Holakracja w biznesie – co to jest?

Holakracja w biznesie – co to jest?

author
16 września 2019

Z pewnością wielu z nas marzy o tym, by choć przez jeden dzień móc być szefem dla samego siebie i nie musieć zmagać się z uciążliwym przełożonym. Jest na to sposób! I nie, wcale nie jest nim złożenie wypowiedzenia czy przejście na samozatrudnienie. Wystarczy znaleźć pracę w miejscu, w którym wdrożona została holakracja. Co to znaczy?

Szczęśliwy jest ten, kto nigdy nie zdołał poznać na własnej skórze, co to znaczy zmęczenie pracą. Na przekór temu, co większość mówców motywacyjnych i coachów próbuje wyłożyć swym słuchaczom, praca od zawsze była i zawsze będzie obowiązkiem, nie przyjemnością. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by obie te kwestie spróbować ze sobą połączyć. Niemniej jednak w praktyce mało komu udaje się zdobyć pracę, która byłaby na tyle przyjemna, że właściwie mogłaby zastępować odpoczynek, czas wolny i inne źródła rozrywki. 

Tym, co dla części z nas stanowi największy trud w codziennej pracy, jest fakt posiadania „nad sobą” przełożonych. W końcu nikt z nas nie lubi być ani sterowany, ani stale kontrolowany, a już na pewno – ograniczany. Poczucie braku sprawczości i decyzyjności nie tylko demotywuje do dalszej pracy, lecz także znacząco wpływa na samopoczucie jednostek, zabijając ambicje i poczucie sensu starania się o cokolwiek. Nie jest jednak powiedziane, że pracownicy skazani są na pracę w zespole o hierarchicznej strukturze. Jakie są alternatywy?

Najbardziej oczywistą alternatywą jest oczywiście przejście na własną działalność gospodarczą, a więc otworzenie firmy, w której dotychczasowy pracownik będzie mógł sam być sobie szefem. Nie każdy z nas ma jednak dryg do biznesu. Zresztą dryg to nie wszystko – potrzeba także kapitału na start działalności, pomysłu, znajomości w branży i dużej odwagi do tego, by zacząć pracę na własną rękę. Jeśli samozatrudnienie nie stanowi atrakcyjnej alternatywy, pozostaje jeszcze jedno wyjście – holakracja. Co to takiego? Na czym polega? Jakie niesie ze sobą korzyści, a jakie wady?


Sprawdź, jak osiągnąć wolność finansową.

Holokracja – co to jest?

Holakracją w biznesie nazywamy system zarządzania oparty nie na tradycyjnej hierarchii, lecz wręcz przeciwnie – na holarchii. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, w firmach o strukturze organizacyjnej stworzonej według zasad holarchii nie ma podziału na tradycyjne szczeble hierarchiczne. Nie ma szefostwa, przełożonych czy podwładnych – za podejmowanie decyzji odpowiada cały zespół i każdy pracownik jest brany pod uwagę w równym stopniu. 

System nazwany holakracją został opracowany i spopularyzowany przez amerykańską spółkę HolacracyOne. Obecnie holakracja jest stosowana w wielu organizacjach – zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. W największym stopniu system przyjął się w Australii, Francji, Niemczech, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Co ważne, holakracja jest często obieranym systemem w start-upach zakładanych przez grona przyjaciół czy specjalistów.

Bodaj najbardziej oczywistym przeciwieństwem holakracji jest schemat organizacyjny typu MLM (ang. multi-level-marketing). Występuje on przede wszystkim w korporacjach i dużych firmach zatrudniających od stu osób wzwyż. System MLM charakteryzuje się ścisłą hierarchią pracowniczą, gdzie właściwie każdy pracownik odpowiada przed właściwym przełożonym, jednocześnie mając „pod sobą” pracowników z niższych szczebli drabiny zawodowej. W firmach tego typu istnieją określone procedury kontaktu i decyzyjności między poszczególnymi szczeblami.

Jak wygląda struktura holakracyjna w biznesie?

Holakracja w wielu swych odmianach stanowi pewien rodzaj hierarchii – nie ma on jednak charakteru nadrzędności jednego pracownika nad drugim, lecz raczej jednego koła (holonu) względem innego. 

W firmach, w których wdrożony został model holarchiczny, funkcjonują koła, w których skład wchodzi kilka lub kilkanaście osób. Może to być przykładowo koło marketingowców, koło księgowości, koło odpowiedzialne za obsługę danego klienta czy danego projektu i tak dalej – wszystko zależy od konkretnej firmy i aktualnego podziału obowiązków. 

Pracownicy każdego z kół nie mają typowych stanowisk, lecz role. Wszystkie role są wobec siebie równie wartościowe, a pracownicy wykonują takie obowiązki, jakie odpowiadają ich predyspozycjom, charakterowi i umiejętnościom. Gdy koło ma podjąć jakąś decyzję, dzieje się to na mocy dyskusji, debaty i demokratycznego głosowania.

Co równie ważne, role w kołach mogą się zmieniać w zależności od wykonywanych działań i aktualnych wymagań. Gdy przykładowo agencja reklamowa działająca według zasad holarchii dostanie nowy, duży projekt, koło odpowiadające za przydzielanie zadań po wcześniejszej konsultacji z pracownikami wybierze osoby odpowiedzialne do nowego zlecenia. Dobór będzie adekwatny do potrzeb projektu zleconego przez klienta. Nastąpi przetasowanie pomiędzy pozostałymi kołami (działami, sztabami itp.) – tak, by każdy w dalszym ciągu mógł się wykazać.

 

Plusy holakracji w zakładach pracy

Entuzjastów holakracji w biznesie nie brakuje. Część z nich twierdzi, że holakracja niweluje rozciągające się ścieżki decyzyjne (zjawisko typowe dla wieloszczblowych modeli korporacyjnych, w których obowiązują ścisłe i sztampowe procedury składania wniosków i podejmowania decyzji). 

System oparty na holarchii jest znaniem „wyznawców” szansą na efektywniejsze wykorzystanie potencjału i umiejętności pracowników, którzy w przypadku standardowych układów hierarchicznych często pozbawieni są jakiejkowiek sprawczości i decyzyjności – nawet mimo świetnych pomysłów i dobrych wyników w pracy. 

Holarchia pozwala zabrać głos każdemu. Porównując ją do obowiązujących systemów społeczno-politycznych, najbliżej jej do demokracji, podczas gdy korporacyjna hierarchia najściślej odpowiada feudalizmowi. Analogia ta, dla części osób być może wysoce abstrakcyjna, jest słuszną, albowiem mechanizmy obserwowane w wymiarze społecznym i politycznym tak samo występują na rynku pracy. 

Przeciwnicy holarchii są zdania, że pozostawienie pracowników bez nadrzędnego względem nich lidera może doprowadzi do stanu, w którym nikt nie wykonuje swoich zadań, albowiem nie odczuwa przymusu. Holakracjoniści uważają natomiast, że każdy pracownik dokładnie rozumie, czego się od niej oczekuje – w ten sposób samodzielnie podejmuje on decyzje, które uważa za najlepsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Zgorzelec
Pożyczki miasta
author
30 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Zgorzelec

Ranking kredytów konsolidacyjnych sierpień 2021
Bez kategorii
author
01 sierpnia 2021

Ranking kredytów konsolidacyjnych sierpień 2021

Lokata 4% na 6 miesięcy
Wpisy
author
13 lipca 2015

Lokata 4% na 6 miesięcy

Przerwa w systemach bankowych Banku BPH
Wpisy
author
27 grudnia 2013

Przerwa w systemach bankowych Banku BPH

Kredyt w Porządku w Envelo Banku
Bez kategorii
author
01 kwietnia 2019

Kredyt w Porządku w Envelo Banku

System Informacji Finansowej (SInF) – co to?
Bez kategorii
author
07 grudnia 2020

System Informacji Finansowej (SInF) – co to?