Ile zarabia coach?

Ile zarabia coach?

author
Sandra Tessmer
13 sierpnia 2019

Zawód coacha jest jednym z najprężniej rozwijających się zawodów ostatnich czasów. Opiera się przede wszystkim na umiejętności dobrej komunikacji i kreatywności. Sprawdzamy, ile można zarobić na tym stanowisku.

Ile zarabia coach?

W coachingu stawki ustalane są indywidualnie i wahają się w zależności od różnorodnych czynników. Na cenę mogą wpływać: poziom złożoności sytuacji u klienta, miasto, rodzaj i wielkość firmy, stanowisko klienta, język coachingu, wielkość projektu oraz marka coacha.

Life coaching – osiąganie celów osobistych

W life coachingu ceny za sesję wahają się od 200 do 800 zł za sesję. Średnio trwa ona od 45 minut do 1,5 godziny. Dostępne są również tańsze opcje sesji internetowych on-line lub telefonicznych.

Stawki to przykładowo: jeden mail – 30 zł, pakiet pięciu maili – 120 zł, sesja telefoniczna lub Skype – 130 zł. Life coaching to rodzaj coachingu, który koncentruje się na osiąganiu celów osobistych; obejmuje: plany życiowe, wizję w życiu, wybitną dbałość o siebie, związki, zdrowie i urodę, kreatywność, wolność finansową, organizację, problemy z dziećmi, nastolatkami i studentami, deficyty uwagi.

Coaching biznesowy

Jeśli chodzi o coaching biznesowy, według badań Izby Coachingu średnie wartości netto za sesje coachingu mieszczą się w zakresie: ok. 1120 – 1825 zł. Minimalna stawka to 300 zł za sesje i obejmuje to między innymi projekty unijne, coaching kadry niższej od 800zł za sesję. 3 000 zł sesja za coaching zarządu.

Team coaching, czyli coaching grupowy, gdzie w grupie może znaleźć się maksymalnie 8 osób, może kosztować nawet ok. 7 500 zł, a dla zarządu: ok. 12 000 zł. Oczywiście w sytuacji, gdy projekt jest dopiero w fazie początkowej stawka może być niższa. Jednocześnie przy większych grupach, większych projektach stawka za dzień pracy sięga 30 000 zł.

Tematy najczęściej podejmowane w tej sytuacji to nowa rola czy wręcz tożsamość zawodowa. Dobrze przeprowadzony coaching jest doskonałym katalizatorem przyśpieszającym skuteczne realizowanie nowych zadań przez pracownika. Biznes coaching jest również skutecznym narzędziem służącym rozwijaniu umiejętności adaptacyjnych, zarządzania firmą lub konkretnym zespołem.

Coaching wewnętrzny

Firmy mogą zatrudnić coacha wewnętrznego – na cały etat, może to być też pracownik działu HR lub menedżer, który stosuje coachingowy styl zarządzania. Oczywiście dla efektów procesu coachingu kluczowe jest, aby osoby występujące w roli coachów, były profesjonalnie wyszkolone w coachingu. W tym przypadku stawka nie jest odgórnie ustalona, jednak zarobki takiego pracownika to średnio 5000 zł miesięcznie.

Jak zostać coachem?

Certyfikacje są potwierdzeniem posiadania umiejętności i doświadczenia. Najpopularniejsze są wydawane przez ICF, IIC i IAC. Nie są one jednak niezbędne do tego, by pracować jako coach, jednak w przypadku pracy jako freelancer i pozyskiwania klientów na własną rękę, mogą być przydatne. Zdarza się także, że zleceniodawca tego wymaga – zwłaszcza jeśli coaching ma być prowadzony w dużej korporacji.

Coraz więcej uczelni postanawia otworzyć u siebie kierunek, który szkoli studentów w tym kierunku. Możliwe są regularne studia dzienne w zakresie coachingu i mentoringu, jednak dla osób z mniejszą ilością czasu, dostępne są studia podyplomowe, które również kończą się uzyskaniem certyfikatu.

Niezależnie jednak od dziedziny coachingu, jaką wybierzemy, zawsze kluczowe są kompetencje społeczne – umiejętność nawiązania kontaktu, słuchania, udzielania informacji zwrotnej. I, przede wszystkim, należy lubić pracę z ludźmi. Dlatego często wstępem do tego zawodu są studia psychologiczne czy pedagogiczne, nie jest to jednak wymagane.

Tak naprawdę nie ma żadnych przepisów prawnych, regulujących ten zawód, więc właściwie każdy może nazwać się coachem. Natomiast jego kompetencje, stan wiedzy i umiejętności to już zupełnie inna sprawa. Praca coacha to przede wszystkim praca z ludźmi. Dlatego wymaga odpowiednich kompetencji, które ułatwiają komunikowanie się z klientami i spełnianie ich oczekiwań wobec naszej pracy.

Czym jest coaching i czym się różni od treningu?

Coaching to proces, w którym zwykle udział bierze coach i jego klient, rzadziej bywa prowadzony tzw. coaching grupowy. Specjalista za pomocą odpowiednich pytań przeprowadza przez proces docierania do najlepszego sposobu poradzenia sobie z trudnością, nad którą zechciał pracować klient.

Coach nie doradza, nie uczy, nie daje gotowych rozwiązań. Jego zadaniem jest przede wszystkim stymulacja rozwoju osoby coachowanej. Jego założeniem jest przekonanie o tym, że to właśnie klient zna najlepsze odpowiedzi w związku z samym sobą i to właśnie w nim znajdują się zasoby służące najlepszemu rozwiązaniu. To klient jest główną siłą dostarczającą informacji niezbędnych do odkrycia i realizacji swoich celów.

Czym jest trening?

Trening czy warsztat jest o wiele płytszą formą pracy. To metoda rozwoju osobistego, mająca zwykle charakter grupowy. Zasadniczym zadaniem jest nabycie lub rozwinięcie konkretnych umiejętności. Podczas treningu klient poznaje techniki wzmacniania poszczególnych kompetencji, dostaje instrukcję, jak tych metod używać, ma okazję wypróbować je na sobie oraz wymienić się doświadczeniami na ten temat z pozostałymi uczestnikami zajęć. Trener zwykle przekazuje klientom wiedzę, udziela odpowiedzi, czuwa nad procesem udoskonalania wybranych umiejętności.`

Główną zatem różnicą między tymi dwoma rodzajami dążenia do samorozwoju jest to, że coach nie przekazuje bezpośredniej wiedzy i wskazówek, jak dojść do rozwiązania danego zagadnienia. Jego zadaniem jest jedynie towarzyszenie w rozpoznaniu, którego klient dokonuje sam. Trener natomiast przekazuje wiedzę i bezpośrednie sposoby, na samorozwój.

Coach – wymagania pracodawców

Specyficzny charakter zawodu wymusza od osób, zainteresowanych jego podjęciem specyficznych cech personalnych – odpowiedzialności, zaangażowania w rozwiązywaniu problemów klienta, nastawienia na jego najwyższe dobro i głębokiej motywacji do osiągania zamierzonych celów.

Droga do zawodu prowadzi przez liczne szkolenia i kursy, oferowane przez niezależne placówki, jednak preferowanymi zleceniobiorcami są osoby, legitymujące się dyplomem ukończenia wyższej uczelni, na kierunku ekonomicznym, lub psychologii, psychologii biznesu, etc. Zdolność pracy bezpośrednio z klientem, umiejętność cierpliwego słuchania i wyciągania konstruktywnych wniosków, oraz wieloletnie doświadczenie w branży jest tutaj niezwykle istotne.

Warunki pracy

Coach nie ogranicza się tylko do pracy biurowej, chociaż stanowi ona także część tego zawodu. W biurze opracowuje on nowe programy szkoleniowe i metody, które będą następnie wykorzystane podczas kursów.

Większość czasu spędza jednak na prowadzeniu szkoleń dla pracowników. Ze względu na to, że jest pracownikiem „do wynajęcia” przez firmy, musi być gotowy do wyjazdów służbowych i prowadzenia zajęć na miejscu u klienta.  Nieodłączny element pracy coacha to duże natężenie kontaktów z ludźmi.

Podsumowanie

Praca coacha to przede wszystkim praca z ludźmi, która nie każdemu może odpowiadać. Decydując się na pójście tą ścieżką zawodową, należy wziąć pod uwagę, że powinniśmy być szczególnie nastawiani na ludzkie potrzeby i oczekiwania.  Praca coacha może okazać się bardzo rozwojowa i dynamiczna, szczególnie dla osób, które dobrze się czują w tematyce samorozwoju i dążenia do celów.

Pytania i odpowiedzi

Ile zarabiają coache za granicą?

Coach to jeden z niewielu zawodów, w którym zarobki są stosunkowo wyrównane bez względu na kraj, w którym pracujemy. Średnie wynagrodzenie profesjonalnego coacha w Anglii, który pracuje nad dużym projektem z zarządem to ok. 25000 zł. Natomiast coach wewnętrzny za granicą może zarobić ok. 7000 zł, czyli ok. 2000 zł więcej niż w polskich warunkach zatrudnienia.


Czy coach musi mieć wyższe wykształcenie?

Nie, choć jest ono mile widziane. Żeby rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie bardzo często wystarczy silna motywacja oraz umiejętność pracy z ludźmi. Niemniej jednak duże firmy o wiele chętniej zatrudniają trenerów, którzy uzyskali certyfikat swojego wykształcenia. Taki papier możemy otrzymać, jeśli ukończymy studia podyplomowe lub kurs.


Jak uzyskać pierwszych klientów?

Bardzo dobrym sposobem, który praktykuje wielu zawodowych coachów jest pierwsze darmowe spotkanie. Szczególnie okazuje się to pomocne dla młodych, rozpoczynających swoją karierę trenerów. Takim osobom szczególnie zależy na zdobyciu jak największej ilości klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Pasłęk
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
05 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Pasłęk

Ekstraklasa i PKO Faktoring zawarły umowę
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 listopada 2019

Ekstraklasa i PKO Faktoring zawarły umowę

Pożyczka na umowę zlecenie – najlepsze oferty
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
07 września 2022

Pożyczka na umowę zlecenie – najlepsze oferty

Profi Credit we Włocławku
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2019

Profi Credit we Włocławku

Porównaj