Idea Bank z obniżonym ratingiem

Idea Bank z obniżonym ratingiem

author
Alicja Uzarowicz
08 czerwca 2019

Na mocy decyzji agencji ratingowej EuroRating Sp. z o.o. 6 czerwca bieżącego roku Idea Bank została oceniona obniżonym ratingiem kredytowym. Efektem jest zmiana tegoż ratingu z poziomu CCC do CC. Co więcej, w przyszłości nie należy spodziewać się zmiany tego wyniku na lepszy.

Rok 2019 nie jest najlepszym dla Idea Banku. Od jakiegoś już czasu instytucja ta napotyka coraz większe problemy z płynnością finansową. Efektem było między innymi nałożenie przez Komisję Nadzoru Finansowego obowiązkowej kurateli nad bankiem. Idea Bank został również w ostatnim czasie pozwany przez prokuraturę.

Te różnorakie przeszkody na drodze do rozwoju spowodowały, że firma EuroRating Sp. z o.o. postanowiła ponownie obniżyć rating kredytowy tej instytucji. Decyzją tą Idea Bank posiada aktualnie rating CC w porównaniu do poprzedniego CCC. Ponadto nic nie wskazuje, aby sytuacja ratingowa banku miała się poprawić w najbliższym czasie.

Zgodnie z komunikatem agencji na ten temat „utrzymana została negatywna perspektywa ratingu”. Co oznacza zmiana ratingu z CCC do CC? Idea Bank znajduje się aktualnie na słabszej o jedną, osiemnastej pozycji. Warto tutaj wspomnieć, że lista EuroRating składa się z 20 miejsc.

Co oznacza rating C, CC oraz CCC?

Co ciekawe, jeszcze rok temu wyniki Idea Banku nie były tak złe. Ówcześnie spółka obejmowała pozycję numer 12 od góry skali i posiadała rating poziomu BB. Jaki opis jest przypisany do ratingów na poziomie C, CC oraz CCC? Przede wszystkim odnosi się on do bardzo wysokiego ryzyka kredytowego.

Dodatkowo instytucje tej kategorii charakteryzuje niezadowalająca zdolność obsługi zobowiązań. Banki te mają nie radzić sobie z tą częścią działalności nawet pomimo sprzyjających warunków w gospodarce.

Kolejną cechą mającą odnosić się do banków kategorii „C” jest niskie prawdopodobieństwo odzyskania zainwestowanych środków gdyby bank okazał się niewypłacalny. Mówiąc bardziej zwięźle, ratingiem C, CC czy CCC określa się banki, którym raczej nie warto powierzać swojego zaufania.

Idea Bank z niższym ratingiem

Dlaczego właśnie teraz Eurorating postanowił obniżyć poziom Idea Banku? Jest to reakcja spółki na wynik finansowy banku po pierwszym kwartale 2019 r. Idea Bank osiągnął wówczas 80,8 mln zł straty. Jednocześnie wynik ten spowodował obniżenie łącznego współczynnika wypłacalności – aktualnie wynosi on 1,75 proc.

Bardzo negatywną ocenę EuroRating przyznał Idea Bankowi za udział w ogóle kredytów tych, których spłata jest zagrożona. Wzrost tego rodzaju niebezpiecznych długów banku osiągnął rekordową wartość 18,2 proc. Jak EuroRating uzasadnił swoją ocenę?

"

Jakkolwiek kryzys płynnościowy został na początku 2019 roku zażegnany, to według agencji bardzo dużym problemem pozostaje nadal krytyczna sytuacja kapitałowa banku. EuroRating ocenia, że bez dużego i szybkiego dokapitalizowania zdolność banku do kontynuacji działalności w średnim terminie będzie poważnie zagrożona

– czytamy w uzasadnieniu EuroRating.

Próby walki ze złym ratingiem

Idea Bank przez dłuższy czas nie będzie mogła liczyć na nagrodzenie wyższym ratingiem. EuroRating w uzasadnieniu wykazał bowiem także, że raczej nie uda się Idea Bankowi znaleźć w najbliższym czasie inwestora, który mógłby wspomóc bank finansowo. Winna jest temu bardzo zła sytuacja kapitałowa spółki.

Co więcej, firma ratingowa nie wyraziła zbyt wielkich nadziei względem alternatywnego planu banku, jakim miała być autosanacja. Jest to rodzaj postępowania upadłościowego, które przeprowadza się na wniosek podmiotu zadłużonego. Kluczowa jest w tym przypadku bliskość ale jeszcze nie utrata płynności finansowej.

Plan ten poza dobrowolnym zgłoszeniem się do postępowania upadłościowego zakładał następnie zwiększenie kapitału zakładowego banku o kwotę 500 mln zł. EuroRating podał również, że prawdopodobieństwo ponownego obniżenia ratingu w ciągu najbliższego roku przekracza wartość 1:3.

Negatywne perspektywy

Dlaczego występuje aż tak duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy Idea Bank będzie ponownie podmiotem z obniżonym ratingiem? Jako przyczyny takiego stanu rzeczy EuroRating wskazuje najróżniejsze przyszłe przeszkody na drodze spółki do poprawy rentowności.

W wyznaczaniu tejże negatywnej perspektywy uwzględniono takie kategorie jak na przykład istniejące ryzyko, że bank nie odnajdzie nowego inwestora. Kolejnym przykładem jest między innymi niska szansa na znaczne podwyższenie kapitału własnego w najbliższym czasie.

EuroRating zajmuje się oceną 19 spółek prowadzących działalność bankową na terenie Polski. Wśród liderów tejże listy wyróżnia się Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, PKO BP oraz Pekao SA. Listę tę oprócz Idea Banku zamykają Bank Polskiej Spółdzielczości oraz inny podmiot grupy Leszcza Czarneckiego czyli Getin Noble Bank.


Źródła:
http://www.eurorating.com/pl/ratingi/banki/idea-bank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Monika Kwiska
Monika Kwiska
2019-06-08 11:25:22

Idea Bank mimo sporego kryzysu odzyskał stabilność. Ostatnie zmiany w zarządzie tylko pokazują, że załoga Leszka Czarneckiego dąży do poprawy, która jest jak najbardziej widoczna.

Podobne artykuły

W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
08 listopada 2018

W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI

Promocja: “Super okazja” w BNP Paribas
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
23 marca 2022

Promocja: “Super okazja” w BNP Paribas

Miejsca Wypoczynkowe Poczty Polskiej – tanie noclegi
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
18 stycznia 2020

Miejsca Wypoczynkowe Poczty Polskiej – tanie noclegi

Santander Bank Polska w Lubsku
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 maja 2019

Santander Bank Polska w Lubsku

NOTUS Finanse – oddział w Starogardzie Gdańskim
Wpisy
author
Patryk Byczek
08 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Starogardzie Gdańskim

Rozwój rynku biurowego w największych miastach Polski
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 lipca 2019

Rozwój rynku biurowego w największych miastach Polski

Porównaj