Indywidualny Plan Działania w urzędach pracy

Indywidualny Plan Działania w urzędach pracy

author
Alicja Uzarowicz
08 kwietnia 2019

Już od 14 czerwca 2019 r. bezrobotni nie będą profilowani w Powiatowych Urzędach Pracy, co ułatwi ich aktywizację. Rada Ministrów 02.04.2019 r.  przyjęła nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zamiast profilowania, każdy bezrobotny otrzyma od PUP Indywidualny Plan Działania.

W opinii powiatowych urzędów pracy procedura profilowania bezrobotnych przynosiła więcej problemów niż korzyści podczas szukania pracy. W ramach profilowania bezrobotni mogli otrzymać jeden z trzech profili pomocy wskazujących na ich aktywność zawodową.

Pierwsza grupa bezrobotnych były to osoby samodzielne i aktywne zawodowo, które potrzebowały jedynie odnalezienia właściwej oferty pracy. Drugi profil pomocy obejmował bezrobotnych potrzebujących wsparcia w postaci szerokiej gamy kursów i szkoleń zawodowych oraz innych środków pomocy przewidzianych ustawą.

Najciężej było odnaleźć pracę osobom otrzymującym profil trzeci. Byli to bezrobotni długotrwale, a więc najmocniej zagrożeni wykluczeniem społecznym, oddaleni znacznie od rynku pracy. Środki pomocy takim osobom były dotychczas ograniczone, choć to właśnie ta grupa potrzebuje największej pomocy w odnalezieniu pracy.

Dlaczego profilowanie bezrobotnych szkodziło?

 

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, procedura profilowania bezrobotnych była szkodliwa ze względu na dyskryminację osób bezrobotnych. Przejawiała się ona ograniczeniem środków pomocy w odnalezieniu pracy tylko do konkretnego profilu.

Sytuacja bezrobotnych była więc niepotrzebnie różnicowana, a tylko nieliczni mogli skorzystać z dostępnych środków pomocy takich jak doradztwo zawodowe czy pośrednictwo pracy. Kolejnym brakiem w tej procedurze określono brak elastyczności w pomocy bezrobotnym, była ona bardzo schematyczna i zbyt ogólna.

Co więcej, wskutek wydanego przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia, od 15 czerwca 2019 r. przestanie obowiązywać rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej zawierające wytyczne do ustalania profili pomocy oraz dostępne dla każdego profilu środki pomocy. Oznacza to więc całkowitą rezygnację z tej metody.

Sprawdź nasz ranking pożyczek dla bezrobotnych tutaj.

Czym jest Indywidualny Plan Działania i jak będzie tworzony?

 

Wyeliminowanie profilowania bezrobotnych spowoduje wprowadzenie nowej metody pomocy w odnalezieniu pracy, czyli utworzenie Indywidualnych Planów Działania (IPD). Plany te tworzone będą w oparciu o osobistą sytuację osoby bezrobotnej, na podstawie zidentyfikowanych potrzeb oraz jej możliwości rozwoju.

IPD umożliwi również dostęp każdemu bezrobotnego do każdej dostępnej metody pomocy w aktywizacji zawodowej. Nie będą już one zależne od przydzielonego profilu pomocy. Zakończy to dotychczasową dyskryminację bezrobotnych ze względu na stopień aktywizacji zawodowej.

Korzyści z Indywidualnych Planów Działania będą czerpać zatem zarówno bezrobotni jak i potencjalni pracodawcy. Dokładniejsze określenie potrzeb i umiejętności osób poszukujących pracę oraz dostępność doradztwa zawodowego niewątpliwie usprawni proces aktywizacji zawodowej.


Źródła:
http://psz.praca.gov.pl/-/926329-indywidualny-plan-dzialania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

nikola
nikola
2019-04-08 22:49:03

super w koncu skoncza się takie nieucziwe praktyki, moj maz sam mial kiedys taką sytuaje ze stracil prace i to cale "profilowanie' ' było bardzo nie fair.... na cale szczescie udalo mu sie znalesc prace

Podobne artykuły

Ranking chwilówek – październik 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
02 października 2019

Ranking chwilówek – październik 2019

Pożyczki bez zaświadczeń Rumia
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
06 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Rumia

Pożyczka 100 zł – gdzie dostanę?
Pożyczki
author
Patryk Byczek
17 stycznia 2023

Pożyczka 100 zł – gdzie dostanę?

Bank BNP Paribas wspiera sektor odnawialnych źródeł energii
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
19 grudnia 2019

Bank BNP Paribas wspiera sektor odnawialnych źródeł energii

Bank Spółdzielczy w Świdnicy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 września 2019

Bank Spółdzielczy w Świdnicy sesje przychodzące i wychodzące

Kasa Stefczyka Łęczyca
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 października 2020

Kasa Stefczyka Łęczyca

Porównaj