Grupa Open Finance S.A. ze stratą po I kw. 2019

Grupa Open Finance S.A. ze stratą po I kw. 2019

author
Alicja Uzarowicz
23 maja 2019

Wraz z końcem kwartału bardzo dużo podmiotów podsumowuje swoją działalność po pierwszych trzech miesiącach roku. Jest to związane z obowiązkiem prezentowania okresowo wyników finansowych. W przypadku Grupy Open Finance S.A. wynik finansowy nie ukształtował się dobrze – spółka poniosła stratę.

O 12 proc. mniejsze przychody w stosunku do zeszłego roku odnotowała Grupa Open Finance S.A. w pierwszym kwartale roku 2019. Przychody łącznie wyniosły zatem 84,4 mln zł. Co ciekawe, pomimo spadku kosztów działalności operacyjnej do poziomu 89,6 mln zł, wielkość przychodów nie wystarczyła spółce, aby chociaż „wyjść na zero”.

Grupa Open Finance S.A. odnotowała bowiem 4,4 mln zł straty po pierwszym kwartale. Jaki może być powód poza wartością kosztów przewyższającą przychody? Niewątpliwie wpływ na taki wynik finansowy miał o 55 proc. mniejszy niż w 2018 roku udział w zysku jednostek stowarzyszonych z Open Finance S.A.

W pierwszych trzech miesiącach roku 2018 sytuacja była odwrotna – spółka odnotowała wówczas zysk w wysokości 4 mln zł. Jakie produkty finansowe wpłynęły na takie ukształtowanie wyniku finansowego spółki?

Pośrednictwo Open Finance w sprzedaży produktów finansowych

W pierwszym kwartale roku 2019 sprzedaż kredytów za pośrednictwem tytułowej Grupy wyniosła 2,5 mld zł, czyli prawie tyle samo, co rok wcześniej. Największym atutem gospodarczym spółki było pośrednictwo w kredytach hipotecznych. Ich sprzedaż wyniosła aż 2,1 mld zł.

Wzrost wartości sprzedanych produktów finansowych z pośrednictwem Open Finance nastąpił w kontekście kredytów gotówkowych. 257 mln zł stanowi o 6 proc. więcej niż za pierwszy kwartał 2018 roku. Spółka odnotowała 17 – procentowy spadek wartości udzielonych kredytów firmowych. Była to kwota 162 mln zł.

W odniesieniu do produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych Open Finance S.A. pośredniczyła w sprzedaży wartości 66 mln zł. Jest to wartość o 20 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Łącznie te wszystkie kategorie produktów wpłynęły na wysokość przychodów o 3 proc. mniejszą niż rok temu – 74,4 mln zł.

Jak sytuację ocenia sama Grupa Open Finance?

"

Intensywnie pracujemy nad zwiększeniem liczebności sieci i dotarcia naszych ekspertów do mniejszych miejscowości. Współpracujemy już z blisko 50 instytucjami finansowymi. Klientom dostarczamy najszerszą ofertę produktów oraz wsparcie w całym procesie kredytowym

– powiedziała Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance i Home Broker.

Zdaniem prezes spółki taka współpraca pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwanych przychodów. Umożliwi ona również zrównoważenie udziału poszczególnych linii produktowych w portfelu inwestycyjnym spółki. Mówiąc prościej, plan spółki na przyszłość zakłada większe zróżnicowanie inwestycji.

Jak radzi sobie na rynku Home Broker? Jest to firma zajmująca się pośrednictwem w zakresie obrotu nieruchomościami należąca do Grupy Open Finance. Firma pośredniczyła w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku w sprzedaży 1 228 nieruchomości. Nie pozwoliło to jednak na utrzymanie poziomu zeszłorocznych przychodów.

Jaki wynik osiągnął Home Broker?

Rynek pośrednictwa w obrocie nieruchomościami napotkał pewien paradoks. Od wielu lat bowiem można zaobserwować polepszenie koniunktury tego rynku przyczyniające się do tego, że nieruchomości są coraz droższe. Jednocześnie jednak zmniejsza się w ostatnim czasie zapotrzebowanie na usługi pośredników na tym rynku.

Spowodowało to niezbyt optymistyczną sytuację finansową Home Broker. Pomimo wielu zrealizowanych transakcji, przychody spółki za pierwszy kwartał 2019 roku wyniosły 8,5 mln zł. Jest to spadek rzędu 51 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Rezultatem jest również strata spółki o wartości 3,1 mln zł.

Ze względu na mnogość ofert deweloperskich i ich szeroki marketing klienci rynku nieruchomości coraz częściej rezygnują z płacenia wysokiej prowizji pośrednikom zewnętrznym. Opierają się o doradztwo podmiotów pośredniczących zatrudnionych przez samych deweloperów.

Plan naprawczy Home Broker

"

W Home Broker jesteśmy u progu uruchomienia nowego modelu biznesowego, który pozwoli nam powalczyć o odbudowanie pozycji na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

– dodaje Prezes Joanna Tomicka-Zawora.

Jako naczelne elementy nowej strategii biznesowej prezes Open Finance S.A. wskazuje dwa elementy. Pierwszym będą wysokie stawki prowizyjne dla doradców. Mają one wspomóc atrakcyjność wykonywania tej pracy. Drugim filarem ma stać się skuteczny marketing. Spółka planuje objąć nim zarówno klientów, jak i deweloperów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Zambrowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 lipca 2019

Credit Agricole w Zambrowie

Co to jest polecenie zapłaty?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
14 grudnia 2022

Co to jest polecenie zapłaty?

Kredyt konsolidacyjny Wołomin
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
28 maja 2023

Kredyt konsolidacyjny Wołomin

Czy komornik musi być prawnikiem?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
03 stycznia 2021

Czy komornik musi być prawnikiem?

Mieszkania są dziś warte tyle, co depozyt w banku
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
30 marca 2020

Mieszkania są dziś warte tyle, co depozyt w banku

Pod lupą Zadluzenia.com – Kredyt Prostoliczony w Credit Agricole
Pod Lupą
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
02 stycznia 2014

Pod lupą Zadluzenia.com – Kredyt Prostoliczony w Credit Agricole

Porównaj