zadluzenia.com
zamknij

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Lubimy omijać wszelkie formalności, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. Dlatego tak chętnie korzystamy ze wszelkich inicjatyw współdzielenia się - zabieramy innych samochodem przez portal BlaBlaCar, sprzedajemy niepotrzebne przedmioty przez OLX, rezerwujemy dom za pomocą Airbnb. Nie wszyscy wiedzą jednak, że istnieją także pożyczki społecznościowe - w Polsce dopiero zyskują one popularność. Czym jednak są w praktyce i czy rzeczywiście jest to sposób na uniknięcie lichwiarskich pożyczek i zbędnych formalności? 


Pożyczki społecznościowe to jeden ze sposobów na udostępnienie pieniędzy, z których aktualnie nie korzystamy. Możemy w ten sposób nie tylko zarobić, ale i pomóc drugiej osobie, która nie będzie musiała korzystać z ofert parabanków, które proponują wysokie oprocentowania pożyczek. Cała pożyczka polega na ominięciu zwykłych instutucji bankowych i firm pożyczkowych - pieniądze trafiają prosto od osoby, która ma nadwyżkę pieniędzy, do osoby, która ich akurat potrzebuje. Cały proces nadzorują oczywiście odpowiednie portale, które gwarantują bezpieczeństwo transakcji. 


Skąd wzięły się pożyczki społecznościowe? 


Pierwszą tego typu stroną zajmującą się pożyczkami społecznościowymi (z angielskiego social lending) był brytyjski serwis - ZOPA (Zone Of Possible Agreements), który powstał w 2005 roku. System pożyczkowy nazywany jest tam „każdy z każdym”. Można tam udzielać i korzystać z pożyczek od £500 do £25000. Zazwyczaj pieniądze te wykorzystywane są w celu zakupu samochodu, spłaty długów, remontu domu albo organizacji wesela. Serwis weryfikuje wszystkich pożyczkodawców i pożyczkobiorców, a na wypadek niewypłacalności tych drugich wprowadził w 2013 roku własny fundusz ochronny Safeguard. 


W Wielkiej Brytanii szybko powstały inne firmy zajmujące się social lendingiem, na przykład Assetz Capital, w którym padła rekordowa pożyczka społecznościowa w wysokości 1,5 mln funtów brytyjskich. Działają tam także serwisy takie jak Funding Circle, Wellesley, Folk2Folk, Ratesetter. 

 


W ślad za Wielką Brytanią szybko poszły inne kraje - Stany Zjednoczone mogą poszczycić się posiadaniem największego na świecie portalu zajmującego się pożyczkami społecznościowymi - Lending Club. Włochy mają platformę Smartika (dawniej ZOPA Italy), Niemcy mają Auxmoney, a Polska - ma na przykład portal Kokos.pl, który oferuje zarówno pożyczki społecznościowe, jak i wymianę walut po kursie ustalonym przez użytkowników portalu. 


Wystarczy rejestracja i potwierdzenie tożsamości


Formuła pożyczania pieniędzy od osoby prywatnej jest bardzo prosta. Procedury weryfikacji są podobne, jak w banku, tyle że wszystko odbywa się przez internet. Co robimy najpierw? Rejestrujemy się w serwisie umożliwiającym korzystanie z pożyczek społecznościowych. Rejestracja nic nie kosztuje. Od wyboru serwisu może później zależeć opłacalność uzyskanej przez nas pożyczki, dlatego powinniśmy dobrze zorientować się w ofercie każdego z portali. W Polsce najpopularniejsze serwisy oferujące pożyczki społecznościowe to:

 

 • www.kokos.pl 

 • www.capitalclub.pl 

 • www.emonero.pl

 • www.finansowo.pl 


Pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy nie są jednak obdarzani takim kredytem zaufania, żeby pozostać do końca anonimowi. Ze względów bezpieczeństwa obu stron podczas rejestracji jesteśmy proszeni o podanie podstawowych danych o sobie. Tożsamość nasza jest potem weryfikowana, dlatego należy podać również swój numer konta - dane podane przez nas i zawarte na rachunku muszą się zgadzać. Ocena nas, jako pożyczkobiorców (tzw. scoring) wynika również z zawartej na koncie historii spłat innych pożyczek, z których korzystaliśmy. Jeśli nie mamy się czym powstydzić, bo nasze raty spłacane były terminowo, nasza ocena będzie wysoka. 


Ostatecznym potwierdzeniem tego, że rzeczywiście mamy dostęp do podanego przez nas rachunku bankowego, jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 grosza. Ten moment jest także sprawdzeniem tożsamości, dlatego pamiętajmy, aby przelewu dokonać ze swojego konta. Po potwierdzeniu tożsamości, stajemy się pełnoprawnymi użytkownikami danego serwisu. 


Zalety pożyczek społecznościowych

 

 • niska cena - zazwyczaj osoby, które oferują pożyczki na takich portalach, proponują oprocentowanie znacznie niższe niż to, które jest aktualnie w bankach. Poza tym kwota podana w „aukcji” pożyczki nie jest ostateczna - negocjacje ceny są tu jak najbardziej wskazane,

 • duży wybór - wielość portali i wielość osób w nich zarejestrowanych przekłada się na wielość ofert pożyczkowych. Możemy znaleźć zatem oferty pożyczek bardzo małych (na kilkaset złotych), i bardzo dużych (wystarczających na przykład na remont mieszkania). Rozpiętość kwot pożyczki jest ogromna.

 • minimum formalności - wynika z samej idei pożyczek społecznościowych, które mają na celu ominięcie instytucji bankowych i parabankowych podczas pożyczania. Porównując czas poświęcony na kompletowanie dokumentów i ich ilość, zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie dostać pożyczkę w jednym z wyżej wymienionych portali, niż w którymkolwiek z banków. 


Wady pożyczek społecznościowych

 

 • stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa - punkt ten dotyczy jednak głównie pożyczkodawców, którym weryfikacja użytkownika nigdy w pełni nie zagwarantuje jego wypłacalności przez cały okres kredytowania. Podstawą takiej pożyczki jest jednak umowa cywilno-prawna, w związku z czym zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca mogą dowodzić swoich praw w sądzie,

 • problem opodatkowania - dotyczy zarówno jednej, jak i drugiej strony pożyczki. Pożyczkodawca - czyli ten, kto osiąga zysk z pożyczenia środków finansowych, powinien samodzielnie odprowadzić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Pożyczkobiorca, który pożyczył w ciągu ostatnich 3 lat ponad 5000 zł, musi odprowadzić do urzędu podatek od czynności cywilnoprawnych  w wysokości 2% od pożyczonej kwoty. 


Przykładowe oferty

 

 • Kokos.pl

przykładowa oferta pochodzi z serwisu www.kokos.pl, oferta aktualna na dzień: 17.07.2017

 

 • Emonero.pl

przykładowa oferta pochodzi z serwisu www.finansowo.pl, oferta aktualna na dzień: 17.07.2017

 

 • Finansowo.pl

przykładowa oferta pochodzi z serwisu www.finansowo.pl, oferta aktualna na dzień: 17.07.2017 


Skoro oferty są tak korzystne, to dlaczego nie są popularne?


To pytanie z pewnością zadają sobie i użytkownicy, i właściciele stron oferujących pożyczki społecznościowe. Za granicą system ten funkcjonuje bez zarzutu, a w Polsce od lat nie może się przebić. Przyczyną tego może być fakt, że nadal nie jesteśmy szczególnie bogaci - jeśli już mamy duże oszczędności, wolimy je przechowywać bezpiecznie w bankach, niż ryzykować ich stratę w serwisach internetowych. 


Pożyczki społecznościowe mają zatem szanse zaistnieć, ale w przyszłości. Nadzieję budzą coraz gorsze oferty lokat bankowych i pożyczek pozabankowych - oprocentowanie tych pierwszych jest horrendalnie niskie, a tych drugich - horrendalnie wysokie. Może to spowodować, że będziemy woleli jednak przeciwstawić się żerującym na nas instytucjom i zaufamy bardziej korzystnym - internetowym ofertom pomnażania i pożyczania kapitału. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY