Jak zaprojektować swój znaczek na list?

Jak zaprojektować swój znaczek na list?

author
Halszka Gronek
19 stycznia 2020

Chcesz zaskoczyć gości weselnych spersonalizowanym wyglądem zaproszeń ślubnych? A może szukasz niekonwencjonalnego sposobu na promocję marki? Jeśli tak, koniecznie sprawdź szczegóły dotyczące MójZNACZEK – usługi dostarczanej przez Pocztę Polską. W dzisiejszym artykule wskażemy najważniejsze informacje dotyczące personalizowanych znaczków pocztowych i ich kosztu.

Chyba każdy z nas wie, czym zajmuje się Poczta Polska. Lwią część swej działalności spółka poświęca usługom pocztowym, czyli przyjmowaniu, sortowaniu, transportowaniu i doręczaniu listów oraz paczek. Na tym jednak działalność Poczty Polskiej się nie kończy! Ciekawostką może być fakt, że spółka prowadzi ofertę wynajmu miejsc noclegowo-wypoczynkowych. Co więcej, to właśnie na Poczcie Polskiej odebrać można pożyczkę na czek GIRO” – produkt finansowy stworzony z myślą osobach nieposiadających konta (lub tych mających problem z komornikiem). 

Gdyby tego było mało, Poczta Polska prowadzi także działalność o charakterze bankowo-ubezpieczeniowym. Usługi finansowe realizowane są poprzez spółki-dzieci Poczty Polskiej. Najbardziej znaną z nich jest Bank Pocztowy S.A. – więcej informacji na temat banku znaleźć można w naszym artykule). Przy Poczcie Polskiej działa także Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz platforma internetowa Envelo służąca dostarczaniu cyfrowych usług pocztowych takich jak Neoznaczek, Neolist czy Neopaczka.

W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na jeszcze innym obszarze działalności Poczty Polskiej. Mowa o usłudze MójZNACZEK służącej personalizacji znaczków pocztowych. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, Poczta Polska umożliwiła klientom zaprojektowanie własnego znaczku na list. Każdy, kto na przykład chce listownie wysłać nieoklepane zaproszenia na ślub albo oryginalne życzenia świąteczne od rodziny, może skorzystać z oferty polskiej spółki. Więcej na temat usługi w kolejnych sekcjach artykułu. Zapraszamy do lektury!

Zaprojektuj swój znaczek z Pocztą Polską

MójZNACZEK to usługa służąca personalizacji znaczków pocztowych. Klient może samodzielnie zaprojektować znaczek, od początku do końca, wybierając napis, zdjęcie, rysunek czy logo firmy. Ograniczeniem ze strony Poczty Polskiej jest wielkość znaczka – z oczywistych powodów nie może być ona dowolna. O pozostałych wymogach formalnych piszemy w sekcji „ Wymogi prawno-formalne znaczka”.

Jak wykorzystać personalizowany znaczek?

Jak informuje Poczta Polska, samodzielnie zaprojektowany znaczek można wykorzystać dowolnie. Z formalnego punktu widzenia służy on potwierdzeniu opłacenia usługi pocztowej, co oznacza, że jest on honorowany na równi ze standardowymi znaczkami pocztowymi. Dzięki spersonalizowanym znaczkom można rozesłać zarówno korespondencję firmową, jak i tę prywatną. Z tego względu usługa świetne się sprawdzi dla tych, którzy:

  • chcą stworzyć nietuzinkowe i niepowtarzalne zaproszenia na ślub lub inną ważną uroczystość (jubileusz, pierwszą komunia święta dziecka itp.),
  • szukają oryginalnego sposobu na reklamę marki (szczególnie duże zainteresowanie wykazują firmy z branży e-commerce, które każdego dnia wysyłają setki listów i paczek pocztowych do swoich klientów);
  • rozważają promocję regionu (dotyczy zarówno firm z sektora prywatnego, jak i – o ile nie przede wszystkim – samorządu terytorialnego).

Co musisz wiedzieć?

Jeśli rozważasz złożenie zamówienia na personalizowane znaczki pocztowe, musisz wiedzieć, że minimalną jednostką sprzedaży jest 1 arkusz zawierający 9 zadrukowanych wzorców znaków opłaty pocztowej. Oznacza to, że Poczta Polska nie realizuje zamówień na mniej niż 9 personalizowanych znaczków. Co więcej, istnieje możliwość zamówienia liczby znaczków odpowiadającej dowolnej wielokrotności liczby 9 (ze względu na wymiary arkusza).

Klient może zlecić nadruk od 1 do 3 rożnych projektów graficznych na wzorcach znaków opłaty pocztowej w jednym arkuszu sprzedażnym, z zachowaniem zasady, iż wszystkie arkusze, zlecane do nadruku w ramach jednego zamówienia, nadrukowywane są w ten sam sposób.

Wartość nominalna jednego znaku opłaty pocztowej odpowiada opłacie za przesyłkę listową nierejestrowaną ekonomiczną w obrocie krajowym format S do 500 g. Z kolei termin realizacji zamówienia uzależniony jest od wolumenu i zwykle wynosi od 10 do 15 dni roboczych (liczonych od dnia następującego po dniu otrzymania potwierdzenia wpłaty i przyjęcia do realizacji projektu nadruku). Dla niecierpliwych: warto uzbroić się w cierpliwość!

Wymogi prawno-formalne znaczka 

Należy być świadomym, iż projekt personalizowanego znaczka pocztowego musi spełniać wymogi formalne i prawne określone przez Pocztę Polską w regulaminie usługi). 

Po pierwsze, w przypadku zdjęcia należy oznaczyć kadr, który ma być nadrukowany na wzorcu znaku opłaty pocztowej. Po drugiej, przeznaczone do nadruku zdjęcie musi być dostosowane do układu wzorca znaku opłaty pocztowej. I w końcu po trzecie, dostarczone zdjęcia muszą posiadać maksymalne wymiary 130×180 mm. Dla zdjęć przekazywanych w formie elektronicznej na nośniku danych obowiązują formaty TIFF, EPS, JPG, BMP, PSD, PDF i CDR o rozdzielczości minimum 200 DPI. 

Poczta Polska zastrzega także, iż w przypadku, gdy projekt nadruku zawiera tekst w języku innym niż język polski klient zobowiązany jest, wraz z projektem, przekazać tłumaczenie tekstu oraz wskazać język oryginalnego tekstu. Przekazany projekt graficzny musi być opatrzony imieniem i nazwiskiem (albo nazwą firmy). Dostarczyć należy także informacje dotyczące danych kontaktowych(numer telefonu, adres e-mail). Dane te muszą być umieszczone na nośniku danych zawierającym projekt graficzny lub na odwrocie wydruku projektu.

Na koniec warto dodać jeszcze, że treść przekazanego przez klienta projektu graficznego nie może naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa i zasad współżycia społecznego. Materiały nie mogą także naruszać praw autorskich, osobistych, majątkowych, praw pokrewnych oraz dóbr osobistych i prawa do wizerunku osób trzecich, a także wszelkich przejawów działalności twórczej chronionej prawem. Projekt znaczka nie może także dotyczyć reklamy usług lub przedmiotów konkurencyjnych do usług świadczonych przez Pocztę Polską S.A. 

Jak i gdzie zamówić personalizowany znaczek?

Personalizowane znaczki od Poczty Polskiej można zamówić na każdy z pięciu dostępnych sposobów:

1. stacjonarnie – w placówkach pocztowych (urzędach pocztowych lub filiach urzędów pocztowych – poradnik, jak znaleźć najbliższą placówkę, znajdziesz na naszej stronie),

2. przez Internet – za pośrednictwem strony internetowej: https://filatelistyka.poczta-polska.pl (warto dodać, że warunkiem realizacji zamówienia jest posiadanie konta w sklepie internetowym);

3. mailowo – poprzez wysyłkę projektu i wymaganych dokumentów na adres: [email protected],

4. listownie – poprzez nadanie dokumentów do Sekcji Obsługi Zamówień w Lublinie, ul. Wacława Moritza 2, 20-900 Lublin,

5. za pośrednictwem służb sprzedaży dedykowanych klientom biznesowym i instytucjonalnym.

W przypadku wszystkich kanałów składania zamówienia z wyjątkiem strony internetowej filatelistyki Poczty Polskiej konieczne będzie przedłożenie (dostarczenie) oficjalnego formularzu zamówienia. Jego druk dostępny jest w placówkach pocztowych oraz na stronie internetowej: https://filatelistyka.poczta-polska.pl.

Koszty związane z usługą MójZNACZEK

Koszty realizacji personalizowanego znaczka pocztowego są relatywnie wysokie jak dla osób prywatnych, choć dla firm i jednostek organizacyjnych starających się o promocję marki inwestycja w znaczki zwykle jest opłacalna. Cena za jeden arkusz jest uzależniona od wielkości zamówienia:

  1. przy zakupie 1 lub 2 arkuszy:  64 zł brutto za arkusz (ok. 7,1 zł za jeden znaczek);
  2. przy zakupie od 3 do 10 arkuszy: 53 zł za arkusz (ok. 5,9 za jeden znaczek);
  3. przy zakupie 11 lub więcej znaczków: 49 zł za arkusz (ok. 5,4 zł za jeden znaczek).

Warto też dodać, że opłata za usługę wnoszona jest z góry. Uiszczenia należności można dokonać na kilka sposobów, to znaczy:

1. przelewem na rachunek bankowy wskazany w formularzu zamówienia;

2. gotówką lub innym dostępnym instrumentem płatniczym w placówce pocztowej;

3. kartą płatniczą lub przelewem bankowym realizowanym poprzez bramkę płatności dostępną w sklepie internetowym;

4.  przekazem pocztowym wysłanym na adres: Poczta Polska S.A., Sekcja Obsługi Zamówień w Lublinie, ul. Wacława Moritza 2, 20-900 Lublin.

Dobrą informacją jest fakt, iż zamówione arkusze „MójZNACZEK” wysyłane są na koszt Poczty Polskiej S.A. na adres wskazany przez klienta przesyłkami Poczty Polskiej S.A. Przesyłki są wydawane w placówce pocztowej po uprzednim doręczeniu adresatowi zawiadomienia o nadejściu przesyłki pocztowej.


Źródła:
http://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/poczta,szoporder
https://www.poczta-polska.pl/sklep/mojznaczek/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Hebe i Biedronka z nowymi terminalami od Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 listopada 2019

Hebe i Biedronka z nowymi terminalami od Pekao S.A.

Kredyt hipoteczny Jarosław
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Jarosław

Ekologia w biznesie – jak naprawdę wygląda?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 grudnia 2019

Ekologia w biznesie – jak naprawdę wygląda?

Pożyczki bez BIK Świebodzin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Świebodzin

Komornik Sądowy Joanna Cyrzan
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
04 lipca 2022

Komornik Sądowy Joanna Cyrzan

Nowe mobilne terminale w PKP Intercity
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 stycznia 2020

Nowe mobilne terminale w PKP Intercity

Porównaj