Najczęściej komentowane
Ile wyniesie inflacja w 2019 ? Prognozy NBP
Według najnowszej projekcji Narodowego Banku Polskiego na rok 2019 inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 3,2%, a inflacja bazowa 2,1%. Biorąc pod uwagę rok 2018 dynamika PKB wyniesie 4,8%.
Co pokazują najnowsze listopadowe prognozy?
Prognozy lipcowe różnią się od najnowszych projekcji NBP. Jak napisano w raporcie, "Podwyższenie prognozy inflacji CPI w 2019 r. w stosunku do wyników projekcji lipcowej wynika w największym stopniu ze wzrostu cen surowców na rynkach światowych i towarzyszącego mu osłabienia złotego względem dolara. Uwarunkowania te najsilniej wpływają na przyszłą ścieżkę krajowych cen energii".
Centralna ścieżka projekcji Narodowego Banku Polskiego zapowiada zmniejszający się wzrost PKB z roku na rok. W 2018 roku ma wynieść 4,8%, rok później – 3,6% i jedynie 3,4% w 2020. Inflacja zaś ukształtuje się odpowiednio na poziomie 0,8%, 2,1% oraz 2,7% w 2020 roku.
Z czego wynika wzrost inflacji w najbliższych latach?
Jak czytamy w raporcie, wzrost notowań ropy naftowej i węgla kamiennego przełoży się na wyższe ceny paliw i opału. Natomiast wzrost cen węgla, praw do emisji CO2 oraz tzw. zielonych certyfikatów, znajdą swoje odzwierciedlenie w wysokości przeciętnego rachunku za energię elektryczną. Wyższe koszty energii elektrycznej, a także gazu zmiennego na rynkach światowych spowodują wzrost inflacji CPI.
Projekcja wskazuje, że największa korekta wzrostu cen energii będzie miała miejsce w 2019 roku. "Ze względu na duży udział cen administrowanych w krajowych cenach energii, określenie skali i rozłożenia w czasie przełożenia na nie czynników kosztowych obarczone jest wysoką niepewnością. W projekcji listopadowej przyjęto, że największa korekta inflacji cen energii w porównaniu do rundy lipcowej będzie miała miejsce dla 2019 r., przy mniejszej skali zmian tej kategorii w 2020 r." czytamy w raporcie.
Większa dynamika wzrostu PKB w 2018 niż wskazały poprzednie prognozy
W porównaniu z lipcową prognozą dynamika PKB w 2018 roku wzrosła z 4,6% do 4,8%. Podwyższenie tempa wzrostu PKB wynika z kilku czynników. Przede wszystkim uwzględniono wcześniej pominięte rachunki narodowe za II. kwartał oraz wskaźniki miesięczne za III. kwartał.
Wysoka aktywność gospodarcza w tym czasie spowoduje optymistyczne nastroje konsumentów. Według badań koniunktury GUS pociągnie to za sobą wyższe niż dotychczas spożycie gospodarstw domowych.
„W górę zrewidowano również wkład eksportu netto do wzrostu PKB w br. w związku z silniejszym od oczekiwań przyśpieszeniem dynamiki eksportu w II kw. Jednocześnie w II kw. br. poniżej założeń z projekcji lipcowej wzrosły krajowe wydatki na środki trwałe, co w części ograniczyło pozytywny wpływ na prognozę korzystnych odczytów pozostałych komponentów PKB" – dodano.
Z czego wynika niższa dynamika wzrostu PKB w latach 2019-2020
"W latach 2019-2020 tempo wzrostu PKB ukształtuje się nieznacznie poniżej oczekiwań z rundy lipcowej, co wynika z negatywnego oddziaływania na aktywność gospodarczą wyższej inflacji cen energii przy jednoczesnym wygasaniu wpływu czynników podwyższających dynamikę PKB w bieżącym roku" – napisano w raporcie.
Według Narodowego Banku Polskiego najistotniejszym ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę badając koniunkturę gospodarki na najbliższe lata jest sytuacja na rynku energii. Przełożenie rosnących cen energii na koszty firm i CPI może spowodować zmniejszenie aktywności gospodarczej. Jak zaznacza NBP „Najważniejszym czynnikiem ryzyka dla aktywności w polskiej gospodarce jest koniunktura globalna”.
Dodaj komentarz