Najczęściej komentowane
Ilu mieszkań brakuje w Polsce?
Jak wynika z raportu grupy HRE Thing Tank w Polsce brakuje co najmniej 2,1 miliona mieszkań. Pomimo boomu budowlanego w ostatnich latach, 40% lokali w Polsce jest przeludnionych. Deficyt mieszkań wciąż rośnie i w 2030 roku może wynieść nawet 2,7 milionów lokali.
Wzrost popytu na mieszkania
Według raportu „Ile mieszkań brakuje w Polsce?” wzrośnie popyt na nowe lokale. Mimo prognozowanego spadku liczby ludności w naszym kraju w ciągu najbliższych kilku lat, zwiększy się liczba gospodarstw domowych.
„Zwracamy też uwagę, na poprawiającą się sytuację dochodową gospodarstw domowych, która wpływa na aspiracje i preferencje mieszkaniowe Polaków, ich zdolność kredytową i dostępność cenową zarówno kupna jak i wynajmu mieszkań. Sprzyjać temu będzie dalszy rozwoju rynku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę te przesłanki, a głównie zwiększającą się liczbę gospodarstw domowych, szacujemy, że do Global Compact Network Poland roku 2030 będzie brakowało dodatkowo ok. 600 tys. mieszkań” – mówi Michał Sapota z HRE Think Tank.
Bez wątpliwości, najwięcej mieszkań oddaje się do użytku na terenie pięciu województw i w największych polskich miastach. Rocznie jest to około 120-180 tysięcy nowych mieszkań.
Niewystarczająca pomoc publiczna
Osoby, niebędące w stanie zakupić mieszkania nie mogą liczyć na wystarczającą pomoc. Największym wyzwaniem jest zapewnienie schronienia osobom o najniższych dochodach i tym, które nie posiadają zdolności kredytowej.
„Pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca. Zbyt mało buduje się w systemie społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla takich gospodarstw. Brakuje również mieszkań socjalnych. Deficyt mieszkań w tym segmencie wynosił na koniec ubiegłego roku, co najmniej 150 – 200 tys. mieszkań” – mówi Michał Cebula HRE Think Tank.
Polacy mieszkają w zbyt małych mieszkaniach
Przeciętny metraż w przeliczeniu na jedną osobę wynosi mniej niż 28 metrów kwadratowych. Jak wynika z badania ponad 38% rodzin z co najmniej trójką dzieci mieszka w zbyt małych lokalach.
Co więcej, jednym z czynników uwzględnionych w obliczeniach była migracja. Zdecydowana większość ludności przenosi się z małych do dużych ośrodków miejskich oraz z centrów na obrzeża miast.
Jak wynika ze statystyk, ponad połowa Polaków mieszka w domach, głównie na wsi i w mniejszych miastach. Z kolei w budynkach wielorodzinnych, liczących ponad 10 mieszkań żyje 33% Polaków. Według autorów raportu deficyt mieszkań może zmniejszyć się w wyniku rządowego programu Mieszkanie Plus.
W raporcie tym nadrzędnym postulatem było zmniejszanie wkładu własnego w celu ułatwienia zaciąganie kredytów. Następnie przesłano go do prezydenta, kancelarii premiera oraz do Związku Banków Polskich.
Dodaj komentarz