Kalkulator PPK – sprawdź przyszłą emeryturę

Kalkulator PPK – sprawdź przyszłą emeryturę

autor wpisu
Natalia Narloch
21 listopada 2018

Prezydent podpisał umowę dotyczącą Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Nowy program wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Już teraz dostępny jest kalkulator pozwalający obliczyć, ile jesteśmy w stanie odłożyć na starość.

Co uwzględnia kalkulator PPK?

Narzędzie to, jest już dostępne na stronie https://ppkkalkulator.pfr.pl/. Aby uzyskać wiarygodny wynik należy wpisać m.in. swoje miesięczne dochody brutto oraz wiek, w którym chcemy przystąpić do PPK.

Kalkulator automatycznie przyjmuje, że nasza podstawowa minimalna wypłata będzie wynosić 2% pensji, natomiast w przypadku pracodawcy -1,5%. Możliwa jest oczywiście zmiana proponowanej wartości – maksymalny prób to 4%.

Przy kalkulacji należy podać wiek, w którym będziemy chcieli wypłacić pieniądze. Najwcześniej wypłata będzie możliwa w wieku 60 lat. Określamy także sposób, w jaki życzymy sobie ją otrzymać – jednorazowo bądź w ratach.

„Nasz kalkulator to poważne, spokojne narzędzie, oparte na realnych wskaźnikach” – mówi w rozmowie z gazetą Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju ds. wdrożenia PPK.

Nowa ustawa o PPK

19. listopada prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę wnoszącą utworzenie powszechnego, dodatkowego i dobrowolnego programu oszczędzania na emeryturę, przeznaczonego dla około 11,5 mln osób zatrudnionych.

Jak się okazuje, wprowadzenie powszechnego, długoterminowego oszczędzania jest konieczne. Należy skupić uwagę Polaków na istocie oszczędzania, ponieważ, jak tłumaczą rządzący, ¾ z nas nie odkłada pieniędzy na starość. Jako powód, podają najczęściej brak oszczędności i wystarczającego dochodu aby przeznaczać jego część na godne życie po zakończeniu pracy.

Konieczne okazuje się zdywersyfikowanie dochodów już teraz, jako że świadczenia emerytalne w przyszłości okażą się prawdopodobnie niewystarczające na zagwarantowanie wszystkich potrzeb i utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.

PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe, umożliwią chętnym pracownikom regularne gromadzenie oszczędności, które następnie zostaną wypłacone po przejściu na emeryturę (jednorazowo bądź w ratach). Ten system ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe Polaków. Co więcej, jest przyjazny pracownikom, nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych czynności i jest tani – limit kosztów wynosi 0,6%.

Ustawa docelowo zaangażuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Każda ze stron, zarówno państwo jak i pracodawcy i pracownicy, osiąga korzyści z programu. Państwo przewiduje coroczną dopłatę z budżetu w wysokości 240 złotych, a także „opłatę powitalną” w wysokości 200 złotych.

Zalety PPK

„Pracownicze Plany Kapitałowe są pierwszym programem oszczędnościowym skierowanym do 11,5 miliona obywateli, który ma szanse stać się prawdziwie powszechnym, dzięki wpłatom zarówno po stronie pracodawcy, pracownika jak i budżetu państwa” – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

„Środki zgromadzone w PPK podniosą bezpieczeństwo finansowe Polaków, a po zakończeniu okresu aktywności zawodowej, będą uzupełnieniem świadczeń z systemu powszechnego. Środki te zasilą również polski rynek kapitałowy, a wzrost udziału oszczędności długoterminowych obniży koszty finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce” – dodała minister.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

Kredyt samochodowy Grójec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Grójec

Pożyczki bez BIK Chorzów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Chorzów

GoOnline w rękach klientów BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
31 lipca 2019

GoOnline w rękach klientów BNP Paribas

Pożyczki bez BIK Świebodzice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Świebodzice

Kredyt hipoteczny Bełchatów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
27 maja 2017

Kredyt hipoteczny Bełchatów

Porównaj