Coraz więcej internautów używa e-bankowości
Współcześnie większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Jest to oczywiście zrozumiałe – rozwój technologii pozwala na wykonywanie coraz większej ilości czynności bez wychodzenia z domu. Jak wynika z badania Mastercard, aż 96 proc. polskich internautów korzysta z e-bankowości.
Każdy bank chcący zachować podstawowe standardy panujące aktualnie na rynku tego sektora decyduje się na usługi cyfrowe. Co ciekawe, wynik tego samego badania z roku 2017 był nieco mniej imponujący, choć także bardzo wysoki. Wówczas regularne korzystanie z usług e-bankowości zadeklarowało 88 proc. internautów.
Jak często Polacy korzystają z banku przez Internet? Logowanie przynajmniej raz w tygodniu do e-bankowości zadeklarowało aż 56 proc. ankietowanych. Dla porównania, dwa lata temu było to 45 proc. Badanie Mastercard wykazało zatem wzrost ilości użytkowników e-bankowości jak również częstotliwości korzystania z niej.
Już 10 mln Polaków regularnie korzysta z systemów bankowych za pośrednictwem smartfona. Dlaczego usługi cyfrowej i mobilnej bankowości tak szybko zyskują na popularności? Naczelnym powodem wskazanym przez respondentów jest wygoda i oszczędność czasu, jaką powoduje kontakt z bankiem przez Internet.
Polacy w czołówce użytkowników e-bankowości
Powyższe dane obrazują też technologiczne zaawansowanie Polaków, którzy znaleźli się w ścisłej, europejskiej czołówce. Tylko Rosjanie powszechniej korzystają z usług bankowości cyfrowej – 99% badanych, w tym 60% co najmniej raz w tygodniu
– podano w komunikacie Mastercard.
Oznacza to, że Polacy wyprzedzają na tym rynku rozwinięte kraje Europy Zachodniej. Wśród nich znajdują się: Francja, Niemcy czy Wielka Brytania. Klienci polskich banków nieustannie poszukują również coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez rynek bankowy.
Doprowadziło to do powstania tak zwanej bankowości otwartej. Przykładem jej praktycznego zastosowania jest choćby aplikacja, która pozwala kontrolować finanse rozlokowane w kilku różnych bankach. Z badań wynika również, że Polacy bardzo mocno ufają bankom, także pod względem zabezpieczenia cyfrowego.
Za co Polacy kochają e-bankowość
Bardzo wysoko respondenci ocenili szybkość korzystania z e-bankowości – 76 proc. Na drugim miejscu, z niemniej imponującym wynikiem 71 proc. uplasowała się łatwość użycia. Trzecie miejsce należy do wygody i dostępności usług bankowych przez Internet w dowolnym miejscu i czasie – 30 proc.
Zgodnie z danymi Mastercard, oszczędność czasu jest dla Polaków ważniejsza, niż dla innych narodów Unii Europejskiej. Średni wynik w tej kategorii wśród Europejczyków wyniósł bowiem 66 proc. Szybkość transakcji i wygoda korzystania z e-bankowości ustąpiły jednak miejsca innej ważnej przyczynie wyboru właśnie banku przez Internet.
Najczęściej, bo aż w 73 proc. na decyzję o korzystaniu z bankowości internetowej bądź mobilnej wpływ ma bezpieczeństwo. W dalszej dopiero kolejności ankietowani wskazali wygodę (35 proc.) oraz programy lojalnościowe i niskie koszty (29 proc.). Niemniej ważna jest także przejrzystość, co sprzyja kontroli wydatków (25 proc.)
Jak Polacy oceniają rozwój e-bankowości?
Badanie Mastercard poza kwestiami związanymi z codziennym użytkowaniem e-bankowości zawierało także pytania o to, w jaki sposób rozpatrywana jest przyszłość finansów cyfrowych. Jedną z propozycji w tymże pytaniu było partnerstwo pomiędzy różnymi graczami rynku bankowego i finansowego.
Co ciekawe, właśnie z tym stwierdzeniem zgodziło się aż 94 proc. respondentów. Dodatkowo 26 proc. ankietowanych wskazało, że przewiduje zacieśnienie tego partnerstwa pomiędzy różnymi dostawcami usług finansowych.
Samo badanie przeprowadziła na zlecenie Mastercard firma TNS Kantar w maju bieżącego roku. Na próbę 11 014 pełnoletnich ankietowanych złożyło się po około tysiąca osób z jedenastu krajów Europy. Były to Polska, Bułgaria, Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja, Włochy, Szwajcaria, Holandia oraz Węgry.
Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-polacy-cenia-sobie-bankowosc-mobilna-i-online-za-wygode-i-szybkosc-oczekuja-bezpieczenstwa/
Dodaj komentarz