Strona główna Bez kategorii Holakracja w biznesie – co to jest?

Holakracja w biznesie – co to jest?

author
Halszka Gronek
16 września 2019

Z pewnością wielu z nas marzy o tym, by choć przez jeden dzień móc być szefem dla samego siebie i nie musieć zmagać się z uciążliwym przełożonym. Jest na to sposób! I nie, wcale nie jest nim złożenie wypowiedzenia czy przejście na samozatrudnienie. Wystarczy znaleźć pracę w miejscu, w którym wdrożona została holakracja. Co to znaczy?

Szczęśliwy jest ten, kto nigdy nie zdołał poznać na własnej skórze, co to znaczy zmęczenie pracą. Na przekór temu, co większość mówców motywacyjnych i coachów próbuje wyłożyć swym słuchaczom, praca od zawsze była i zawsze będzie obowiązkiem, nie przyjemnością. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by obie te kwestie spróbować ze sobą połączyć. Niemniej jednak w praktyce mało komu udaje się zdobyć pracę, która byłaby na tyle przyjemna, że właściwie mogłaby zastępować odpoczynek, czas wolny i inne źródła rozrywki. 

Tym, co dla części z nas stanowi największy trud w codziennej pracy, jest fakt posiadania „nad sobą” przełożonych. W końcu nikt z nas nie lubi być ani sterowany, ani stale kontrolowany, a już na pewno – ograniczany. Poczucie braku sprawczości i decyzyjności nie tylko demotywuje do dalszej pracy, lecz także znacząco wpływa na samopoczucie jednostek, zabijając ambicje i poczucie sensu starania się o cokolwiek. Nie jest jednak powiedziane, że pracownicy skazani są na pracę w zespole o hierarchicznej strukturze. Jakie są alternatywy?

Najbardziej oczywistą alternatywą jest oczywiście przejście na własną działalność gospodarczą, a więc otworzenie firmy, w której dotychczasowy pracownik będzie mógł sam być sobie szefem. Nie każdy z nas ma jednak dryg do biznesu. Zresztą dryg to nie wszystko – potrzeba także kapitału na start działalności, pomysłu, znajomości w branży i dużej odwagi do tego, by zacząć pracę na własną rękę. Jeśli samozatrudnienie nie stanowi atrakcyjnej alternatywy, pozostaje jeszcze jedno wyjście – holakracja. Co to takiego? Na czym polega? Jakie niesie ze sobą korzyści, a jakie wady?


Sprawdź, jak osiągnąć wolność finansową.

Holokracja – co to jest?

Holakracją w biznesie nazywamy system zarządzania oparty nie na tradycyjnej hierarchii, lecz wręcz przeciwnie – na holarchii. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, w firmach o strukturze organizacyjnej stworzonej według zasad holarchii nie ma podziału na tradycyjne szczeble hierarchiczne. Nie ma szefostwa, przełożonych czy podwładnych – za podejmowanie decyzji odpowiada cały zespół i każdy pracownik jest brany pod uwagę w równym stopniu. 

System nazwany holakracją został opracowany i spopularyzowany przez amerykańską spółkę HolacracyOne. Obecnie holakracja jest stosowana w wielu organizacjach – zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. W największym stopniu system przyjął się w Australii, Francji, Niemczech, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Co ważne, holakracja jest często obieranym systemem w start-upach zakładanych przez grona przyjaciół czy specjalistów.

Bodaj najbardziej oczywistym przeciwieństwem holakracji jest schemat organizacyjny typu MLM (ang. multi-level-marketing). Występuje on przede wszystkim w korporacjach i dużych firmach zatrudniających od stu osób wzwyż. System MLM charakteryzuje się ścisłą hierarchią pracowniczą, gdzie właściwie każdy pracownik odpowiada przed właściwym przełożonym, jednocześnie mając „pod sobą” pracowników z niższych szczebli drabiny zawodowej. W firmach tego typu istnieją określone procedury kontaktu i decyzyjności między poszczególnymi szczeblami.

Jak wygląda struktura holakracyjna w biznesie?

Holakracja w wielu swych odmianach stanowi pewien rodzaj hierarchii – nie ma on jednak charakteru nadrzędności jednego pracownika nad drugim, lecz raczej jednego koła (holonu) względem innego. 

W firmach, w których wdrożony został model holarchiczny, funkcjonują koła, w których skład wchodzi kilka lub kilkanaście osób. Może to być przykładowo koło marketingowców, koło księgowości, koło odpowiedzialne za obsługę danego klienta czy danego projektu i tak dalej – wszystko zależy od konkretnej firmy i aktualnego podziału obowiązków. 

Pracownicy każdego z kół nie mają typowych stanowisk, lecz role. Wszystkie role są wobec siebie równie wartościowe, a pracownicy wykonują takie obowiązki, jakie odpowiadają ich predyspozycjom, charakterowi i umiejętnościom. Gdy koło ma podjąć jakąś decyzję, dzieje się to na mocy dyskusji, debaty i demokratycznego głosowania.

Co równie ważne, role w kołach mogą się zmieniać w zależności od wykonywanych działań i aktualnych wymagań. Gdy przykładowo agencja reklamowa działająca według zasad holarchii dostanie nowy, duży projekt, koło odpowiadające za przydzielanie zadań po wcześniejszej konsultacji z pracownikami wybierze osoby odpowiedzialne do nowego zlecenia. Dobór będzie adekwatny do potrzeb projektu zleconego przez klienta. Nastąpi przetasowanie pomiędzy pozostałymi kołami (działami, sztabami itp.) – tak, by każdy w dalszym ciągu mógł się wykazać.

 

Plusy holakracji w zakładach pracy

Entuzjastów holakracji w biznesie nie brakuje. Część z nich twierdzi, że holakracja niweluje rozciągające się ścieżki decyzyjne (zjawisko typowe dla wieloszczblowych modeli korporacyjnych, w których obowiązują ścisłe i sztampowe procedury składania wniosków i podejmowania decyzji). 

System oparty na holarchii jest znaniem „wyznawców” szansą na efektywniejsze wykorzystanie potencjału i umiejętności pracowników, którzy w przypadku standardowych układów hierarchicznych często pozbawieni są jakiejkowiek sprawczości i decyzyjności – nawet mimo świetnych pomysłów i dobrych wyników w pracy. 

Holarchia pozwala zabrać głos każdemu. Porównując ją do obowiązujących systemów społeczno-politycznych, najbliżej jej do demokracji, podczas gdy korporacyjna hierarchia najściślej odpowiada feudalizmowi. Analogia ta, dla części osób być może wysoce abstrakcyjna, jest słuszną, albowiem mechanizmy obserwowane w wymiarze społecznym i politycznym tak samo występują na rynku pracy. 

Przeciwnicy holarchii są zdania, że pozostawienie pracowników bez nadrzędnego względem nich lidera może doprowadzi do stanu, w którym nikt nie wykonuje swoich zadań, albowiem nie odczuwa przymusu. Holakracjoniści uważają natomiast, że każdy pracownik dokładnie rozumie, czego się od niej oczekuje – w ten sposób samodzielnie podejmuje on decyzje, które uważa za najlepsze. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Ubezpieczenie zdrowotne – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 marca 2020

Ubezpieczenie zdrowotne – najważniejsze informacje

4 dni pracy w tygodniu?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 czerwca 2019

4 dni pracy w tygodniu?

Nakręć i wygraj – konkurs Banku Millennium
Wpisy
author
Aneta Jankowska
05 maja 2017

Nakręć i wygraj – konkurs Banku Millennium

KIR rozlicza transakcje za luty 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 marca 2019

KIR rozlicza transakcje za luty 2019

Bank Pekao w Lubartowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 lipca 2019

Bank Pekao w Lubartowie