Ile zarobi nowy prezydent Warszawy?

Ile zarobi nowy prezydent Warszawy?

autor wpisu
Natalia Narloch
25 listopada 2018

22 listopada został zaprzysiężony nowy prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Podjęto również decyzję odnośnie wynagrodzenia prezydenta. Ogłoszona pensja nie będzie odbiegać od kwoty otrzymywanej przez poprzedniczkę Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Wraz z zaprzysiężeniem nowo wybranego kandydata na stanowisko prezydenta miasta, rada miasta podejmuje decyzję o jego wynagrodzeniu. W przypadku Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, miesięczna pensja wyniesie 12,5 tysiąca złotych brutto.

Decyzja ta, nie wywołała większych kontrowersji wśród radnych, chociaż brakowało też jednomyślności. Za uchwałą zagłosowało 39 radnych, przeciwnych było 11, a 7 wstrzymało się od głosu.

źródło: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/

Struktura wynagrodzenia

Składowe wynagrodzenia zawarte są w szczegółowo określonej ustawie o pracownikach samorządowych. Według niej prezydent posiada prawo do wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz specjalnego, a także dodatku za wieloletnią pracę.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku dotyczące wynagrodzenia pracowników na stanowiskach samorządowych podaje kwotę wynagrodzenia zasadniczego prezydenta miasta stołecznego Warszawy w wysokości 5,2 tysiąca złotych. Ponadto przysługuje mu dodatek funkcyjny – 2,5 tysiąca złotych. Łączna wysokość dodatku specjalnego nie może przekraczać 50% wynagrodzenia zasadniczego wraz z dodatkiem funkcyjnym.

W tej samej ustawie znajduje się też informacja, mówiąca o tym, że miesięczne wynagrodzenie prezydenta Warszawy nie może przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W konsekwencji, wynagrodzenie obecnego prezydenta Warszawy nie może być wyższe niż 12 525,94 złotych brutto.

Dla porównania pensja Hanny Gronkiewicz-Waltz składała się z:

– 5,2 tys. pensji zasadniczej

– 2,5 tys. dodatku funkcyjnego

– ok. 3,6 tys. dodatku specjalnego

– 1 tys. dodatku za staż pracy.

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Polityk, eurodeputowany, politolog, były minister administracji i cyfryzacji, sekretarz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. To tylko część z obejmowanych przez Trzaskowskiego funkcji.

Studia ukończył w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Kolegium Europejskim w Natolinie. Pracował jako tłumacz symultaniczny oraz nauczyciel języka angielskiego. Następnie wykładał w  Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz w Collegium Civitas.

Studiował na zagranicznych uczelniach – w USA oraz Australii, zna biegle kilka języków obcych. Tytuł doktora obronił w 2004 roku i odtąd pracuje na uczelni.

Prywatnie mąż Małgorzaty Trzaskowskiej, pracującej w magistracie Warszawy oraz syn zmarłego już pianisty, krytyka muzycznego i kompozytora Andrzeja Trzaskowskiego.

Zastępując Hannę Gronkiewicz-Waltz obejmie stanowisko prezydenta Warszawy. Zdobył w pierwszej turze większość głosów Warszawiaków – 54,1%, tym samym pokonując konkurenta Patryka Jakiego.

Wynagrodzenie prezydenta, a pozostałych członków zarządu

Trzaskowski, podobnie jak Gronkiewicz-Waltz muszą pogodzić się z faktem, że wynagrodzenie ich zastępców nie różni się znacznie od otrzymywanej przez nich kwoty – czasem jest wręcz niższe. W skład zarządu miasta wchodzą także: wiceprezydenci, sekretarz oraz skarbnik.

Jak się okazuję, najlepiej płatną funkcją jest właśnie funkcja skarbnika. Osoba odpowiedzialna za finanse otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 27 tysięcy złotych. W przypadku sekretarza jest to 21 tysięcy złotych, a zastępcy – 23 tysiące złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka bez BIK – Ekspres Kasa
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 lipca 2014

Pożyczka bez BIK – Ekspres Kasa

Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Watykańskiej
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
30 marca 2019

Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Watykańskiej

Zwrot odsetek w Zaplo.pl
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
07 września 2016

Zwrot odsetek w Zaplo.pl

Kasa Stefczyka Kraśnik
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 października 2020

Kasa Stefczyka Kraśnik

Nowe języki bankowości elektronicznej Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019

Nowe języki bankowości elektronicznej Santander Bank Polska

E-faktura – na czym polega?
Poradnik
author
Halszka Gronek
09 listopada 2018

E-faktura – na czym polega?

Porównaj