zadluzenia.com
zamknij

Horyzont 2020 – unijne dotacje dla firm

Unijny program Horyzont 2020 właśnie ogłosił swój budżet. Aż 80 miliardów euro może trafić do polskich przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać i wprowadzać innowacje do krajowej gospodarki. 
 

Unijny Program Ramowy Horyzont 2020 powstał po to, by wspierać przedsiębiorców chętnych do wdrażania nowoczesnych technologii i innowacji. Zdaniem wielu ekspertów jest to największy i najbardziej ambitny plan finansowania badań naukowych w całej historii UE. 
 

Horyzont 2020 proponuje ambitnym przedsiębiorstwom aż 80 miliardów euro wsparcia. Polscy przedsiębiorcy chcący uzyskać dotację będą mogli liczyć na pomoc Pracodawców Reczypospolitej Polskiej - największej i liczącej już blisko 30 lat działania organizacji pracodawców w Polsce.
 

Jak powiedział Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, w światowym wyścigu gospodarczym liczą się dziś tylko ci, którzy dysponują nowoczesnymi technologiami. Dzięki Horyzontowi 2020 polskie firmy będą mogły dołączyć do grona najbardziej rozwiniętych liderów światowego formatu.

  

Rozwój Europy
Zgodnie z przyjętą w 2010 roku europejską strategią rozwoju Europa 2020, przedsiębiorcy działający na terenie Unii Europejskiej mają dążyć do osiągnięcia wiodących pozycji w przemyśle i gospodarce ogólnoświatowej.
 

Rozwój europejskich firm ma nastąpić przede wszystkim poprzez realizację takich innowacji i badań, jakie przyniosą wymierne korzyści obywatelom. Dlatego właśnie wsparcie programu Horyzont 2020 zaczyna się już na etapie opracowywanie pierwszych koncepcji naukowych i ich odpowiedniego badania.
 

„Dlaczego to się opłaca przedsiębiorcom? Ponieważ […] można uzyskać bardzo duże korzyści finansowe – nawet do 100% dofinansowania dla przemysłu. Ale przede wszystkim jest to wejście do najlepszych międzynarodowych klubów, czyli sieć kontaktów, rozpoznawalność, budowanie marki, zdobywanie rynku" - wyjaśniał dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK. 

 

Pracodawcy RP pomogą
Polscy przedsiębiorcy chętni do skorzystania z funduszy Programu będą mogli liczyć na pomoc Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej - największej i działającej już blisko 30 lat organizacji pracodawców w Polsce.
 

Wsparcie Pracodawców RP będzie możliwe dzięki specjalnemu porozumieniu zawartemu między polską organizacją a organizatorami Horyzontów 2020. Umowa ta dotyczy promowania Programu na szeroką skalę - poprzez szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne czy spotkania brokerskie. 

 

Dzięki wsparciu Pracodawców RP polskie firmy dowiedzą się także, jakie procedury należy przejść, aby uzyskać dofinansowanie z unijnego Horyzontu 2020. „Dołożymy wszelkich starań, aby zachęcić ich do udziału w tym programie” - dodał w rozmowie z prasą prezydent Pracodawców RP.

  

Wielka szansa 
Horyzont 2020 to nie tylko wsparcie finansowe, lecz także aktywna pomoc w przeprowadzaniu badań i wdrażaniu nowoczesnych innowacji do krajowej gospodarki. 
 

Dla zainteresowanych Programem przedsiębiorców wyjątkowo zachęcającym aspektem Horyzontu 2020 może być fakt, iż fundusze pozyskane w ramach omawianego finansowania nie są prawie uznawane za pomoc publiczną, a więc - nie są odgórnie limitowane. 
 

Jak wyjaśniła Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępczyni dyrektora KPK, firmy mogą otrzymać pomoc, która nie stanowi pomocy publicznej i nie wlicza się do puli pomocy de minimis. Przedsiębiorstwa te mogą więc nieskończenie wiele razy aplikować o wsparcie na realizacje swoich przedsięwzięć.

 


 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~niki

wow szacun, nic tylko zakladac firme   Odpowiedź