Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe są zobowiązaniem finansowym, na które mogą pozwolić sobie również osoby zadłużone. Jest to alternatywa pożyczek bankowych oraz pozabankowych. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się pożyczka społecznościowa, a także ile kosztuje taka forma zobowiązania.

author
Autor
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
author
Ekspert finansowy
Łukasz Guzek
Sprawdzone przez eksperta
author
Ekspert finansowy
Ekonomista, absolwent Kolegium Ekonomicznego UG oraz Wydziału Zarządzania UG. Ukończył Studia Doktoranckie z Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni Członek Rady Wydziału Ekonomicznego UG. Praktyk i wykładowca akademicki.
author
Prawnik
Kornel Siwiec
Weryfikacja prawna
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.

Sprawdź także popularne oferty pożyczkowe:

Spis treści:

  1. Pożyczki społecznościowe - co to jest?
  2. Jak działają pożyczki społecznościowe?
  3. Ile kosztują pożyczki społecznościowe?
  4. Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych
  5. Zabezpieczenie pożyczki społecznościowej
  6. Dlaczego pożyczki społecznościowe nie są popularne?
  7. Historia pożyczek społecznościowych
  8. Pożyczki społecznościowe - wady i zalety
  9. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Pożyczki społecznościowe - co to jest?

Pożyczka społecznościowa to potoczne określenie pożyczki P2P czy social lendingu. Jest to zobowiązanie finansowe, o które mogą starać się osoby prywatne lub firmy. Pożyczek społecznościowych udzielają inwestorzy prywatni. Oznacza to, że takiej pożyczki możemy udzielić  samodzielnie. Cały proces odbywa się poprzez dedykowaną do tego stronę internetową. Pożyczki społecznościowe nie są zatem związane ani z bankami, ani z firmami pozabankowymi. W przypadku pożyczek społecznościowych pożyczka odbywa się poza tego rodzaju instytucjami.

Pożyczka społecznościowa jest zobowiązaniem finansowym, które możemy zaciągnąć lub udzielić jej samodzielnie na specjalnej stronie internetowej. Przy pożyczkach społecznościowych formalności wyglądają z reguły inaczej niż przy typowych pożyczkach bankowych i pożyczkach z firm pozabankowych. Zawsze obowiązuje jednak umowa pożyczki społecznościowej.

Na specjalnym serwisie internetowym może zarejestrować się każda osoba, która chce udzielić pożyczki społecznościowej lub taka, która chciałaby zaciągnąć to zobowiązanie. Początkowo pożyczki społecznościowe były opcją, z której korzystały wyłącznie osoby zadłużone. Na ten moment to rozwiązanie jest wybierane przez coraz większą ilość osób prowadzących różnego rodzaju inwestycje.

Pożyczki społecznościowe w Polsce – platformy:

  • Fellow Finance,
  • Kokos.pl,
  • Finansowo,
  • Future Capital,
  • Capital Club.

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe (inaczej: pożyczki społeczne) działają w bardzo prosty sposób. Są to pożyczki udzielane przez osoby prywatne, bez zbędnych formalności. Dzięki temu szybko zyskują popularność, a łatwość wypełnienia formalności jest dodatkowym czynnikiem, który się do tego przyczynia. Sprawdźmy, jak działają pożyczki społecznościowe krok po kroku.

Jeżeli spłacamy pożyczkę społecznościową w ustalonych terminach i zgodnie z przyjętymi wcześniej zasadami możemy zostać poleceni przez inwestora. Takie działanie pozwala na uzyskanie pożyczki społecznościowej na lepszych warunkach w przyszłości.

Jak uzyskać pożyczkę społecznościową – krok po kroku:

  • znalezienie platformy, na której udzielane są pożyczki społecznościowe,
  • rejestracja konta – na tym etapie należy podać swoje dane osobowe. W niektórych przypadkach należy potwierdzić tożsamość za pomocą podania specjalnego kodu, który otrzymaliśmy w wiadomości SMS,
  • odszukanie inwestora – należy dopasować swoje oczekiwania do ofert,
  • ustalenie warunków pożyczki – na tym etapie musimy ustalić warunki spłaty, podpisać umowę, a także umówić się na sposób przekazania pożyczonych środków,
  • spłacenie pożyczki społecznościowej.

Ile kosztują pożyczki społecznościowe?

Przy zaciąganiu pożyczki społecznościowej należy pamiętać, że podobnie do większości zobowiązań jest ona obciążona odpowiednimi opłatami dodatkowymi. Oprócz standardowych opłat, pożyczka społecznościowa może zawierać niestandardowe koszty, które zostały ustalone przez pożyczkodawców indywidualnie.

Co składa się na całkowity koszt pożyczki społecznościowej?

  • opłata serwisowa – jest to opłata operatora za pośrednictwo w udzieleniu zobowiązania,
  • opłata weryfikacyjna – jest to koszt dodatkowy i nie będzie wymagany we wszystkich serwisach. Ta opłata może zostać pobrana w przypadku weryfikacji zdolności kredytowej na przykład w bazie BIK,
  • prowizja – wynosi kilka procent wartości całego zobowiązania i pobierana jest przez inwestora,
  • przedłużenie – jest to koszt niestandardowy i może zostać naliczony przez serwis w wypadku potrzeby przedłużenia pożyczki społecznościowej.

Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych

Pożyczki społecznościowe na początku były dedykowane dla osób, które zmagają się z przeterminowanymi zobowiązaniami. Dłużnicy w dalszym ciągu chętnie korzystają z takiej formy zobowiązania. Dzieje się tak ze względu na to, że pożyczki społecznościowe nie są udzielanie przez banki czy firmy pozabankowe. Popularne pożyczki społecznościowe od osób prywatnych to zazwyczaj minimum formalności, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób z problemami finansowymi.

Inwestorzy udzielający pożyczek społecznościowych nie mogą za każdym razem sprawdzać bazy BIK. Mimo tego wymogiem, który przedstawią może być pobranie raportu z bazy BIK lub BIG przez klienta, a następnie przedstawienie go.

Pożyczki społecznościowe mogą być dobrym rozwiązaniem czy alternatywą dla dłużników. Pożyczki społecznościowe udzielane są przez podmioty inne niż banki czy firmy pozabankowe, więc uzyskanie finansowania jest łatwiejsze. Jeśli jednak nie chcemy zaciągać kolejnych zobowiązań możemy skorzystać z darmowej pomocy fundacji pomagających wyjść z długów. Dzięki temu mamy szansę na poprawę trudnej sytuacji,  która może być dla nas sporym obciążeniem.

Zabezpieczenie pożyczki społecznościowej

Ze względu na to, że pożyczki społecznościowe nie są produktem bankowym czy pozabankowym, ale są udzielane przez osoby prywatne, wymagają odpowiednio dużych zabezpieczeń. Warunki pożyczki zawsze muszą być określone wprost. Jeśli kwota pożyczki jest wysoka, a nasza zdolność kredytowa niska, inwestor może wymagać odpowiednich środków.

Zabezpieczenia pożyczki społecznościowej:

  • ubezpieczenie,
  • zastaw,
  • poręczenie.

Dlaczego pożyczki społecznościowe nie są popularne?

To pytanie z pewnością zadają sobie i użytkownicy, i właściciele stron oferujących pożyczki społecznościowe. Za granicą system ten funkcjonuje bez zarzutu, a w Polsce od lat nie może się przebić. Przyczyną tego może być fakt, że nadal nie jesteśmy szczególnie bogaci – jeśli już mamy duże oszczędności, wolimy je przechowywać bezpiecznie w bankach, niż ryzykować ich stratę w serwisach internetowych.

Pożyczki społecznościowe mają zatem szanse zaistnieć, ale w przyszłości. Nadzieję budzą coraz gorsze oferty lokat bankowych i pożyczek pozabankowych – oprocentowanie tych pierwszych jest horrendalnie niskie, a tych drugich – horrendalnie wysokie. Może to spowodować, że będziemy woleli jednak przeciwstawić się żerującym na nas instytucjom i zaufamy bardziej korzystnym – internetowym ofertom pomnażania i pożyczania kapitału.

Historia pożyczek społecznościowych

Pierwszą tego typu stroną zajmującą się pożyczkami społecznościowymi (z angielskiego social lending) był brytyjski serwis – ZOPA (Zone Of Possible Agreements), który powstał w 2005 roku. System pożyczkowy nazywany jest tam „każdy z każdym”. Można tam udzielać i korzystać z pożyczek od £500 do £25000. Zazwyczaj pieniądze te wykorzystywane są w celu zakupu samochodu, spłaty długów, remontu domu albo organizacji wesela. Serwis weryfikuje wszystkich pożyczkodawców i pożyczkobiorców, a na wypadek niewypłacalności tych drugich wprowadził w 2013 roku własny fundusz ochronny Safeguard.

W Wielkiej Brytanii szybko powstały inne firmy zajmujące się social lendingiem, na przykład Assetz Capital, w którym padła rekordowa pożyczka społecznościowa w wysokości 1,5 mln funtów brytyjskich. Działają tam także serwisy takie jak Funding Circle, Wellesley, Folk2Folk, Ratesetter.

W ślad za Wielką Brytanią szybko poszły inne kraje – Stany Zjednoczone mogą poszczycić się posiadaniem największego na świecie portalu zajmującego się pożyczkami społecznościowymi – Lending Club. Włochy mają platformę Smartika (dawniej ZOPA Italy), Niemcy mają Auxmoney, a Polska – ma na przykład portal Kokos.pl, który oferuje zarówno pożyczki społecznościowe, jak i wymianę walut po kursie ustalonym przez użytkowników portalu.

Pożyczki społecznościowe - wady i zalety

Podobnie do wszystkich zobowiązań finansowych, pożyczki społecznościowe mają swoje wady i zalety. Sprawdźmy jakie plusy i minusy wiążą się z korzystaniem z pożyczki społecznościowej.

Wady:

  • wysokie koszty związane z opłatami dodatkowymi,
  • brak możliwości zweryfikowania pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy,
  • duża opłata zabrać spłaty,
  • możliwość upadku serwisu, który pośredniczy w pożyczce,
  • spore ryzyko.

Zalety:

  • możliwość indywidualnych ustaleń warunków pożyczki,
  • możliwość uzyskania pożyczki ze złą zdolnością kredytową,
  • ten typ zadłużenia nie widnieje w rejestrach czy bazach dłużników,
  • wysoka przyznawalność pożyczek,
  • formalności bez wychodzenia z domu,
  • opcja negocjacji.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jest to zobowiązanie finansowe, o które mogą starać się osoby prywatne lub firmy. Pożyczek społecznościowych udzielają inwestorzy prywatni za pomocą strony internetowej.

Pożyczek społecznościowych udzielają osoby indywidualne poprzez serwisy internetowe takie jak Fellow Finance, Kokos.pl, Finansowo, Future Capital, Capital Club.

Pożyczki społecznościowe są obarczone dużym ryzykiem ze względu na brak możliwości weryfikacji osób udzielających i osób zaciągających zobowiązanie.

Z reguły pożyczki społecznościowe nie sprawdzają BIK, ale w niektórych przypadkach pożyczkodawca na swoje życzenie może wymagać raportu.

Tak, pożyczki społecznościowe są alternatywą pożyczek bankowych i pozabankowych dla osób zadłużonych ze względu na wysoką przyznawalność.

 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Braniewie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Braniewie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Karta kredytowa T-Mobile Usługi Bankowe

 

author
Patryk Byczek
15 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Krapkowicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Krapkowice to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
04 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Augustowie

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy ze sporą ilością placówek stacjonarnych. Bank oferuje między innymi bezpłatne konto osobiste, kredyt przez Internet oraz konsolidację. Sprawdź dane na temat placówki w Augustowie.

author
Patryk Byczek
17 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Piekarach Śląskich

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Piekarach Śląskich – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Spółdzielczy w Biszczy – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Biszczy to polski bank , który jest zrzeszony Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj