Najczęściej komentowane
Ile jest pieniędzy w gospodarce?
Podaż pieniądza, czyli jego ilość w gospodarce, osiągnęła ponownie rekordową wartość. Obecnie bowiem polski złoty obecny w gospodarce jest już wart 1,5 biliona złotych. Tę statystykę zauważył między innymi ekspert z Banku Pekao S.A. Adam Antoniak, który podjął się skomentowania zaprezentowanych w poniedziałek danych Narodowego Banku Polskiego.
Ilość pieniędzy w polskiej gospodarce nieustannie rośnie. Zaś organem regulującym podaż pieniądza prowadząc politykę monetarną jest Narodowy Bank Polski. Jak zauważył Adam Antoniak, ekonomista z Pekao S.A. po opublikowaniu danych NBP w poniedziałek, ilość pieniądza w gospodarce przekroczyła już 1,5 biliona złotych.
W sierpniu podaż pieniądza mierzona agregatem M3 wzrosła o 9,9 proc. rok do roku, tj. w takim samym tempie jak lipcu. Po raz pierwszy w historii wartość M3 przekroczyła 1,5 bln zł
– napisał Adam Antoniak w swoim komentarzu.
Na wielkość podaży pieniądza w gospodarce polskiej ma wpływ ilość złotego w ujęciu transakcyjnym. Depozyty przedsiębiorstw w sierpniu wzrosły bowiem o 6,5 proc. względem sierpnia 2018. Zaś gospodarstwa domowe zgromadziły o 10,8 proc. większe depozyty rok do roku. W ujęciu rocznym w lipcu były to wzrosty odpowiednio o 8,1 proc. i 10,7 proc.
Rośnie inflacja. Czy kredyty zdrożeją?
Podaż pieniądza w gospodarce
Z drugiej strony depozytów zawsze w gospodarce znajdują się kredyty. W tym przypadku wzrosły one o 6,4 proc. dla gospodarstw domowych w porównaniu z sierpniem 2018. Kredyty transakcyjne przedsiębiorstw natomiast rosły w tempie 4,8 proc. rok ro doku.
Świadczy to o wolniejszym wzroście kredytów transakcyjnych dla gospodarstw domowych niż w lipcu – wówczas było to 6,5 proc. rdr. Co do przedsiębiorstw, w sierpniu ich wartość rosła szybciej w sierpniu, gdyż w lipcu było to 4,4 proc. rok do roku.
Procesy monetarne pozostają względnie stabilne w ostatnich miesiącach. Podaż pieniądza rośnie w tempie zbliżonym do 10 proc. rdr. W ujęciu transakcyjnym kredyty dla gospodarstw domowych rosną w tempie 6,0-6,5 proc. rdr, a tempo wzrostu kredytów dla firm obniżyło się poniżej 5 proc. rdr. W dalszym ciągu w dwucyfrowym tempie rosną depozyty gospodarstw domowych
– dodał Adam Antoniak w komentarzu.
Mniej pieniędzy na jednostki samorządu terytorialnego?
Skąd ekonomiści wiedza, ile jest pieniądza w gospodarce?
O ilości pieniądza w gospodarce w danych Narodowego Banku Polskiego informuje agregat podaży pieniądza M3. Jego wartość na koniec sierpnia wyniosła 1 mln 500,5 mld złotych. Daje to wynik o 9,6 mld zł lepszy niż jeszcze na koniec lipca bieżącego roku. Co oznacza jednak owy agregat M3?
Wskaźnik ten informuje o sumie gotówki w obiegu, różnych rodzajach depozytów (bieżące, terminowe z terminem pierwotnym do 2 lat włącznie, z terminem wypowiedzenia do 3 miesięcy włącznie). Co więcej, do agregatu M3 zalicza się również dłużne papiery wartościowe z terminem pierwotnym do 2 lat włącznie i operacje z przyrzeczeniem odkupu.
Dodaj komentarz