Ile Polacy wydali w Black Friday?
Jak wynika z najnowszych statystyk, średnia wartość zakupów w Black Friday wyniosła ponad 190 złotych. Jest to o 176% więcej niż wyniosła dzienna średnia w październiku.
Obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową system szybkich płatności internetowych Paybynet obliczył wpływ promocji w ramach Black Friday na wydatki i dochód sklepów online. Jak się okazało, promocje te zdecydowanie bardziej zachęciły do zakupów niż tzw. Cyber Monday, oparty na przecenach w sklepach internetowych.
„Statystyki transakcji wykonywanych w systemie Paybynet pokazują, że kwoty przeznaczane na zakupy internetowe tego dnia, były wyższe o ponad 30 proc. w porównaniu z październikiem br., kiedy średnia wartość koszyka wynosiła nieco ponad 146 zł. Tegoroczny Black Friday wypadł również lepiej (o niemal 19%) niż popularny w Stanach Zjednoczonych i kojarzony przede wszystkim z handlem internetowym Cyber Monday, choć także w tym dniu wartość zakupów online przewyższała średnią i wyniosła ponad 160 złotych” – podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Idea Black Friday
Czarny piątek to dzień największych wyprzedaży w roku. Największą skalę przyjmują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj promocje przypadają na ostatni piątek listopada – tuż po Święcie Dziękczynienia.
Są to bez wątpienia największe wysprzedaże i najbardziej znaczące obniżki cen w roku. Mówi się, że wywodzą się z pierwszego czarnego piątku związanego z falą zwolnień w pracy, tuż po Dniu Dziękczynienia. Zwolnienia nastąpiły z powodu chęci przedłużenia sobie przerwy świątecznej.
Black Friday w Polsce stał się tradycją
Organizowane na wzór amerykański piątkowe promocje stały się konsumenckim hitem, zarówno dla firm jak i klientów. Wśród polskich konsumentów, jest to dzień zakupów na ogromną skalę, przybierających szalony charakter. Jest to zakorzeniony w świadomości konsumentów dzień, w którym kupują wymarzone produkty w dużo niższych cenach.
„Wiele e-sklepów prowadziło swoje akcje promocyjne przez cały weekend, co również mogło wpłynąć na wyraźnie mniejsze zainteresowanie poniedziałkowymi wyprzedażami. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok listopadowe szaleństwo zakupowe w naszym kraju rośnie”.
Polski Czarny Piątek nabiera swój charakter
W przeciwieństwie do jednodniowych wyprzedaży w krajach Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej, w Polsce mówimy raczej o Black Weekend lub nawet całym Black Week.
„Nakręcona zniżkami sprzedaż utrzymuje się nawet do tygodnia po. Dlatego to już nie tylko Black Friday i Cyber Monday, jak przyjęło się w innych krajach Europy czy USA. W Polsce śmiało możemy mówić o Black Weekend, a nawet Black Week”– ocenia Jan Sikora, założyciel platformy cashback Planet Plus.
Jak podają eksperci z Retail Institute „Już w tym roku zaobserwowano przekształcanie się Black Friday w Black Week lub w Black Weekend. Wiele firm rozpoczęło obniżki cen przed 23. listopada i wydłużyło je o kolejny tydzień, otwierany kampaniami wyprzedaży sklepów online – Cyber Monday”.
W związku z tym, prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilu lat, promocje Black Friday zyskają swój lokalny charakter, dopasowując się do upodobań i potrzeb konsumpcyjnych Polaków.
Dodaj komentarz