Ile Polacy przekazali na Szlachetną Paczkę w 2018 roku?

Ile Polacy przekazali na Szlachetną Paczkę w 2018 roku?

author
25 grudnia 2018

W ramach 18. edycji Szlachetnej Paczki zebrano niemal 47 milionów złotych dla prawie 17 tysięcy rodzin. W akcji brało udział 12,8 tysięcy wolontariuszy, a prezenty przekazało prawie 600 tysięcy darczyńców.

“Szlachetna Paczka zdała egzamin dojrzałości”

Pomoc materialną w postaci paczek dla jednej osoby przygotowywały średnio 34 osoby. Wartość paczki wynosiła średnio 2,8 tysięcy złotych. Dostarczono prezenty do 16,7 tysięcy rodzin z całej Polski. Łączna wartość wsparcia wyniosła blisko 47 milionów złotych.

Pomoc wolontariuszy nie ogranicza się jednak do zebrania i przekazania paczki. Jak podkreśla Joanna Sadzik, prezes stowarzyszenia Wiosna organizującego akcję finał Szlachetnej Paczki jest dopiero początkiem i w kolejnych miesiącach wolontariusze kontynuują odwiedziny rodzin i pomagają im pokonywać trudności.

“Pracujemy systemowo, rozwiązujemy problemy, które mogą być powodem trudnej sytuacji. Dlatego powstają dedykowane projekty jak Paczka Seniorów, gdzie wolontariusze pracują z samotnymi osobami 60+ i starają się zaktywizować je społecznie, aby wyszły do ludzi i odzyskały radość życia. W ramach Paczki Prawników pomagamy rodzinom, których trudna sytuacja jest powiązana z nierozwiązanym problemem prawnym” wyjaśniła prezes, zaznaczając, że Szlachetna Paczka nie jest jednorazową akcją, a ma faktycznie przełożyć się na trwałą zmianę rodzin na lepsze.

„Weekend cudów”

Wolontariusze przyznają, że tzw. „weekend cudów” jest magicznym i wzruszającym momentem. “Gdy dostarczyliśmy paczkę rodzinie z Tadżykistanu, kilkuletni chłopiec, żeby nam podziękować, stanął na baczność i zaśpiewał hymn Polski. I już nie było twardzieli – ani wśród darczyńców, ani wśród wolontariuszy. Wszystkim poleciały łzy” relacjonuje Piotr, jeden z wolontariuszy akcji.

Wyjątkowość akcji Szlachetna Paczka polega na przywracaniu ubogim i wykluczonym społecznie osobom poczucia przynależności. “Oni nie muszą błagać i wołać o pomoc tylko dostają ją od tych, którym dawanie sprawia satysfakcję, a nawet przyjemność” – powiedział jeden z cytowanych w mediach naukowców.

Dla porównania, w ubiegłym roku pomoc w ramach szlachetnej paczki trafiła do ponad 20 tysięcy rodzin. Jej wartość wyniosła wówczas 54 miliony złotych.

Szlachetna Paczka jest akcją trwającą nieprzerwanie już od 18 lat. Od pierwszej edycji pomoc otrzymało niemal 170 tysięcy rodzin, której wartość przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Gorlice
Pożyczki miasta
author
21 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Gorlice

Biuro paszportowe w Lubinie
Biura paszportowe
author
23 kwietnia 2022

Biuro paszportowe w Lubinie

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt
Wpisy
author
19 marca 2015

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt

Alior Bank w Dzierżoniowie
Oddziały
author
20 czerwca 2019

Alior Bank w Dzierżoniowie

TAKTO Finanse – opinie
Bez kategorii
author
25 lutego 2019

TAKTO Finanse – opinie

Rodzaje kredytów – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
15 października 2020

Rodzaje kredytów – najważniejsze informacje