GUS podał najnowsze statystyki dotyczące wynagrodzeń

GUS podał najnowsze statystyki dotyczące wynagrodzeń

author
26 listopada 2018

Zaskakujące wyniki najnowszych statystyk dotyczących wynagrodzeń. Zarobki w Polsce rosną w tempie ponad 7%, a przeciętna płaca kształtuje się na poziomie 4921,39 złotych brutto.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze obliczenia związane z zarobkami Polaków. Statystyki spotkały się z pozytywnym zaskoczeniem ze strony ekonomistów. Po ostatnich zawodnych miesiącach, nie liczono na tak znaczące podwyżki.

W skali roku, średnie wynagrodzenie w firmach liczących powyżej 9 osób wzrosło o 7,6%. Oznacza to dużo większy wzrost podwyżek niż odnotowano w poprzednich miesiącach. Dla porównania, we wrześniu zarobki rosły w tempie 6,7%.

Średnia płaca dokładnie rok temu kształtowała się na poziomie 4574 złotych brutto. Jest to więc wzrost o 347 złotych. Przez ostatnie trzy miesiące ekonomiści był zaniepokojeni wyhamowaniem dynamiki wzrostu wynagrodzeń., która wciąż spadała. W tym miesiącu skoczyła mocno w górę sięgając niemal najlepszego wyniku zanotowanego w kwietniu tego roku – podwyżki w skali roku wynoszącej 8%.

Omawiane kwoty są podane w wartości brutto. Oznacza to, że w przypadku typowej umowy o pracę z wynagrodzeniem 4921 złotych brutto, pracownikowi zostaje około 3495 zł. Różnica ta wynika z składek na ZUS (emerytura, renta, chorobowe) – 675 złotych, NFZ – 382 złote oraz zaliczka z tytułu podatku dochodowego – 369 zł.

Z czego wynikają podwyżki?

Jak podaje GUS, podwyżki wynikają z dobrej sytuacji na rynku. Statystyki dotyczące zatrudnienia ujawniają jak bardzo brakuje rąk do pracy. Zatrudnienie w październiku 2018 było 3,,2% wyższe niż dokładnie rok temu.

Ekonomiści ostrzegają, że wzrost w najbliższych miesiącach nie będzie już tak znaczący. “Zbliżające się sezonowe pogorszenie warunków atmosferycznych, zwłaszcza w sekcji przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz handlu hurtowego będzie ograniczać liczbę ofert pracy w tych sektorach w najbliższych miesiącach” – napisano w ostatnim raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

GUS wylicza zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw na podstawie wypłat pracowników firm zatrudniających co najmniej 9 osób. Pracę w tym sektorze znalazło 6 227,3 mln osób.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku

W roku 2019 przewiduje się także wzrost minimalnego wynagrodzenia (umowa zlecenie, umowa o pracę, stawka minimalna) do poziomu 2250 zł brutto. Jest to wzrost o 7,1% – 150 złotych więcej niż wynosi obecnie.

Po zmianie będzie to 47,2% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zmianie ulegnie też minimalna stawka godzinowa, która wzrośnie z 13,7 do 14,7 zł brutto. Jak podaje GUS, blisko 1,5 mln Polaków otrzymuje pensje na poziomie płacy minimalnej. Od tej pory zejście poniżej tej kwoty będzie naruszeniem praw pracownika.

Na zmianach zyskają także osoby dopiero rozpoczynające swoją profesjonalną karierę. Pracownicy bez doświadczenia otrzymywali do tej pory maksymalnie 80% minimalnego wynagrodzenia. Nowe przepisy wprowadzą prawo do zapłaty w wysokości co najmniej 100% płacy minimalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Krasnystaw
Oddziały
author
19 października 2020

Kasa Stefczyka Krasnystaw

Kredyt gotówkowy Knurów
Kredyty miasta
author
29 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Knurów

Wydatki świąteczne Polaków – raport BIK S.A.
Bez kategorii
author
26 grudnia 2019

Wydatki świąteczne Polaków – raport BIK S.A.

ZUS oddział w Gdańsku
Oddziały
author
29 sierpnia 2019

ZUS oddział w Gdańsku

Ile wyniesie danina solidarnościowa ?
Ekonomia
author
16 czerwca 2018

Ile wyniesie danina solidarnościowa ?

Polski Kompas 2019 dla Spółdzielczej Grupy Bankowej
Bez kategorii
author
09 października 2019

Polski Kompas 2019 dla Spółdzielczej Grupy Bankowej