Ile koronawirus kosztuje światową gospodarkę?

Ile koronawirus kosztuje światową gospodarkę?

author
Alicja Uzarowicz
09 marca 2020

Koronawirus pretenduje do miana czarnego łabędzia, co w gospodarce oznacza przykre i wyniszczające zdarzenie, którego nikt nie mógł przewidzieć. Opustoszałe fabryki i ulice to już codzienny widok w Chinach, jednej z największych światowych gospodarek. Czy kryzys ekonomiczny giganta pociągnie za sobą w dół globalną gospodarkę?

Analitycy Euler Hermes, spółki z grupy Allianz, postanowili przeliczyć, ile koronawirus może kosztować globalną gospodarkę. Nie trzeba już nikomu udowadniać, jak bardzo epidemia choroby Covid-19 postawiła na głowie wiele sfer światowej gospodarki. Ile stracą kraje na każdym kolejnym kwartale napotkanego zastoju?

Sprawdź także: Koronawirus – infolinia NFZ

Chiny już od kilku lat stanowią jedną z najważniejszych gospodarek na świecie, zastój i wstrzymanie produkcji w wielu zakładach i fabrykach oznacza opóźnienie dostaw na całym świecie. Co za tym idzie mniej towarów zostanie sprzedanych ze skutkiem dla milionów spółek na całym świecie.

Eksperci Euler Hermes wyliczyli, że każdy kwartał z efektami koronawirusa może spowodować straty rzędu 320 miliardów dolarów. Jest to nieszczególnie dobra informacja biorąc pod uwagę fakt, iż rok temu gospodarkę rekordowo spowolniła wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Koronawirus odciśnie piętno na światowej ekonomii

Jako, że niektóre państwa wstrzymały handel z innymi państwami, analitycy przygotowując badanie obliczyli, że Covid-19 można uznać za odpowiednik podniesienia taryf celnych na towary o 0,7 pkt proc. Średnia stawka dla całego świata wzrosła tym samym do poziomu blisko 6,5 proc.

Jak tłumaczą eksperci w raporcie, oznacza to, że jeden kwartał panowania na świecie koronawirusa spowodował tak dolegliwe zmiany w światowej gospodarce, jak całoroczna handlowa dwóch największych mocarstw. Innymi słowy, każde kolejne trzy miesiące wirusa na świecie będą szkodzić tak, jak kolejny rok wojny handlowej USA – Chiny.

Ekonomiści prognozują jednak, że działania podmiotów gospodarczych, które musiały wstrzymać swoją pracę, zostaną wznowione na przestrzeni marca i kwietnia. Ich pełnej operacyjności spodziewają się zaś do końca maja. Zmniejszenie przeszkód w działaniu firm spowoduje, iż ostateczna wartość strat wyniesie około 161 mld złotych tylko w przypadku wymiany towarów.

"

Nasze założenie w odniesieniu do usług sprowadza się do znacznej redukcji turystów z i do Chin, Włoch i, bardziej ogólnie, w Europie, do czego dodamy znaczące spowolnienie w usługach transportowych. Prognozujemy, że powrót do normalnych poziomów działalności będzie stopniowy, pociągając za sobą straty eksportowe w wysokości 125 mld USD w przypadku turystyki i 33 mld USD w przypadku usług transportowych

[/sekcja-cytat

– czytamy w raporcie Euler Hermes.

Świat w 2020 roku czeka recesja

W okresach kryzysu inwestorzy chętnie lokują swój kapitał w stabilnych walutach. Powoduje to umacnianie się dolara amerykańskiego względem innych walut, wśród których znajduje się także polski złoty. Epidemia koronawirusa spowodowała ponadto ogromne spadki w cenach ropy naftowej. Popyt na ten surowiec zmalał przy niezmiennym wydobyciu.

Co więcej, nawet jeżeli wkrótce uda się zatrzymać dalsze zarażenia kornawirusem, to państwa pozostaną zaalarmowane jeszcze przez dłuższy czas. Oznacza to, że nominalnie do końca roku wymianę handlową czeka spadek, zamiast towarzyszącego poprzednim okresom wzrostu.

Albowiem efektem mniejszego globalnego popytu na różne towary będzie obniżanie cen towarów. Ta presja deflacyjna spowoduje mniejszy zarobek przedsiębiorców produkujących i dystrybuujących towary. Stąd już prosta droga do zacofania przez zahamowanie możliwości rozwoju.


Źródła:
https://www.eulerhermes.com/pl_PL/aktualnosci.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile policjanci i strażacy dostaną podwyżki w 2019 roku?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
12 listopada 2018

Ile policjanci i strażacy dostaną podwyżki w 2019 roku?

Alior Bank w Chełmku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2019

Alior Bank w Chełmku

Pożyczki bez BIK Bolesławiec
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Bolesławiec

Najlepsze konta wg “Polityki”
Wpisy
autor wpisu
Anna_Dancewicz
22 czerwca 2015

Najlepsze konta wg “Polityki”

Biuro paszportowe w Raciborzu
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
20 lipca 2022

Biuro paszportowe w Raciborzu

Pożyczki bez BIK Grójec
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Grójec

Porównaj