Ile jest pieniędzy w gospodarce?

Ile jest pieniędzy w gospodarce?

author
Alicja Uzarowicz
25 września 2019

Podaż pieniądza, czyli jego ilość w gospodarce, osiągnęła ponownie rekordową wartość. Obecnie bowiem polski złoty obecny w gospodarce jest już wart 1,5 biliona złotych. Tę statystykę zauważył między innymi ekspert z Banku Pekao S.A. Adam Antoniak, który podjął się skomentowania zaprezentowanych w poniedziałek danych Narodowego Banku Polskiego.

Ilość pieniędzy w polskiej gospodarce nieustannie rośnie. Zaś organem regulującym podaż pieniądza prowadząc politykę monetarną jest Narodowy Bank Polski. Jak zauważył Adam Antoniak, ekonomista z Pekao S.A. po opublikowaniu danych NBP w poniedziałek, ilość pieniądza w gospodarce przekroczyła już 1,5 biliona złotych.

"

W sierpniu podaż pieniądza mierzona agregatem M3 wzrosła o 9,9 proc. rok do roku, tj. w takim samym tempie jak lipcu. Po raz pierwszy w historii wartość M3 przekroczyła 1,5 bln zł

– napisał Adam Antoniak w swoim komentarzu.

 

Na wielkość podaży pieniądza w gospodarce polskiej ma wpływ ilość złotego w ujęciu transakcyjnym. Depozyty przedsiębiorstw w sierpniu wzrosły bowiem o 6,5 proc. względem sierpnia 2018. Zaś gospodarstwa domowe zgromadziły o 10,8 proc. większe depozyty rok do roku. W ujęciu rocznym w lipcu były to wzrosty odpowiednio o 8,1 proc. i 10,7 proc.

Rośnie inflacja. Czy kredyty zdrożeją?

Podaż pieniądza w gospodarce

Z drugiej strony depozytów zawsze w gospodarce znajdują się kredyty. W tym przypadku wzrosły one o 6,4 proc. dla gospodarstw domowych w porównaniu z sierpniem 2018. Kredyty transakcyjne przedsiębiorstw natomiast rosły w tempie 4,8 proc. rok ro doku.

Świadczy to o wolniejszym wzroście kredytów transakcyjnych dla gospodarstw domowych niż w lipcu – wówczas było to 6,5 proc. rdr. Co do przedsiębiorstw, w sierpniu ich wartość rosła szybciej w sierpniu, gdyż w lipcu było to 4,4 proc. rok do roku.

"

Procesy monetarne pozostają względnie stabilne w ostatnich miesiącach. Podaż pieniądza rośnie w tempie zbliżonym do 10 proc. rdr. W ujęciu transakcyjnym kredyty dla gospodarstw domowych rosną w tempie 6,0-6,5 proc. rdr, a tempo wzrostu kredytów dla firm obniżyło się poniżej 5 proc. rdr. W dalszym ciągu w dwucyfrowym tempie rosną depozyty gospodarstw domowych

– dodał Adam Antoniak w komentarzu.

Mniej pieniędzy na jednostki samorządu terytorialnego?

Skąd ekonomiści wiedza, ile jest pieniądza w gospodarce?

O ilości pieniądza w gospodarce w danych Narodowego Banku Polskiego informuje agregat podaży pieniądza M3. Jego wartość na koniec sierpnia wyniosła 1 mln 500,5 mld złotych. Daje to wynik o 9,6 mld zł lepszy niż jeszcze na koniec lipca bieżącego roku. Co oznacza jednak owy agregat M3?

Wskaźnik ten informuje o sumie gotówki w obiegu, różnych rodzajach depozytów (bieżące, terminowe z terminem pierwotnym do 2 lat włącznie, z terminem wypowiedzenia do 3 miesięcy włącznie). Co więcej, do agregatu M3 zalicza się również dłużne papiery wartościowe z terminem pierwotnym do 2 lat włącznie i operacje z przyrzeczeniem odkupu.

Nowa moneta od NBP: 140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Skarga na czynności komornika – wzór
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
15 maja 2022

Skarga na czynności komornika – wzór

Co grozi za nieodśnieżenie chodnika ?
Wpisy
author
Patryk Byczek
14 lutego 2018

Co grozi za nieodśnieżenie chodnika ?

Kredyt gotówkowy Stargard
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Stargard

Pożyczki bez BIK Rawicz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Rawicz

SwatchPAY! i Xiaomi Pay w Santander Bank Polska
Aktualności
author
Patryk Byczek
12 czerwca 2023

SwatchPAY! i Xiaomi Pay w Santander Bank Polska

Porównaj