Innovation Hub pod lupą KPF i UKNF – ankieta krok po kroku

Innovation Hub pod lupą KPF i UKNF – ankieta krok po kroku

author
Alicja Uzarowicz
03 września 2019

W komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego czytamy o dostępności ankiety na temat Programu Innovation Hub. Wypełniać ją mogą użytkownicy, jak również osoby, które swoją przygodę z programem chciałyby dopiero rozpocząć w przyszłości. Dzięki badaniu instytucje chcą uzyskać odpowiedź na pytanie o potrzeby sektora fintech w Polsce.

Zgodnie z komunikatem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego od 19 sierpnia uczestnicy Programu Innovation Hub jak i osoby zainteresowane nim w przyszłości mogą wypełnić ankietę odnośnie inicjatywy. Celem badania zorganizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych jest uzyskanie odpowiedzi na jedno pytanie.

A mianowicie badacze chcą dowiedzieć się, jakie są najważniejsze potrzeby sektora fintech w Polsce bazując właśnie na opiniach użytkowników programu Innovation Hub. Po uzyskaniu wyników badania UKNF wprowadzi do systemu odpowiednie zmiany w taki sposób, by odpowiadać na te potrzeby jeszcze lepiej.

"

Program Innovation Hub działa w UKNF od 5 stycznia 2018 r. W ramach programu Urząd udziela odpowiedzi na pytania kierowane przez podmioty zamierzające podjąć lub podejmujące innowacyjną działalność w usługach finansowych. Półtora roku funkcjonowania Programu to dobry moment, aby podsumować dotychczasowe rezultaty

– napisano w komunikacie.

O Programie Innovation Hub

Celem istnienia programu jest wspieranie rozwoju ekosystemu fintech. Ma się to odbywać poprzez zmniejszanie niepewności spowodowanej brakiem albo niedostatecznym wyjaśnieniem prawa dotyczącego danego osiągnięcia fintech.

Właściwe departamenty Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w ramach programu udzielają bowiem wyjaśnień oraz rekomendacji odnośnie poszczególnych przepisów prawa. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka regulacyjnego, którego doświadczają podmioty rynku fintech, który łączy w sobie technologię i rynek finansowy.

Jak wypełnić ankietę – informacje krok po kroku

Aby rozpocząć wypełnianie ankiety, należy wejść na stronę: https://innovation-hub.webankieta.pl/. Po wejściu w link pokazują się najważniejsze informacje odnoszące się do prowadzonego badania. Twórcy ankiety gwarantują, że jej wypełnienie nie trwa dłużej niż 10 minut.

Pierwsze pytanie, na jakie musi udzielić odpowiedzi każdy respondent odnosi się do znajomości programu. Po wybraniu odpowiednio „Tak” albo „Nie” należy przejść dalej.

Na drugiej stronie znajdują się pytania, wśród których należy wskazać źródło wiedzy na temat programu, czy obszar fintech, w którym biznes użytkownika. Następnie należy odpowiedzieć, czy kiedykolwiek nasza firma skorzystała z programu.

Po kilku podstawowych kwestiach pojawiają się pytania bardziej formalne. Po wypełnieniu pól z odpowiedziami należy udzielić odpowiedzi na fundamentalne pytanie, które stanowi sens całego badania. W pytaniu siódmym znajduje się bowiem miejsce na wskazanie oczekiwań wobec Programu Innovation Hub. To właśnie tutaj możliwe jest zaznaczenie kilku odpowiedzi i wskazanie drogi rozwoju KPF i UKNF.

Scenariusze szkolne od UKNF

Pytania o jakość programu

W kolejnych pytaniach użytkownik pytany jest o najróżniejsze kwestie związane z postrzeganiem produktu finansowego jako innowacyjny oraz wskazaniem etapu wdrażania produktu, w którym najmocniej przyda się pomoc Programu Innovation Hub.

Respondenci badania mają również okazję wskazać trudności napotykane przy wdrażaniu innowacji finansowych. Są tutaj zasugerowane najróżniejszego rodzaju przeszkody. Gdyby jednak zasób przyczyn był niewystarczający, możliwe jest wybranie opcji “Inne” i wprowadzenie innego rodzaju odpowiedzi.

W pytaniu jedenastym z kolei respondent ma szansę na zaproponowanie zmian, które mogłyby naprawić stan rzeczy utrudniającym wdrażanie innowacyjnych rozwiązań przez fintechy. Następnie należy ocenić, czy inicjatywa Innovation Hub spełnia jedno z zadań KNF.

W dalszej kolejności pojawia się pytanie o to, czy dany respondent poleciłby innym podmiotom korzystanie z programu przygotowanego przez KPF i UKNF. W pytaniu 14. można, choć nie trzeba uzupełnić maksymalnie 2 sposoby na to, jak usprawnić działanie programu. Następnie należy kliknąć “dalej”.

Po udzieleniu odpowiedzi na merytoryczne pytania nadchodzi czas “metryczki”. Jest to kilka pytań, które mają za zadanie przeanalizować samych respondentów. Badanie w dalszym ciągu jest anonimowe – nie są to bowiem szczegółowe pytania.

Podsumowanie ankiety

Po uzupełnieniu odpowiednich pól (powyższy sposób wypełnienia stanowi wyłącznie przykład) wystarczy kliknąć “Wyślij”. Spowoduje to następnie przeniesienie do ekranu podsumowującego wypełnienie ankiety. Jest to jednoznaczne z zakończeniem ankiety i nie ma już możliwości zmiany odpowiedzi na tym etapie:

Warto zatem podzielić się swoją opinią na temat Programu Innovation Hub, aby móc wpłynąć na jego rozwój. Jest on bowiem tworzony przede wszystkim z myślą o firmach, które przez ograniczoną wiedzę na temat obowiązujących przepisów nierzadko cierpią. Opinię można przedstawić w ankiecie do 6 września.

Sytuacja KIP, MIP i BUP opisana w raporcie UKNF

Źródła:
Źródło informacji i grafik użytych w treści artykułu: https://innovation-hub.webankieta.pl/
https://www.knf.gov.pl/aktualnosci?articleId=66938&p_id=18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Raport BIK pomoże spadkobiercom
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
06 listopada 2013

Raport BIK pomoże spadkobiercom

Kasa Stefczyka Kozienice
Oddziały
author
Patryk Byczek
29 października 2020

Kasa Stefczyka Kozienice

Loteria promocyjna: „ Tysiące nagród z Visa 2021”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
31 maja 2021

Loteria promocyjna: „ Tysiące nagród z Visa 2021”

ZWZ ING Banku Śląskiego zatwierdziło sprawozdanie finansowe
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2021

ZWZ ING Banku Śląskiego zatwierdziło sprawozdanie finansowe

Porównaj