Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu

Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu

author
04 grudnia 2019

Czy polscy przedsiębiorcy mają się o co martwić? Najnowsze badania rynkowe wskazują, że tak. Indeks PMI za listopad wyniósł zaledwie 45,7 punktu, czyli aż o 4,3 punktu mniej aniżeli wynosi poziom neutralny (poziom zastoju gospodarczego). Menadżerowie oceniają sytuacje branży jako jeszcze gorszą od październikowej, co nie zwiastuje Polsce szybkiego powrotu do łask.

W poniedziałek, 2 grudnia bieżącego roku, amerykański gigant analityczny IHS Markit opublikował komunikat, którego wyniki po raz kolejny potwierdziły słabą kondycję polskiej gospodarki. Największe obawy wzbudził najnowszy wskaźnik PMI dla Polski, czyli tak zwany indeks nabywczy menadżerów (ang. Purchasing Managers’ Indeks). Okazuje się, że wśród menedżerów logistyki polskiego sektora przetwórstwa przemysłowego panują na tyle pesymistyczne nastroje, że najnowszy odczyt indeksu był drugim najniższym od lipca 2009 roku.

Precyzując, listopadowe wskazanie indeksu PMI wynosiło zaledwie 46,7 punktu, co oznacza, iż spośród wszystkich ankietowanych managerów z logistyki sektora przetwórstwa przemysłowego więcej osób oceniło obecną sytuację branży jako gorszą niż miesiąc wcześniej. Gwoli wytłumaczenia, wynik indeksu na poziomie 50 punktów jest tzw. „punktem neutralnym” (wskazuje, że sytuacja branży jest stabilna). Wynik wyższy świadczy o dobrej koniunkturze w gospodarce, natomiast niższe notowania oznaczają, że zmiany w gospodarce są złe.

Listopadowy indeks wydłużył trwający obecnie okres negatywnych odczytów do 13 miesięcy. W październiku br wskaźnik PMI wynosił 45,6 punktu, we wrześniu – 47,8 punktu, a w sierpniu – 48,8 punktu. Zdaniem dr Soni Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan, w odniesieniu do tak negatywnego wskaźnika PMI coraz bardziej realny staje się scenariusz dużo większego w skali i bardziej gwałtownego spowolnienia niż dotąd przewidywano.

Oby najnowsze dane były przereagowaniem

Wskaźnik PMI ma ogromne znaczenie dla analityków rynkowych. Celem cyklicznego opracowywania indeksu PMI jest ukazanie bieżącej aktywności menadżerów nabywających różne dobra i usługi na danym rynku. Im niższa jest ich aktywność, tym niższy wskaźnik PMI, a co równie ważne – najpewniej tym niższy okaże się także przyszły wskaźnik przyrostu procentowego PKB. W tym znaczeniu indeks PMI można postrzegać jako wskaźnik wyprzedzający badania koniunktury poszczególnych gospodarek. Co oznacza więc listopadowy odczyt?

Niestety odczyt, którego wysokość po raz kolejny zaklasyfikować można jako niską, świadczy o regresie deklarowanym w niemal wszystkich badanych subindeksach polskiej gospodarki. Listopadowe tempo spadku produkcji i nowych zamówień nadal było stosunkowo szybkie. Z kolei duży pesymizm producentów odnośnie przyszłej produkcji przyczynił się do piątego z rzędu spadku zatrudnienia w sektorze. Inflacja kosztów była natomiast najsłabsza od ponad trzech lat, a ceny wyrobów gotowych wzrosły tylko nieznacznie. Odnotowano też mniejszą aktywność zakupową.

"

Zamiast łagodnego spowolnienia o dnie przekraczającym 3% r/r w 2022, wykresy dynamiki PKB za 2020 rok będą bliższe pikowaniu. Byłoby to jednoznacznym sygnałem, że prowadzona polityka gospodarcza nie jest skuteczna (nie jest dostatecznie prorozwojowa, lub choćby antycykliczna), lub że podmioty nie wierzą w jej skuteczną realizację – np. […]  że prognozy i założenia nie są dostatecznie przekonujące. Tak czy inaczej, lepiej by dane za IV kwartał zasygnalizowały, że to przereagowanie

– przewiduje dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

Jaka jest przyszłość polskiego gospodarki?

Utrzymujące się już trzynasty miesiąc z rzędu negatywne odczyty indeksu PMI nie zwiastują rychłej poprawy gospodarki Polskiej – a na pewno już nie tak spektakularnej, jak zapowiadali to rządzący politycy. Phil Smith, ekonomista IHS Markit, firmy opracowującej badanie PMI polskiego sektora produkcyjnego, komentuje:

"

Im dłużej kondycja przemysłu będzie się pogarszać, tym bardziej prawdopodobne staną się cięcia w zatrudnieniu, co może stanowić zagrożenie dla rynku krajowego. Przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość, co odzwierciedla listopadowy spadek Wskaźnika Przyszłej Produkcji do najniższego poziomu w historii badań. Już trzeci raz z rzędu indeks odnotowuje nowy rekord.

Zdaniem eksperta główny Wskaźnik PMI dla Polski wprawdzie nieznacznie wzrósł w listopadzie, niemniej jednak spadek nowych zamówień sprawił, że warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym utrzymały się na najniższym poziomie od 2009. Z kolei nieustannie słabnący popyt przyczynił się do kolejnego spadku produkcji oraz zatrudnienia. W związku z trudną sytuacją na rynku pracy, producenci woleli jednak zatrzymać większość pracowników w swoich przedsiębiorstwach, przez co słabe wyniki odnotowano w obszarze spadku nowych miejsc pracy.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/pmi_lekko_w_gore_ale_spowolnienie_nie_odpuszcza
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/pkb_rosnie_wolniej_konsumpcja_i_inwestycje_coraz_slabsze
https://www.markiteconomics.com/Public/Home/PressRelease/54afb6cbb8f0483bb7aba3edd5d49250

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zadłużenie polskich szpitali w I półroczu
Wpisy
author
05 września 2018

Zadłużenie polskich szpitali w I półroczu

PKO BP w Czerwionce-Leszczynach
Oddziały
author
15 sierpnia 2019

PKO BP w Czerwionce-Leszczynach

Santander Consumer Bank Leżajsk
Oddziały
author
02 lipca 2021

Santander Consumer Bank Leżajsk

Miesięcznik BANK ocenił Credit Agricole
Bez kategorii
author
27 stycznia 2021

Miesięcznik BANK ocenił Credit Agricole

Czy Profi Credit weryfikuje BIK ?
Pod Lupą
author
06 czerwca 2016

Czy Profi Credit weryfikuje BIK ?

Polacy oszczędzają dzięki 500+
Blog
author
02 lutego 2017

Polacy oszczędzają dzięki 500+