Idea Bank z gigantyczną stratą w 2018 roku

Idea Bank z gigantyczną stratą w 2018 roku

author
Alicja Uzarowicz
08 maja 2019

Idea bank odnotował ogromną stratę w roku 2018. Jej skonsolidowana wartość netto osiągnęła kwotę blisko 1,89 miliarda złotych. Sytuacja została określona mianem „najtrudniejszego roku w historii banku” w corocznym raporcie wynikowym zarządu spółki. Co spowodowało tak dużą stratę Idea Banku?

Zarząd Idea Bank SA jak co roku opublikował raport wynikowy za rok 2018. Jak wynika z tego raportu, spółka odnotowała gigantyczna skonsolidowaną stratę netto o wartości około 1,89 mld zł. Jako przyczyny tak złego wyniku bank podaje między innymi odpisy, problemy z płynnością finansową banku czy zawiązane rezerwy.

W jaki sposób dramatyczna sytuacja finansowa banku odbiła się na wartości akcji Idea Bank SA? 30.04.2019 r., po opublikowaniu tegoż raportu, kurs akcji banku na Giełdzie Papierów Wartościowych spadł o prawie 20 proc. Cena akcji spadła do tego poziomu tylko do godziny 11.30 –  później miało być już tylko gorzej.

Wielkość straty jest zastraszająca zwłaszcza w porównaniu z zyskiem spółki z roku 2017. Wyniósł on wówczas blisko 347 mln zł. W ujęciu skonsolidowanym spółka dokonała odpisów i rezerw na łączną kwotę przekraczającą 1,4 mld zł, co niewątpliwie mocno wpłynęło na zwiększenie wielkości strat banku.

Nie tylko odpisy i rezerwy

Czego konkretnie dotyczyły dokonane przez Idea Bank odpisy? W raporcie czytamy, że chodzi na przykład o odpis w kwocie 399 mln zł, mający na celu aktualizację wartości aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Kolejny odpis związany był z firmą TaxCare i wyniósł bank 355 mln zł.

Jak uspokaja w raporcie zarząd Idea Bank, większość z dokonanych w 2018 roku odpisów i rezerw ma charakter jednorazowy. Problemy finansowe Idea Bank SA zdążyły już jednak pozostawić swoje piętno się na wszystkich wynikach spółki. Dla przykładu, wynik spółki z tytułu odsetek był mniejszy o 212,73 mln w stosunku do roku poprzedniego.

Co więcej, o prawie 40 mln zł zmniejszył się wynik z tytułu opłat i prowizji. O 3,22 mln zł spadła także wartość aktyw spółki. Najmocniej stratę prezentuje jednak kapitał własny spółki – na koniec roku 2017 stanowił on kwotę przekraczającą 2 mld zł.  Na koniec zeszłego roku wysokość tego kapitału zmalała do tylko 272 mln zł.

Plany na przyszłość

Zarząd spółki w raporcie wynikowym wskazał, że tak duże odpisy i kryzys płynnościowy Idea Bank ma już za sobą. Jako plan naprawczy ustalono restrukturyzację banku i wdrożenie całkiem nowego modelu biznesowego. Należy zatem spodziewać się zmian w spółce.

"

Ekipa, która dziś zarządza Bankiem, to zespół, który podjął się przeprowadzenia niezwykle trudnego projektu. Naszym zadaniem jest przygotowanie Idea Banku do skomplikowanej transakcji, której celem jest wzmocnienie kapitałowe oraz odbudowa rentowności.

– powiedział Jerzy Pruski, prezes Idea Bank SA.

“Skomplikowaną transakcją” jest najpewniej plan połączenia się Idea Banku SA z Getin Noble Bank SA. Mimo tego, spółka musiała poinformować KNF o spełnieniu przesłanki zagrożenia upadłością, która wynika z przepisu art. 92 tak zwanego rozporządzenia CRR. Idea Bank SA może mieć kolejny ciężki rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Wałcz
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
15 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Wałcz

Ranking lokat
Banki
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
02 lipca 2016

Ranking lokat

Komornik Sądowy Beata Rusin
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
13 października 2015

Komornik Sądowy Beata Rusin

Kredyt konsolidacyjny Krosno
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Krosno

Bank Spółdzielczy w Kurowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Kurowie sesje przychodzące i wychodzące

Pożyczki bez zaświadczeń Płock
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
17 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Płock

Porównaj