Hakerzy atakują służbowe telefony
Hakerzy nie śpią i co jakiś czas znajdują nowe sposoby wykradania cennych danych. Ostatnio na celowniku znalazły się telefony służbowe. Jak informuje serwis Newseria Innowacje, takie ataki stanowią już 25% wszystkich cybernetycznych przestępstw.
Telefony służbowe wrażliwym celem przestępców
Telefony pracowników są bardzo atrakcyjnym celem dla przestępców. Dzięki wrażliwym danym, które uda im się wykraść, mogą zaszkodzić firmom i przysporzyć ich właścicielom wielu kłopotów.
Zapobieganie takim sytuacjom jest bardzo istotne, bo jak informuje serwis Newseria Innowacje, ataki hakerskie na smartfony stanowią jedną czwartą wszystkich cyberataków. Co więcej, Kaspersky Lab podaje, że na świecie dochodzi do prawie 80 mln ataków hakerskich na miesiąc, a blisko 43 mln dotyczy szkodliwych aplikacji mobilnych.
Z artykułu agencji informacyjnej dowiadujemy się, że według danych Ponemon Institute aż jedna czwarta ataków hakerskich w 2017 roku dotyczyła smartfonów, a 60% przedsiębiorców musiało nawet zamknąć swoją działalność po przeprowadzeniu ataków.
Jak działają cyberprzestępcy?
Najbardziej popularną metodą wyłudzania cennych danych jest rozsyłanie zainfekowanych linków. Do innych sposobów należą również ataki typu „zero-day”. To sprytne wykorzystywanie luk w oprogramowaniach do przejęcia kontroli nad urządzeniem.
Kolejną metodą cybersprzestępców jest działenie „man in the middle”, czyli podszywanie się przez hakera pod stronę, z którą konkretny użytkownik próbuje się połączyć. Dzięki temu przestępca w prosty sposób przejmuje kontrolę nad telefonem.
W jaki sposób bronić się przed atakami hakerów?
Znajomość zagrożeń, z którymi możemy mieć do czynienia zarówno na telefonach służbowych, jak i prywatnych jest podstawowym elementem przeciwdziałania takim przestępstwom.
Aby uchronić się przed niebezpiecznym, zainfekowanym oprogramowaniem:
– nie powinniśmy otwierać linków wysyłanych w wiadomościach od nieznanych nadawców
– należy regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji oprogramowania i rzeczywiście je aktualizować
– powinniśmy unikać pobierania plików z nieznanych nam źródeł
– nie należy korzystać z ogólnodostępnych połączeń Wi-Fi, a tym bardziej logować się w trakcie takich połączeń np. do bankowości internetowej
– korzystając z serwisów i zakładając w nich konta, powinniśmy co jakiś czas zmieniać hasła dostępu
– dodatkowym zabezpieczeniem będzie aplikacja, która chroni system w telefonie
Peter Claydon z Checkpoint Software Technologies w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje wyjaśnia, że zgodnie z niedawno przeprowadzonymi badaniami z udziałem 850 firm z całego świata, każdy z analizowanych podmiotów padł w tym czasie ofiarą przynajmniej jednej próby ataku na urządzenia mobilne za pomocą złośliwego oprogramowania.
Średnia liczba ataków w ciągu roku wyniosła aż 54. Każda z firm doświadczyła przynajmniej trzech lub czterech takich ataków w ciągu roku – wyjaśnia ekspert, Peter Claydon.
Źródło: innowacje.newseria.pl
Dodaj komentarz