Kredyt odnawialny jest jednym z produktów bankowych, jakie w ostatnich czasach cieszą się szczególnym zainteresowaniem polskich klientów. Wszystko dlatego, iż nie zakładają one konieczności comiesięcznej spłaty ratalnej. Są bardziej elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Co to znaczy? Sprawdziliśmy, w jaki sposób przebiega spłata kredytu odnawialnego. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 15.03.2019
Udostępnij:

Spis treści

1. Co to jest kredyt odnawialny?
2. Jak spłacić kredyt odnawialny?
3. Spłata kredytu przyznanego na osoby rachunek.
4. Przykłady kredytów odnawialnych.
5. Podsumowanie.

 

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny – nazywany także kredytem na koncie lub linią kredytową – to jedna z usług bankowych ściśle związanych z rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowym (tak zwanymi ROR-ami). Można powiedzieć, iż banki oferują kredyty odnawialne jako dodatkowe elementy standardowego pakietu usług bankowych.

Kredyt odnawialny polega na przyznaniu dodatkowych środków pieniężnych na rzecz posiadacza danego ROR-u. Powiększa on saldo konta o dodatkową sumę kredytu – możemy z niej dowoli korzystać, lecz będziemy też musieli ją spłacić po określonym czasie. Czasami owa kwota nie widnieje jako dodatkowa suma „na plusie”, lecz wręcz przeciwnie – pojawia się jako możliwość zejścia „na minus” do wyznaczonej kwoty kredytu. 

Zdaniem wielu kredyt odnawialny jest przystępnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce dysponować większą gotówką, niż ta, którą co miesiąc obraca. Dzięki tej usłudze możemy pozwolić sobie na dokonywanie operacji pieniężnych na większe sumy.

Warto jednak pamiętać, iż po upływie określonego czasu konieczne będzie spłacenie kredytu odnawialnego – i to w całości. Dlatego jeśli nie jesteś osobą odpowiedzialną finansowo i masz wątpliwości, czy aby na pewno zdołasz doładować konto całą kwotą powstałego zobowiązania, dokładnie przemyśl, czy kredyt odnawialny będzie odpowiedni dla Ciebie. 

 

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny nie jest typowym kredytem, jakiego spłata polega na uiszczaniu na rzecz banku odpowiedniej kwoty (raty) każdego miesiąca.

Istotą tejże usługi jest uruchomienie limitu kredytowego, a więc „doładowanie” naszego konta bankowego wskazaną sumą kredytową. Czasami owa suma nie jest widoczna „na plusie” lecz „na minusie” – jako aktywacja możliwości zejścia poniżej zera na naszym koncie (oczywiście tylko do pewnej kwoty).

Z kwoty kredytu będziemy mogli korzystać, jak i kiedy tylko będziemy chcieli. Nie musimy wydawać jej całej – a nawet jeśli, to ratalna spłata tej sumy nie będzie konieczna. Ważne, byśmy w dniu zakończenia umowy kredytowej zasili własne konto ową sumą (wraz ze wskazanymi w umowie odsetkami od wykorzystanych środków). W ten sposób właście bank „zciągnie” z naszego rachunku należność. 

Sprawdź więcej szczegółów dotyczących kredytu odnawialnego w naszym artykule: https://www.zadluzenia.com/kredyt-odnawialny/

 

Spłata kredytu przyznanego na osoby rachunek

Nie wszystkie banki komercyjne przyznają limit kredytowy (kredyt odnawialny) na standardowy rachunek bankowy klienta. Niektórzy kredytodawcy wymagają uruchomienia w tym celu odrębnego rachunku z osobą kartą kredytową. Co to oznacza?

Nowo otwarte konto zostanie zasilone przez bank wskazaną sumą kredytową. Konsument będzie miał możliwość dowolnego korzystania z owych środków, lecz co ważne, będzie musiał zwrócić je (wraz z odsetkami) do wskazanego terminu. Wówczas bank zamknie rachunek, przejmując jednocześnie całą sumę, jaka została wpłacona (lub uregulowana) na danym koncie. 

Niektóre banki stosujące metodę wypłacania kredyt odnawialnego na nowo otwartym rachunku zarzekają sobie także prawo do ustanowienia – w porozumieniu z klientem – stałej comiesięcznej kwoty, jaką klient będzie musiał wpłacić na konto w razie skorzystania z przyznanego kredytowania. Czasami owa wartość jest wyrażona procentowo (na przykład 5% wykorzystanych środków), a czasami – kwotowo (na przykład 50 złotych miesięcznie). 

Owe comiesięczne wpływy mają na celu nie tylko zabezpieczyć bank przed ewentualnym brakiem spłaty kredytu odnawialnego w wyznaczonym terminie. Co równie istotne, mają one także zagwarantować bezpieczeństwo finansowe samego kredytobiorcy. Dzięki comiesięcznym „minispłatom” nie spotka go konieczność nagłego i niespodziewanego przymusu uregulowania sporej kwoty zobowiązania na raz. 

Nie radzisz sobie ze spłatą kilku pożyczek? Sprawdź nasz ranking kredytów konsolidacyjnych online.

 

Przykłady kredytów odnawialnych

Kredyty odnawialne są usługą, jaką mają w swej ofercie niemal wszystkie banki komercyjne działające na polskim rynku. Przyjrzeliśmy się kilku różnym propozycjom owego produktu i warunkom jego spłaty. 

 

PKO Bank Polski SA

PKO BP oferuje swym klientom nawet 150 000 złotych linii kredytowej. Umowę kredytową można zawrzeć nie tylko stacjonarnie, lecz także i listownie czy internetowo. Na wstępną decyzję kredytową można liczyć już w trakcie składania wniosku.

Przyznany przez bank limit pojawi się na koncie niemal od razu po podpisaniu umowy, a późniejsza spłata odsetek dotyczyć będzie tylko wykorzystanej kwoty limitu. Co ważne, bank PKO nie wymaga otworzenia nowego rachunku bankowego celem aktywowania kredytu. Pieniądze mogą zostać przyznane na bieżące konto osobiste klienta. 

PKO BP oferuje brak prowizji za udzielenie kredytu odnawialnego do wysokości 10 00 złotych dla posiadaczy Rachunku PLATINIUM lub Konto Platinum II. Oprocentowanie kredytu odnawialnego liczone jest według zmiennej stopy procentowej i zależy od poszczególnych przedziałów kwotowych zadłużenia.

fot. witryna banku PKO BP


Bank Pocztowy

Bank Pocztowy oferuje kredyt odnawialny w wysokości równej nawet sześciokrotności średnich miesięcznych wpływów na rachunek kredytobiorcy. Limit kwotowy wynosi jednocześnie od 500 zł do 100 000 zł.

Kredyt zostaje przyznany na bieżące konto osobiste klienta. Zobowiązanie jest spłacane automatycznie przy każdej kolejnej wpłacie na rachunek. Kredyt w wariancie odnawialnym może być przyznany na 12 miesięcy, a w wariancie nieodnawialnym – na maksymalnie 84 miesiące. 

Oprocentowanie kredytu na koncie zależy od wielkości udzielonego finansowania. Przykładowo dla kredytu odnawialnego w wysokości 7 000 złotych udzielone na okres 12 miesięcy RRSO wynosi 11,47%. Wniosek o aktywację usługi można złożyć internetowo, telefonicznie lub stacjonarnie – w placówce banku. 

fot. witryna Banku Pocztowego


mBank

Kredyt odnawialny w mBanku jest jednym ze sztandarowych usług oferowanych przez tę instytucję. Aktualnie bank uruchomił wiosenną promocję dla kredytów odnawialnych, gdzie przez pierwsze 90 dni kredytowania nie będą obowiązywać jakiekolwiek odsetki. RRSO dla tego produktu wynosi 9,99%.

Wiosenna promocja limitu kredytowego zakłada także 0% prowizji za udzielenie finansowania w przypadku, gdy nie dojdzie do wypowiedzenia umowy kredytowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia kredytu. Odsetki będą naliczane jedynie od tej sumy, jaką klient rzeczywiście wykorzysta. 

Ubezpieczenie kredytu odnawialnego w mBanku kosztuje 0,35% liczonego miesięcznie od średniego salda zadłużenia (minimalnie 1 PLN). Wniosek o aktywację usługi można złożyć internetowo, w placówce banku lub za pomocą telefonicznej mLinii. 

fot. witryna mBanku


 

Podsumowanie

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (1)

dziwne w sumie, nie lepiej wzaic normalna pozyczke czy kredyt i regularnie splacac? przynajmniej ma sie kontrole wtedy i jakos sie mozna czuc bezpiecznie