Poród zawsze jest bardzo stresującym momentem dla matki, jak i dla całej rodziny. Bez względu na to czy kobieta zdecyduje się na poród naturalny, czy cesarskie cięcie – wszystko może odbyć się w komfortowych dla rodzącej warunkach. Jednym z udogodnień, na jakie może zdecydować się ciężarna, jest poród w prywatnej klinice. Sprawdzamy, jakie wiążą się z tym koszta.

 

 

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 14.05.2019
Udostępnij:

Ile kosztuje poród w prywatnej klinice?

Wiele kobiet przyznaje, że poród w prywatnej klinice jest bardziej komfortowy niż w przypadku porodu w szpitalu. Trzeba jednak wiedzieć, że decyzja na wybranie prywatnej kliniki może wiązać się z wysokimi kosztami. Większość profesjonalnych klinik oferuje możliwości spłaty w ratach.

Poród w prywatnej klinice – cennik

Ceny porodu oraz pobytu w prywatnej klinice różnią się w zależności od kliniki, miasta oraz pakietu, jaki zostanie nam zaoferowany. Poniżej przedstawiamy przykładowe cenniki w kilku polskich miastach:

Wrocław

 1. Cesarskie cięcie – 6 700 zł – 15 900 zł;
 2. indywidualna opieka położnej – 2 000 zł;
 3. wybór lekarza do cesarskiego cięcia – 2 000 zł;
 4. obecność osoby towarzyszącej – 450 zł/doba;
 5. konsultacja psychologiczna – 150 zł.

Warszawa

 1. Poród naturalny – 8 910 zł;
 2. Poród poprzez cesarskie cięcie– 11 460 zł;
 3. Pobyt i opieka – 580 zł/doba;
 4. Osoba towarzysząca w sali poporodowej – 350 zł/doba.

Gdynia

 1. Poród naturalny – 7 000 zł;
 2. Cesarskie cięcie – 8 000 zł;
 3. Hospitalizacja – 492 zł/doba;
 4. Lekarz prowadzący przy porodzie – 500 zł.

W większości klinik ceny są stosunkowo zbliżone i, decydując się na poród w prywatnej klinice, należy liczyć się z kosztem od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podstawowym i największym kosztem, jaki czeka osoby decydujące się na poród w prywatnej klinice, jest sam poród. Łatwo zauważyć, że poród naturalny zawsze jest znacznie tańszy w porównaniu do cesarskiego cięcia, które wymaga większej interwencji lekarza. W zależności od lekarza prowadzącego, koszt naturalnego porodu może wynosić od ok. 7 tysięcy do nawet ponad 10 tysięcy.

Koszt porodu przez cesarskie cięcie wzrasta do ponad 8 tysięcy przy jednym z najbardziej podstawowych pakietów do nawet 15 tysięcy w innych klinikach. Często pozwala się wybrać ciężarnej lekarza, który wykona zabieg, jednak wiąże się to z dopłatą w kwocie nawet 2 tysięcy złotych.

Kobiety, które chcą wsparcia bliskiej osoby podczas porodu, powinny się liczyć z dodatkową opłatą ok. 400 zł. Dzięki temu będą mogły zabrać wybraną osobę, która będzie mentalnym wsparciem, na salę porodową.

Sam pobyt w szpitalu może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Większość klinik oferuje wysokiej jakości apartamenty jednoosobowe, w których może przebywać kobieta w okresie rekonwalescencji. Na miejscu, w cenie pakietu, otrzyma również profesjonalną opiekę medyczną.

Koszt dłuższego pobytu kobiety w klinice to ok. 600 zł za dobę. W tej cenie ciężarna otrzymuję opiekę pielęgniarek oraz wyżywienie. Dodatkowym udogodnieniem są komfortowe, hotelowe pomieszczenia, nieprzypominające szpitalnych sal. Nocleg dla osoby towarzyszącej to kolejne 400 zł, które należy wliczyć w koszty pobytu.

Zapewnione znieczulenie

Gwarancja otrzymania znieczulenia zewnątrzoponowego najczęściej decyduje o wyborze płatnego szpitala. Znieczulenie to wciąż jest mało dostępne w większości publicznych szpitali. Nawet szpitale, które deklarują taką możliwość, często w praktyce uniemożliwiają podania go.

Wynika to z faktu, że anestezjolog zajęty może być innymi pacjentami albo nie dyżuruje przez całą dobę. W niewielu szpitalach publicznych można dostać znieczulenie bez problemu, natomiast prywatne ośrodki podają  znieczulenie w niemal 100 procentach.

Podsumowanie

Decyzja o porodzie w prywatnej klinice może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami, jednak wiele kobiet uznaje ten rodzaj porodu, jako najbardziej komfortowy. Chociaż szpitale publiczne coraz bardziej podnoszą jakość świadczonych usług, w większości przypadków nie są w stanie konkurować z luksusowymi klinikami prywatnymi.

Pytania i odpowiedzi

O jakich kosztach należy pamiętać wybierając prywatną klinikę?

Podstawowym i największym kosztem jest sam poród. Poród naturalny zawsze jest znacznie tańszy w porównaniu do cesarskiego cięcia, które wymaga większej interwencji lekarza. W zależności od lekarza prowadzącego, koszt naturalnego porodu może wynosić od ok. 7 tysięcy do nawet ponad 10 tysięcy.

Koszt porodu przez cesarskie cięcie wzrasta do ponad 8 tysięcy przy jednym z najbardziej podstawowych pakietów do nawet 15 tysięcy w innych klinikach. Często pozwala się wybrać ciężarnej lekarza, który wykona zabieg, jednak wiąże się to z dopłatą w kwocie nawet 2 tysięcy złotych.


Czy mogę poprosić o cesarskie cięcie?

Większość klinik umożliwia pacjentce zabieg cesarskiego cięcia nawet, jeśli nie jest ono konieczne. Warto jednak pamiętać, że cesarskie cięcie zwiększy opłaty za pobyt w klinice.


Czy będę mogła wybrać lekarza, który przeprowadzi zabieg cesarskiego cięcia?

Tak, o ile klinika daje taką możliwość. Jest to jednak usługa dodatkowo płatna, a koszt zmiany lekarza może wynosić nawet 2 000 zł


Czy otrzymam znieczulenie zewnątrzoponowe?

Większość prywatnych klinik przeprowadza 100% porodów na tego typu znieczulenie. Nie jest ona wprowadzane tylko w momencie, kiedy może ono utrudnić poród. Jeśli jednak klinika nie podaje pacjentkom obowiązkowo znieczulenia, warto zapytać o taką możliwość.


Czy jest możliwość towarzyszenia dodatkowej osoby przy porodzie?

Tak, jednak nie znajduje się to w cenie podstawowych pakietów. Jeśli chcemy, żeby partner lub osoba z rodziny towarzyszyła nam podczas porodu, powinniśmy zaplanować dodatkową kwotę na tę usługę.


Czy jest możliwość spłaty pobytu w ratach?

Jest to indywidualna kwestia każdej kliniki, jednak, ze względu na wysokie koszty pobytu, większość umożliwia późniejszą spłatę pobytu w ratach.