać aż o 3 proc. rok do roku.

Jakie problemy może powodować pandemia? Przede wszystkim obniża poziom aktywności gospodarczej i społecznej. Państwa wstrzymują mnóstwo działań, by skupić się na zwalczaniu najważniejszego obecnie problemu. To powoduje załamanie popytu globalnego, problemy z łańcuchami dostaw, przestoje w produkcji, czy niesprzyjające rozwojowi ceny.

Gospodarka w kryzysie – eksperci nie mają wątpliwości

"

Przykładem mogą być pasażerskie linie lotnicze, które odnotowały spadek przewozów o blisko 90 proc. i z tego powodu spodziewają się spadku przychodów o ponad 300 mld USD w całym 2020 r. Wśród innych silnie narażonych branż można wskazać m.in. turystykę i hotelarstwo, usługi, branżę modową, przemysł motoryzacyjny, maszynowy i meblarski, transport towarów czy sektor paliwowy

– czytamy w komunikacie Pekao S.A.

I choć światowa gospodarka odczuje skutki pandemii i izolacji bardzo mocno, to Polska ma pewną przewagę. A mianowicie większość branż, które są odporne na działanie koronawirusa, to swoiste filary polskiego PKB. Stabilny popyt utrzyma się bowiem na produkty farmaceutyczne i spożywczo-rolnicze.

Co więcej, polski rynek e-commerce rośnie w siłę, gdy rodacy pozostając w domach przenieśli się na zakupy do Internety. Za dostawę zamówień odpowiadają zaś firmy kurierskie, które mają obecnie pełne ręce roboty i wypracowują zyski. Kolejną kategorią branży odpornej na kryzys są wszelkie narzędzia ułatwiające komunikację podczas izolacji.

"

Obecna sytuacja jest sytuacją bez precedensu. Na szczęście dla krajowej gospodarki istnieją branże, które nie tylko są odporne na kryzys, ale nawet mogą wyjść z niego wzmocnione i z lepszymi perspektywami na przyszłość. Jest to na przykład branża rolno-spożywcza. Polska jest jednym z głównych producentów żywności w całej Unii Europejskiej. Polskie firmy dostaną szansę wejścia na nowe rynki, gdzie pojawią się niedobory produktów

– powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista dla Pekao S.A.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/500840/jak-pandemia-koronawirusa-wplynie-na-polska-gospodarke-analiza-banku-pekao-s-a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Jeleniej Górze
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 maja 2019

Santander Bank Polska w Jeleniej Górze

Szybkie pożyczki Płońsk
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Płońsk

Nowy wiceminister finansów – Jan Sarnowski
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 listopada 2019

Nowy wiceminister finansów – Jan Sarnowski

Kolej Plus – nowy rządowy program
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
19 października 2018

Kolej Plus – nowy rządowy program

Biuro Terenowe ZUS w Żurominie
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Żurominie

Kredyt konsolidacyjny Knurów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
12 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Knurów

Porównaj