Hakerzy atakują służbowe telefony

Hakerzy atakują służbowe telefony

author
Aneta Jankowska
28 kwietnia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria

Hakerzy nie śpią i co jakiś czas znajdują nowe sposoby wykradania cennych danych. Ostatnio na celowniku znalazły się telefony służbowe. Jak informuje serwis Newseria Innowacje, takie ataki stanowią już 25% wszystkich cybernetycznych przestępstw.

Telefony służbowe wrażliwym celem przestępców

Telefony pracowników są bardzo atrakcyjnym celem dla przestępców. Dzięki wrażliwym danym, które uda im się wykraść, mogą zaszkodzić firmom i przysporzyć ich właścicielom wielu kłopotów.

Zapobieganie takim sytuacjom jest bardzo istotne, bo jak informuje serwis Newseria Innowacje, ataki hakerskie na smartfony stanowią jedną czwartą wszystkich cyberataków. Co więcej, Kaspersky Lab podaje, że na świecie dochodzi do prawie 80 mln ataków hakerskich na miesiąc, a blisko 43 mln dotyczy szkodliwych aplikacji mobilnych.

Z artykułu agencji informacyjnej dowiadujemy się, że według danych Ponemon Institute aż jedna czwarta ataków hakerskich w 2017 roku dotyczyła smartfonów, a 60% przedsiębiorców musiało nawet zamknąć swoją działalność po przeprowadzeniu ataków.

Jak działają cyberprzestępcy?

Najbardziej popularną metodą wyłudzania cennych danych jest rozsyłanie zainfekowanych linków. Do innych sposobów należą również ataki typu „zero-day”. To sprytne wykorzystywanie luk w oprogramowaniach do przejęcia kontroli nad urządzeniem.

Kolejną metodą cybersprzestępców jest działenie „man in the middle”, czyli podszywanie się przez hakera pod stronę, z którą konkretny użytkownik próbuje się połączyć. Dzięki temu przestępca w prosty sposób przejmuje kontrolę nad telefonem.

W jaki sposób bronić się przed atakami hakerów?

Znajomość zagrożeń, z którymi możemy mieć do czynienia zarówno na telefonach służbowych, jak i prywatnych jest podstawowym elementem przeciwdziałania takim przestępstwom.

Aby uchronić się przed niebezpiecznym, zainfekowanym oprogramowaniem:

nie powinniśmy otwierać linków wysyłanych w wiadomościach od nieznanych nadawców

– należy regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji oprogramowania i rzeczywiście je aktualizować

– powinniśmy unikać pobierania plików z nieznanych nam źródeł

– nie należy korzystać z ogólnodostępnych połączeń Wi-Fi, a tym bardziej logować się w trakcie takich połączeń np. do bankowości internetowej

– korzystając z serwisów i zakładając w nich konta, powinniśmy co jakiś czas zmieniać hasła dostępu

– dodatkowym zabezpieczeniem będzie aplikacja, która chroni system w telefonie

Peter Claydon z Checkpoint Software Technologies w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje wyjaśnia, że zgodnie z niedawno przeprowadzonymi badaniami z udziałem 850 firm z całego świata, każdy z analizowanych podmiotów padł w tym czasie ofiarą przynajmniej jednej próby ataku na urządzenia mobilne za pomocą złośliwego oprogramowania.

"

Średnia liczba ataków w ciągu roku wyniosła aż 54. Każda z firm doświadczyła przynajmniej trzech lub czterech takich ataków w ciągu roku – wyjaśnia ekspert, Peter Claydon.


Źródło: innowacje.newseria.pl

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP wspiera gwiazdy rocka

Bank PKO BP po raz kolejny jest partnerem Festiwalu Legend Rocka, który odbywa się w Dolinie Charlotty. Gwiazdą sezonu będzie Carlos Santanta.

author
Patryk Byczek
07 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Białej Podlaskiej

Jeden z oddziałów Santander Bank Polska mieści się w Białej Podlaskiej. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
09 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile kosztuje laweta?

W momencie, w którym uszkodzi nam się auto, a transport nie jest pokrywany z ubezpieczenia, możemy go mocno odczuć po kieszeni. Jakie są ceny wynajęci lawety do transportu auta? Sprawdzamy.

author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Bank Pekao wesprze mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Bank Pekao poinformował w oficjalnym komunikacie, że Klienci mają już możliwość skorzystania z przygotowanych we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego rozwiązań, które ułatwiają Klientom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dostęp do finansowania. Wszystko ma się odbywać w ramach nowo opracowanej umowy z BGK.

author
Patryk Byczek
27 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Ciężko wyobrazić sobie gorsze zakończenie ścieżki kariery zawodowej od zerwania umowy w trybie natychmiastowym, bez prawa do zachowania okresu wypowiedzenia. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, kto, kiedy i pod jakim warunkiem może dyscyplinarnie wypowiedzieć umowę o pracę. 

author
Halszka Gronek
17 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Skarżysku-Kamiennej

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Skarżysku-Kamiennej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj