zadluzenia.com
zamknij

Jak kupić używane auto - poradnik

Planujesz zakup używanego samochodu ? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby nie stać się właścicielem przysłowiowego „szrota”.

 

Kupowanie używanego pojazdu zawsze wiążę się z ryzykiem. Nigdy nie mamy przecież całkowitej pewności co do historii pojazdu, jego stanu technicznego czy warunków, w jakich było eksploatowane. Jakby tego było mało – zawodowi handlarze samochodów to często mistrzowie kreatywności w zakresie przebiegu i napraw pojazdu.

 

Nie lepiej to wygląda w przypadku osób prywatnych, które często sprzedają swoje samochody, gdy na horyzoncie pojawiają się większe usterki. Jedno jest pewne – na „okazje” w tej branży nie mamy co liczyć.

 

Możemy natomiast ograniczyć ryzyko, stosując się do prostych porad, które prezentujemy poniżej.

 

PO ZNALEZENIU OGŁOSZENIA

 

Znalazłeś ogłoszenie z wymarzonym samochodem ? Zobacz, co możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu.

 

1. Weryfikujemy samochód po numerze VIN

 

VIN to kod DNA danego samochodu. Wskaże nam między innymi: historię pojazdu, jego wyposażenie, informacje o kradzieży, akcje serwisowe, a nawet zdjęcia. Jak to zrobić ? Wystarczy skorzystać z popularnych stron internetowych świadczących tego typu usługi. Jeżeli sprzedawca nie chce podać numeru VIN – odpuszczamy takie ogłoszenie.

 

2. Sprawdzamy telefon sprzedawcy

 

Masz wątpliwości, czy osoba sprzedająca samochód nie jest tak naprawdę handlarzem ? Sprawdź jego numer telefonu w Google. Jeżeli w wynikach wyskoczą również inne samochody na sprzedaż – mamy do czynienia z zawodowym handlarzem. Podobnie, jeżeli w przypadku kontaktu telefonicznego, sprzedawca zapyta się o które ogłoszenie chodzi.

 

3. Ustalamy typowe usterki danego modelu

 

Przed oględzinami auta warto ustalić, na jakie typowe bolączki cierpi dany samochód. Możemy to sprawdzić w Internecie (polecamy wszelkiego rodzaju fora/fankluby danych marek oraz portale motoryzacyjne z opiniami), jak również „u źródła”, czyli w autoryzowanych salonach danej marki. Zdobyta wiedza pozwoli szybciej zweryfikować kondycję naszego upatrzonego egzemplarza.

 

4. Telefon do sprzedawcy

 

Rozmowa telefoniczna ze sprzedawcą to kluczowy element w procesie kupowania używanego samochodu. W czasie pierwszego kontaktu warto ustalić przede wszystkim:

 

- czy ogłoszenie jest aktualne

- ilu właścicieli miał samochód

- pochodzenie i historię pojazdu

- czy są opony letnie i zimowe

- możliwość jazdy próbnej

- możliwość sprawdzenia samochodu w dowolnym serwisie

- VIN – jeżeli nie jest wskazany w ogłoszeniu

- numer rejestracyjny

- datę pierwszej rejestracji

- powód sprzedaży

 

5. Sprawdzamy historię pojazdu w CEPiK

 

Na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl, możemy otrzymać bezpłatny raport o wskazanym pojeździe. Potrzebujemy do tego: numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W raporcie CEPiK znajdziemy między innymi: dane techniczne samochodu, liczbę właścicieli oraz informację, czy samochód nie był kradziony.

 

6. Kiedy się wycofać

 

Na tym etapie podejmujemy decyzję: jedziemy oglądać auto czy szukamy innego egzemplarza. Kiedy warto sobie odpuścić ? Naszą nieufność powinna wzbudzić przede wszystkim: nieudokumentowana przeszłość i pochodzenie auta, wszelkiego rodzaju aukcje „grzecznościowe” (słynne „auto nie jest moje” lub odwrotnie: „auto jest moje, ale zarejestrowane na inną osobę”) oraz sama osoba sprzedającego. Jeżeli nie możemy ustalić numeru VIN, bądź nie będzie możliwości sprawdzenia pojazdu w stacji diagnostycznej – radzimy się wycofać.

 

OGLĘDZINY AUTA

 

Postanowiliśmy obejrzeć auto na żywo. Na co dokładnie zwrócić uwagę ?

 

7. Emocje na bok

 

Spotkanie „oko w oko” z naszym wymarzonym samochodem zawsze wywołuje pozytywne emocje. W czasie oględzin auta warto jednak zachować trzeźwość umysłu i przede wszystkim skupić się na ocenie jego stanu technicznego. Nie warto również pokazywać jak bardzo auto nam się podoba – sprzedawca od razu to wyczuje i nie będzie skłonny obniżyć ceny (wie, że i tak je weźmiemy).

 

8. Auto oglądamy na dworze, w ciągu dnia

 

Niby proste, ale wielu osobom zdarza się oglądać auto w niekorzystnych warunkach oświetleniowych (po zmroku lub w podziemnych parkingach). Trudniej wówczas zauważyć ewidentne naprawy, rdzę czy wgniecenia.

 

9. Kto jest właścicielem pojazdu ?

 

Krótkie pytanie, które warto zadać już na początku spotkania. W ostateczny sposób wyjaśni status prawny samochodu i osobę właściciela. Bat na handlarzy, którzy do końca udają prywatnych właścicieli.

 

10. Sprawdzamy szyby

 

W bezwypadkowym aucie wszystkie szyby powinny być z tego samego rocznika i pochodzić od jednego producenta. Ważna informacja: szyby mogą być o rok starsze od samego samochodu. Przykład: auto z 2005 roku, a wszystkie szyby mają oznaczenie 04.

 

11. Grubość lakieru

 

O tym akurat nie trzeba przypominać. Polacy pokochali mierniki grubości lakieru i dla wielu to podstawowe (jeżeli nie jedyne) kryterium przy zakupie samochodu. Warto jednak pamiętać, że prawie każde używane auto miało przeszłość wypadkową/kolizyjną. Istotny jest natomiast zakres uszkodzeń. Czym innym jest szkoda parkingowa (i w konsekwencji pomalowane drzwi), a czym innym wstawiona „ćwiartka”. Poza tym znane są już metody lakierowania pojazdów, dzięki którym lakier ma oryginalną grubość.

 

12. Krawędzie

 

Bardzo dokładnie powinniśmy sprawdzić krawędzie wszystkich: drzwi, bagażnika, słupków i błotników. To w tych miejscach najłatwiej zauważyć naprawy lakiernicze.

 

13. Ten sam kolor ?

 

W czasie oględzin dokładnie obejrzyjmy auto z każdej strony, ale z pewnej odległości. Najłatwiej można wówczas wychwycić wszelkie odchylenia w kolorze lakieru oraz naprawy blacharsko-lakiernicze. Szczególną uwagę zwróćmy na progi po obu stronach samochodu. Różne odcienie lakieru prawdopodobnie oznaczają wypadkową przeszłość auta.

 

14. Włączajmy wszystko, co się da

 

Kolejny krok to kompleksowe sprawdzenie całego wyposażenia, znajdującego się w samochodzie. Warto to zrobić jeszcze przed jazdą próbną. Zasada jest prosta – weryfikujemy całe wyposażenie użytkowe samochodu: centralny zamek, elektryczne szyby i lusterka, klimatyzację, ogrzewanie w całym zakresie obrotów, hamulec ręczny, sterowanie kierownicy/fotelami, podgrzewanie szyb, nawigację i inne.

 

15. Jakie zużycie materiałów

 

Zużycie materiałów wewnątrz samochodu, sporo mówi o jego ogólnej kondycji. Naszą uwagę kierujmy na kierownicę, gałkę skrzyni biegów, plastiki, a przede wszystkim fotele. Pamiętajmy o sprawdzeniu również bagażnika (naprawy można zobaczyć gołym okiem) oraz kondycji opon (najlepiej obu kompletów).

 

16. Jazda testowa

 

Obowiązkowy element przy kupowaniu używanego samochodu. Jazda próbna pozwala szybko zweryfikować najważniejsze rzeczy: silnik, prowadzenie auta, hamulce, zawieszenie czy zamontowane wyposażenie. W czasie jazdy wyłączamy radio i nawiewy – usłyszymy wówczas wszystkie niepokojące dźwięki z silnika czy zawieszenia. Zwracajmy również uwagę na kontrolki i komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej.

 

Jazda próbna powinna obejmować między innymi: płynne przyspieszanie na wszystkich biegach, mocniejsze hamowanie oraz zmienne warunki nawierzchni.

 

17) Czy dolewa Pan/Pani olej do silnika ?

 

Wbrew pozorom to nie jest głupie pytanie. Część współczesnych silników zużywa spore ilości oleju i warto to zweryfikować przed zakupem.

 

18) Kto pyta, ten nie płaci w serwisie

 

Pytanie o olej silnikowy (a także jego rodzaj) to istotne, ale nie jedyne pytanie które powinniśmy zadać. Warto podpytać się również o: wymianę klocków i tarcz hamulcowych, rozrządu, turbiny, koła dwumasowego, sprzęgła, elementów zawieszenia, nabicie klimatyzacji i innych podzespołów. Im więcej części zostało wymienionych, tym mniej w przyszłości zapłacimy za serwis.

 

19) „Panie, nic nie było robione”

 

Rozwinięcie poprzedniego punktu. Brak kosztownych napraw wbrew pozorom nie jest dobrą informacją. Jeżeli poprzedni właściciel nie wymieniał kosztownych części, to istnieje spore ryzyko, że zrobimy to my. Przykład: słynna „dwumasa”, turbina czy rozrząd.

 

20) Dlaczego Pan/Pani sprzedaje samochód ?

 

O prezentowanym aucie usłyszeliśmy od sprzedawcy zapewne same superlatywy. Pojawia się zatem oczywiste pytanie o powód sprzedaży. Najczęstsze odpowiedzi to: otrzymanie auta służbowego, powiększenie się rodziny czy wyjazd za granicę. Ciężko to zweryfikować, ale warto przynajmniej zwrócić uwagę na reakcję sprzedawcy.

 

SPRAWDZAMY W SERWISIE

 

Jeżeli wszystko wydaje się w porządku i nadal jesteśmy zainteresowani autem, koniecznie sprawdźmy je w profesjonalnej stacji obsługi pojazdów. W zasadzie to najważniejszy punkt naszej listy. Właściwa ocena stanu technicznego pojazdu to bowiem klucz do sukcesu przy zakupie używanego samochodu.

 

21) Warto sprawdzić w ASO

 

Teoretycznie auto możemy sprawdzić u dowolnego mechanika lub stacji diagnostycznej wykonującej przeglądy. Najlepszą opcją wydają się jednak serwisy ASO danego producenta. Za usługę zapłacimy wprawdzie więcej, ale samochód dajemy do sprawdzenia profesjonalistom, którzy wiedzą na co zwrócić uwagę. W ASO najłatwiej także zweryfikować przebieg pojazdu.

 

22) O co pytać podczas kontroli

 

W czasie przeglądu przedzakupowego zwracajmy przede wszystkim uwagę na: wszelkiego rodzaju wycieki, luzy w zawieszeniu, geometrię karoserii, ślady rdzy, naprawy lakierniczo-blacharskie, kondycję silnika i podzespołów, skrzynię biegów, hamulce oraz wszelkiego rodzaju błędy widoczne na tablicy rozdzielczej lub po podpięciu auta do komputera. 

 

23) Jazda próbna w serwisie

 

Pamiętajmy, że na nasze życzenie, pracownik serwisu może również przejechać się autem.

 

24) Raport po serwisie

 

Umówmy się: w niemal w każdym używanym aucie jakiś element będzie wymagał naprawy. Wszystko zależy jednak od skali: czym innym będzie mały wyciek z silnika spowodowany uszczelką, a czym innym wyciek z automatycznej skrzyni biegów. Jedno jest pewne: po wykonaniu przeglądu, warto poprosić o wypisanie listy usterek wraz z kosztem ich naprawy. Takie zestawienie pomoże nam w podjęciu decyzji i ułatwi negocjacje dotyczące ostatecznej ceny pojazdu.

 

25) Co się może tu zepsuć

 

Przy okazji wizyty w serwisie, warto podpytać się o typowe problemy mechaniczne, które mogą pojawić się w danym modelu. Uwagi mechaników mogą być pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie pojazdu.

 

KUPUJEMY SAMOCHÓD

 

Podjęliśmy decyzję o zakupie pojazdu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać ?

 

26) Ponownie sprawdzamy VIN

 

Ostrożności nigdy dość. Przed zakupem pojazdu warto jeszcze sprawdzić, czy numer VIN w dowodzie rejestracyjnym zgadza się z tym w samochodzie.

 

27) Ważna polisa, ważny przegląd

 

Ustalamy, czy auto ma ważny przegląd i ubezpieczenie OC.

 

28) Ile kluczyków

 

Współczesne auta posiadają dwa, a nawet trzy komplety kluczyków. Jeżeli sprzedawca posiada tylko jeden – warto ponegocjować cenę. Użytkowanie auta z jednym kluczykiem to zawsze ryzyko i prędzej czy później zechcemy dorobić drugi komplet. A to oczywiście kosztuje.

 

29) Dodatkowe wpisy w dowodzie

 

Pamiętajmy, że w przypadku aut z instalacją gazową, stosowna adnotacja powinna się znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Podobnie przy haku holowniczym. Przy okazji sprawdźmy, czy auto nie jest przedmiotem zastawu rejestrowego oraz czy sprzedawca faktycznie jest właścicielem.

 

30) Nie zaniżamy wartości auta na fakturze/umowie sprzedaży

 

Część sprzedawców ma w zwyczaju zaniżać wartość pojazdu w dokumentach sprzedażowych. Po pierwsze to nielegalne, a po drugie - w przypadku dochodzenia swoich praw, odzyskamy tylko część pieniędzy.

 

31) Komplet dokumentów

 

Przy transakcji pamiętajmy jeszcze o karcie pojazdu oraz wszystkich dokumentach z nim związanych (faktury z warsztatów, gwarancje na wymienione podzespoły, homologacja na butle LPG).

 

A Wy na co zwracacie uwagę przy zakupie używanego samochodu ? 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
3 / 5 z 12 ocen
~mirek

Kupiłem używane auto dzięki pomocy testera z AutomotoGo, który fachowo ocenił auto! polecam!   Odpowiedź

~midnight

najważniejsze rzeczy to sprawdzenie vin, kupowanie od osoby prywatnej i dokładne sprawdzenie samochodu przed transakcją w warsztacie   Odpowiedź

~zofia

czyli według tych punktów to mozna auto kupowac 3 lata,wydaje mi sie że takie sprawdzanie to powinno dotyczyc przyszłej żony.Raczej śmiech na sali te punkty ,ale że co?99% aut ma nie znależc nabywcy bo nie spełniają tych punktów?auto to narzedzie jeżeli okaze sie ,że nie spełnia oczekiwan sprzedaje się i wszystko w temacie,po co te całe zamieszanie i podchody.dom,mieszkanie,żone warto sprawdzic jest to inwestycja na wiele lat albo na całe życie,ale takie zamieszanie o auto np. za 3000zł?   Odpowiedź

~nick

chodzi tylko o to, żeby nie kupić auta za 3000 zł i nie naprawiać go od razu za 3000 zł.   Odpowiedź

~Korbi

My akurat też kupiliśmy samochód w Das Weltauto i szczerze polecam.   Odpowiedź

~Mateusz

A ja polecam zakup auta z pewnych źródeł i omijać handlarzy! Ze swojej strony mogę polecić Das Weltauto gdzie udało nam się kupić sprawdzone auto z niskim przebiegiem.   Odpowiedź

~Ja

Z tymi kosztownym naprawami to różnie bywa. .. ...oglądałem auto które miało zrobione sprzęgło , wtryskiwacze i skrzynie przy przebiegu 170 tys, mam identyczne auto od nowości z przebiegiem 290 tys i nic takiego nie robiłem   Odpowiedź

~alo

Napiszcie przy okazji o kredytach na samochód - w inbanku teraz jest dostępny kredyt na samochód bez zabezpieczeń żadnych (żadnego przewłaszczenia czy zastawu). pozdrawiam   Odpowiedź

~toha

Zsukam pana zob zarejestrowaw i sprowaduw samohod na Ukrainu z Slupca 539100363   Odpowiedź

~RG1

Bzdury piszą nr 13 różne odcienie lakieru na progach mogą przede wszystkim świadczyć o tym, że jeden z progów został wymieniony nawet w kilkuletnim samochodzie. Sam tak mam bo musiałem wymienić gdyż najpewniej w fabryce zawalili sprawę i polakierowali podrdzewiały próg. Druga sprawa po np. 10 letnim aucie trudno się spodziewać aby nie miało żadnej ryski - to dopiero jest podejrzane.   Odpowiedź

~ja

Jak mogli w fabryce polakierować zardzewiały próg ? Na hali produkcyjnej ruda go wzięła ?   Odpowiedź

~max

ciekawy artykuł lecz nie można wymagać od kogoś by w sprzedawanym aucie robił rozrząd tylko po to by kupujący miał wszystko gotowe   Odpowiedź

~wielkopolanin

Pomocny artykuł ale kilka bzdur w nim jest. Ja mam Corollę od nowego, ma bardzo słabą tapicerkę foteli i kiepskiej jakości kierownica. Auto ma przejechane 130 tys podarty fotel kierowcy przez blachy przy skórzanych kurtkach. A kierownica wygląda jak po przebiegu 250tys. Pozdrawiam   Odpowiedź

~jan

Tak, masz rację. po prostu wszystko zależy od indywidualnej sytuacji - w części aut będzie tak jak u Ciebie, a w innych nawet po 250 000 będzie w miarę ok. pozdrawiam   Odpowiedź

~kam

Artykuł rzeczywiście całkiem pomocny , jednakże niech kupujący który szuka auta którego średnia cena wynosi np 30tyś , a dopieszczone egzemplarze kosztują 35tys , dzwoni o auto za 20 czy 22 tyś niech nie zadaje pytania co było malowane.... tylko ile elementów :) i dotyczy się to książki serwisowej itp   Odpowiedź

~Nick

Na co zwracam uwagę przy zakupie? To zeby tylko jeździł ;-)   Odpowiedź

~xs

a ja polecam kupować nowe - nikt nie kombinował przy nich wcześniej   Odpowiedź

~rey

Niestety i tutaj bywają przekręty ;-)   Odpowiedź

~Patek

nie bądź tego taki pewien :)   Odpowiedź

~nick

Jeżeli mieszkacie daleko od auta które chcecie zobaczyć - polecam również wynająć firmę, która na miejscu zobaczy dane auto, sprawdzi u mechanika i tak dalej. Wiadomo, że to kosztuje ale oszczędzamy czas i pieniądze na podróż   Odpowiedź

~Mati

Nic tylko drukować wszystkie punkty i odhaczać przy szukaniu/kupowaniu auta :)   Odpowiedź

~MAD MAX

Przy zakupie auta . Powinna być lista z punktami do sprawdzenia . , TAKI CHECK LIST . - - Dodatkowo , Protokół , co jest uszkodzone . Bo w umowie jest napisane iż znamy stan techniczny . A jeśli ma wady ukryte to już jest problem .   Odpowiedź