Ile osób korzysta z pomocy społecznej w Polsce?

Ile osób korzysta z pomocy społecznej w Polsce?

author
Halszka Gronek
26 listopada 2019

Według danych polskiego rządu w 2018 roku w Polsce mieszkało 1,294 miliona beneficjentów pomocy społecznej. Liczba ta jest blisko o jedną dziesiątą mniejsza od stanu na rok wcześniejszy, co uznać można za niezaprzeczalny sukces. Jakie czynniki wpłynęły na tę poprawę? Kto jest uprawniony do otrzymania świadczeń? I w końcu gdzie szukać pomocy, gdy MOPS odmówi wypłaty zasiłku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej każdego roku, począwszy od 1999, publikuje oficjalne statystyki pomocy społecznej udzielanej w kraju. Najnowszy raport udostępniony na rządowej stronie internetowej dotyczy roku ubiegłego. Zawiera on przede wszystkim informacje na temat udzielonych świadczeń, rzeczywistej liczba rodzin i osób objętych pomocą społeczną, powodów przyznania pomocy i w końcu – zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych pomocy i integracji społecznej. Jakie są statystyki beneficjentów świadczeń na rok 2018?

Jak wynika z rządowego zestawienia, liczba osób korzystających z pomocy społecznej w Polsce spadła z około 1,422 miliona w roku 2017 do 1,294 miliona w roku 2018. Wynik ten oznacza, iż w przeciągu dwunastu miesięcy liczba beneficjentów pomocy społecznej zmalała o około 128 tysięcy osób, co w ujęciu procentowym daje wyniki -9%. Z kolei w przypadku nie indywidualnych osób, lecz rodzin z dziećmi, poprawa wyniosła aż 11%, co oznacza, spadek rzędu 43 354 rodzin z dziećmi korzystających z świadczeń pomocowych. 

Liczba beneficjentów pomocy społecznej maleje

Według szefowej resortu polityki społecznej Bożeny Borys-Szopy spadek liczby beneficjentów pomocy społecznej spowodowany został rządowym programem „Rodzina 500 Plus”. Eksperci nie są jednak przekonani co do słuszności tejże tezy. W ich opinii rządowy program z jednej strony dał polskim rodzinom gotówkę w postaci comiesięcznych wpływów, z drugiej jednak odebrał ją poprzez podnoszenie cen rynkowych. Bilans – po zliczeniu wszystkich plusów i minusów – można uznać za zerowy. Skąd więc zdaniem ekonomistów spadek liczby osób korzystających z pomocy?

Niezależni eksperci rynkowi są niemal zgodni: mniejsza liczba beneficjentów pomocy społecznej wynika z tego, że Polakom żyje się w Polsce po prostu lepiej. Z roku na rok maleje odsetek ubóstwa w Polsce. Coraz więcej osób rozpoczyna pracę zarobkową, o czym świadczy widoczny spadek bezrobocia. Ponadto przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w rozwój własnej firmy, otwierając kolejne działy, co bezpośrednio wpływa na wzrost liczby miejsc pracy. No i na koniec: w Polsce widoczny jest wzrost średnich wynagrodzeń, co również polepsza sytuację obywateli.

Pomoc społeczna to żaden wstyd

Skorzystanie z pomocy społecznej nie powinno być traktowane jako przyczynek do stygmatyzacji lub wykluczenia społecznego beneficjenta. W końcu do tego, by znaleźć się w niekorzystnej sytuacji finansowej, potrzeba naprawę niewiele. Wystarczy, że nasz dochód będzie na tyle niewielki, abyśmy nie byli w stanie wiązać końca z końcem i spełniać podstawowych potrzeb swych najbliższych. 

To właśnie kryterium dochodowe ma kluczowe znaczenie w przypadku wypłacania świadczeń z tytułu opieki społecznej. Świadczenia te to nic innego, jak specjalne formy pieniężnego wsparcia – jednorazowego bądź wypłacanego cyklicznie – gwarantowanego polskim obywatelom na mocy Ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. Mowa między innymi o:

  1. zasiłkach (stałych, rodzinnych, dla bezrobotnych, wyrównawczych, pielęgnacyjnych itp.),
  2. świadczeniach (pielęgnacyjnych, rodzicielskich, rehabilitacyjnych itp.),
  3. stypendiach i zapomogach socjalnych (jakie wypacają chociażby ośrodki oświaty czy uczelnie wyższe).

Inną formą państwowego wsparcia może być świadczenie wypłacane osobom pokrzywdzonym i świadkom aktów przestępstwa z Funduszu Sprawiedliwości. Warto dodać, iż większość wymienionych form państwowej pomocy społecznej jest wypłacanych w miejscowych ośrodkach pomocy społecznej (tak zwane MOPS-y i GOPS-y) lub bezpośrednio w działach społecznych urzędów gminy. 

Pomoc możesz znaleźć u bliskich

Czasami zdarza się tak, że znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, jednak ze względu na zbyt wysokie dochody – nawet jeśli nie rzeczywiste, to te „na papierze” – nie kwalifikujemy się do skorzystania z pomocy społecznej. W takim wypadku nie powinniśmy się poddawać. Jeśli nasze finanse są naprawdę beznadzieje, a my nie jesteśmy w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb członkom gospodarstwa domowego, postarajmy się znaleźć pomoc u najbliższych.

Pożyczenie pieniędzy od rodziny nie wymaga od nas przejścia typowego dla banków procesu weryfikacji zdolności kredytowej. Jeśli bliski zgodzi się pożyczyć lub darować nam pieniądze, nie będziemy musieli się martwić o negatywną decyzję kredytową. Elastyczność spłat należności ułatwi nam wyjście z długów, a sam fakt nawiązania kontaktu z bliskimi zmobilizuje nas do pracy nad polepszeniem własnej sytuacji. 

Każdy medal ma dwie strony 

Telefon do bliskiej osoby może okazać się naszym ratunkiem – w końcu rodzina powinna się wspierać, zwłaszcza w tych najcięższych momentach. W rzeczywistości jednak bywa różnie, a w wielu przypadkach ciepłe kontakty z rodziną są po prostu niemożliwe. Jeśli jednak mamy możliwość korzystania z pomocy bliskich, warto, byśmy pamiętali o możliwych negatywach takiego rozwiązania.

Wielu z nas z pewnością może potwierdzić, że pożyczanie od bliskich bywa bardzo problematyczne. Zdarza się, że doprowadza ono do wybuchu rodzinnych sporów i pogorszenia relacji między krewnym. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się poprosić o pomoc naszych najbliższych, pamiętajmy o tym, by dopilnować wszelkich formalności – tak, aby skarbówka nie miała powodu do nałożenia na nas kary. 

Pożyczki dla zadłużonych ostatnią deską ratunku

Wielu osobom znajdującym się w finansowych tarapatach zaciąganie kolejnej pożyczki może wydawać się nierozsądne. Są jednak przypadki, gdy po prostu zmuszeni jesteśmy pożyczyć pieniądze – po to, by wyjść na prostą. Jeśli nie możemy już liczyć na wsparcie bliskich, a MOPS odmówił przyznania nam pomocy społecznej (przykładowo dlatego, że nasz dochód jest zbyt wysoki), nie pozostaje nam nic innego, jak wizyta w banku lub parabanku. 

Wiele instytucji finansowych, które działają na polskim rynku, ma w swej ofercie produkty dedykowane zadłużonym. W bankach bez problemu znajdziemy liczne kredyty konsolidacyjne, dzięki którym możemy opłacić inne, nie cierpiące już zwłoki zobowiązania. Wystarczy tylko, że wykażemy odpowiednią zdolności i wiarygodność kredytową.

Jeśli nasza ocena kredytowa nie jest zbytnio korzystna, możemy zrezygnować z oferty bankowej i zawnioskować o jedną z pozabankowych pożyczek dla zadłużonych. Tego typu produkty dedykowane są osobą z kiepską historią kredytową i niestabilnymi dochodami. Nie zakładają one weryfikacji wnioskodawcy w BIK-u, a tym bardziej w biurach informacji gospodarczej, czyli na tak zwanych czarnych listach dłużników. Decydując się na tego typu rozwiązanie, musimy być jednak pewni, że zdołamy spłacić zobowiązanie. W przeciwnym razie pogłębimy własne problemy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Darmowa infolinia dla pacjentów
Aktualności
author
Patryk Byczek
02 października 2018

Darmowa infolinia dla pacjentów

Od stycznia zapisy na MdM
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 listopada 2016

Od stycznia zapisy na MdM

PKO BP w Swarzędzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 września 2019

PKO BP w Swarzędzu

Jak złożyć reklamację w Banku Pocztowym?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
17 czerwca 2023

Jak złożyć reklamację w Banku Pocztowym?

W którym państwie najlepiej żyje się kobietom ?
Blog
author
Aneta Jankowska
09 listopada 2017

W którym państwie najlepiej żyje się kobietom ?

Kredyt konsolidacyjny Brzesko
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Brzesko

Porównaj