Ilu mieszkań brakuje w Polsce?

Ilu mieszkań brakuje w Polsce?

autor wpisu
Natalia Narloch
24 grudnia 2018

Jak wynika z raportu grupy HRE Thing Tank w Polsce brakuje co najmniej 2,1 miliona mieszkań. Pomimo boomu budowlanego w ostatnich latach, 40% lokali w Polsce jest przeludnionych. Deficyt mieszkań wciąż rośnie i w 2030 roku może wynieść nawet 2,7 milionów lokali.

Wzrost popytu na mieszkania

Według raportu „Ile mieszkań brakuje w Polsce?” wzrośnie popyt na nowe lokale. Mimo prognozowanego spadku liczby ludności w naszym kraju w ciągu najbliższych kilku lat, zwiększy się liczba gospodarstw domowych.

„Zwracamy też uwagę, na poprawiającą się sytuację dochodową gospodarstw domowych, która wpływa na aspiracje i preferencje mieszkaniowe Polaków, ich zdolność kredytową i dostępność cenową zarówno kupna jak i wynajmu mieszkań. Sprzyjać temu będzie dalszy rozwoju rynku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę te przesłanki, a głównie zwiększającą się liczbę gospodarstw domowych, szacujemy, że do Global Compact Network Poland roku 2030 będzie brakowało dodatkowo ok. 600 tys. mieszkań” – mówi Michał Sapota z HRE Think Tank.

Bez wątpliwości, najwięcej mieszkań oddaje się do użytku na terenie pięciu województw i w największych polskich miastach. Rocznie jest to około 120-180 tysięcy nowych mieszkań.

Niewystarczająca pomoc publiczna

Osoby, niebędące w stanie zakupić mieszkania nie mogą liczyć na wystarczającą pomoc. Największym wyzwaniem jest zapewnienie schronienia osobom o najniższych dochodach i tym, które nie posiadają zdolności kredytowej.

Pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca. Zbyt mało buduje się w systemie społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla takich gospodarstw. Brakuje również mieszkań socjalnych. Deficyt mieszkań w tym segmencie wynosił na koniec ubiegłego roku, co najmniej 150 – 200 tys. mieszkań” – mówi Michał Cebula HRE Think Tank.

Polacy mieszkają w zbyt małych mieszkaniach

Przeciętny metraż w przeliczeniu na jedną osobę wynosi mniej niż 28 metrów kwadratowych. Jak wynika z badania ponad 38% rodzin z co najmniej trójką dzieci mieszka w zbyt małych lokalach.

Co więcej, jednym z czynników uwzględnionych w obliczeniach była migracja. Zdecydowana większość ludności przenosi się z małych do dużych ośrodków miejskich oraz z centrów na obrzeża miast.

Jak wynika ze statystyk, ponad połowa Polaków mieszka w domach, głównie na wsi i w mniejszych miastach. Z kolei w budynkach wielorodzinnych, liczących ponad 10 mieszkań żyje 33% Polaków. Według autorów raportu deficyt mieszkań może zmniejszyć się w wyniku rządowego programu Mieszkanie Plus.

W raporcie tym nadrzędnym postulatem było zmniejszanie wkładu własnego w celu ułatwienia zaciąganie kredytów. Następnie przesłano go do prezydenta, kancelarii premiera oraz do Związku Banków Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

„Wspieramy rozwój Polski i Polaków” – nowa strategia PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 listopada 2019

„Wspieramy rozwój Polski i Polaków” – nowa strategia PKO BP

Komornik Sądowy Michał Patynowski
Komornicy Sądowi
author
Dominika Sobieraj
29 czerwca 2022

Komornik Sądowy Michał Patynowski

Pożyczki Ostrołęka
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2022

Pożyczki Ostrołęka

Od 1 sierpnia ponowne wnioski o 500+
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 sierpnia 2017

Od 1 sierpnia ponowne wnioski o 500+

Start-up Day w Warszawie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 października 2019

Start-up Day w Warszawie

Znany Youtuber w akcji mBanku
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 czerwca 2018

Znany Youtuber w akcji mBanku

Porównaj