Strona główna Bez kategorii Jak kupujemy w sieci – raport Izby Gospodarki Elektronicznej

Jak kupujemy w sieci – raport Izby Gospodarki Elektronicznej

author
Halszka Gronek
03 grudnia 2019

Eksperci z Izby Gospodarki Elektronicznej wzięli pod lupę preferencje Polek i Polaków dotyczące płatności cyfrowych i służących temu rozwiązań. Wnioski płynące z najnowszej edycji raportu są wysoce satysfakcjonujące i pozwalają dojść do konkluzji, iż polskie społeczeństwo jest otwarte na nowe technologie.

Co do tego, że Polacy coraz chętniej kupują w Sieci, chyba nikt dziś nie ma wątpliwości. Pytanie, jakie postawili przed sobą organizatorzy badania pt.”Płatności Cyfrowe 2019”, dotyczyło jednak sposobów dokonywania tychże zakupów i preferencji konsumentów z Polski. Raport Izby Gospodarki Elektronicznej opracowany w partnerstwie z VISA, Blik i Przelewy24 kompleksowo opisuje najnowsze trendy rynkowe, dostęp do nowoczesnych technologii w Polsce oraz pogłębioną analizę preferencji użytkowników.

Wśród ogólnych wniosków wyciągniętych z badania analitycy zawarli tezę, iż najnowszym trendem  na rynku transakcji cyfrowych w Polsce są płatności dokonywane za pomocą tak zwanych wearables, czyli „urządzeń ubieralnych”. Mowa o smartwatch’ach z usługami Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay. Zdaniem ekspertów już niebawem na rynku pojawią się kolejne tego typu urządzenia wyposażone w technologię zbliżeniową, między innymi pierścienie, opaski fitness, bransoletki, rękawiczki, a nawet biżuteria.

Gotówka czy nie?

Eksperci zauważają, że w Polsce tempa nie zwalniają płatności i zakupy dokonywane dzięki urządzeniom mobilnym. Niemniej z roku na rok Polacy coraz bardziej negatywnie zapatrują się na kwestię zupełnego wycofania gotówki z obiegu. Pod względem sposobów płacenia za zakupy jesteśmy zarówno tradycjonalistami lubiącymi korzystać z banknotów, jak i odkrywcami otwartymi na nowoczesne modele płatnicze. Co ciekawe, rosnące wycofanie zainteresowania można odnotować na polu wirtualnych walut, za którymi po prostu nie przepadamy.

Po jakie rozwiązania cyfrowe sięgamy najczęściej?

Wyniki najnowszej edycji badania pt. „Płatności cyfrowe 2018” jednoznacznie wskazują, iż Polacy mają swoje najbardziej ulubione i zaufane narzędzia służące dokonywaniu cyfrowych transakcji. Na pierwszym miejscu znalazły się oczywiście płatności kartą bankową – takie rozwiązanie wybiera średnio dwoje na pięciu konsumentów. Niewiele mniej, bo aż 34% z nas, posiada konto bankowe z aktywnym dostępem do Internetu. Trzecie miejsce na technologicznym podium zdobył BLIK – usługa, z której korzysta już 25% Polskiego społeczeństwa. 

Analitycy z Izby Gospodarki Elektronicznej informują, iż największe zmiany i rozszerzenie produktów finansowych w tegorocznej ankiecie widać na przykładzie mobilnych produktów finansowych. Nowa o takich rozwiązaniach, jak nowoczesne płatności Apple Pay i Google Pay, a także szybkie płatności zegarkiem Garmin Pay i Fitbit Pay. Faktem jest, że dzisiejszy konsument chce kupować za pomocą urządzeń mobilnych, urządzeń ubieralnych czy po prostu komputerów. Jesteśmy w tej kwestii bardzo otwarci na nowości, bo dają nam one wygodę i tak cenną szybkość.

"

Polscy konsumenci są, jak widać, otwarci na nowinki technologiczne w obszarze e-commerce, więc wdrożenie możliwie najnowocześniejszych usług automatyzujących i usprawniających realizację transakcji, to must-have każdego serwisu internetowego. Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie i wymagania klientów – także w zakresie szybkich i wygodnych płatności – stale rosną

– mówi Jacek Kinecki, Dyrektor Sprzedaży i MarkePngu Przelewy24

 

Zakupy online? Z chęcią!

Polacy nie tylko chętnie dokonują transakcji cyfrowych w stacjonarnych sklepach i punktach obsługi, lecz także u sprzedawców z otwartym kanałem internetowym. Co jednak ciekawe, z najnowszej edycji badania pt. „Płatności cyfrowe 2018” wynika, że blisko 41% Polek i Polaków, czyli dokładnie tyle samo co rok temu, deklaruje kupowanie w Internecie z wykorzystaniem komputera lub laptopa. Widać więc, że aktywność użytkowników na urządzeniach desktopowych ustabilizowała się, a ciężar przenosi się dzisiaj na małe i mobilne urządzenia elektroniczne.

Wybierając sklepy online podczas surfowania na urządzeniu deskoptowym, najchętniej decydujemy się na dokończenie płatności poprzez szybki przelew internetowy, czyli tak zwany Pay-By-Link, który podobnie jak w zeszłym roku osiagnął wynik około 50% wskazań. Niewiele brakowało, by internauci równie chętnie posługiwali się kartą – zarówno tą kredytową, jak standardową bankową. Na trzecim miejscu wśród internetowych narzędzi finansowych, z wynikiem 18%, znalazła się płatność przy odbiorze zakupów (tak zwana wysyłka za pobraniem). 

W przypadku dokonywania zakupów na urządzeniach mobilnych rozkład preferencji jest nieco inny. Najbardziej popularną formą transakcji jest płatność oparta o jedno kliknięcie, którą posiadają na przykład Przelewy24, PayU czy PayPal (25% wskazań).Na drugim miejscu w tejże konkurencji znalazł się BLIK (z wynikiem 30%). Eksperci komentują, iż kolejny rok bardzo silnie trzymają się płatności zbliżeniowe smartphone’m dzięki Visa lub MasterCard. Jeśli wynik ten zsumujemy z transakcjami usługą Google Pay lub Apple Pay, otrzymamy imponujący odsetek wskazań – aż 26%.


Źródła:
https://eizba.pl/wp-content/uploads/2018/12/Platnosci_Cyfrowe_2018.pdf

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Włocławek
Wpisy Inne
author
Aleksandra Gościnna
12 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Włocławek

Kredyt na domek letniskowy
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
13 lutego 2021

Kredyt na domek letniskowy

ABW sprawdza kredyty we frankach
Wpisy
author
Aneta Jankowska
23 marca 2017

ABW sprawdza kredyty we frankach

Pożyczki bez BIK Zgorzelec
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
28 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Zgorzelec

MdM starczyło na 6 godzin
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 sierpnia 2017

MdM starczyło na 6 godzin

Alior Bank w Świebodzicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019

Alior Bank w Świebodzicach