Jaka kara grozi za złamanie kwarantanny przy koronawirusie?

Jaka kara grozi za złamanie kwarantanny przy koronawirusie?

author
22 marca 2020

Coraz więcej Polaków objętych jest kwarantanną domową. Służby sanitarne i policja stosują izolację po to, by zmniejszyć ryzyko przekazania innym osobom koronawirusa, który długo nie ujawnia swoich objawów. Co może grozić za złamanie kwarantanny?

Poza ogólnym apelem do Polaków o niewychodzenie z domu, osoby, które mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi są zobowiązane do odbycia kwarantanny. Ze względu na zapełnienie szpitali, najczęściej mają one nakaz pozostania w domu. Policja może przeprowadzać kontrole w trakcie okresu, kiedy dana osoba nie powinna opuszczać miejsca zamieszkania.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Aby zminimalizować ryzyko, że osoba mogąca zarażać innych koronawirusem prowadzącym do choroby COVID-19 opuści swój dom, policja dokonuje wyrywkowych kontroli. Polskie prawo przewiduje karę za dokonanie takiego wykroczenia. W takiej sytuacji osoba objęta kwarantanną może zarażać osoby nie mając żadnych objawów.

Stan zagrożenia epidemicznego oznacza, że nie należy bagatelizować pandemii, która zagraża zdrowiu publicznemu. Na tym etapie nie chodzi bowiem o to, by uniknąć choroby całkiem. Konieczne jest możliwie jak największe minimalizowanie ilości chorych osób. Każdy kolejny przypadek dodatkowo obciąża i tak już mocno eksploatowaną służbę zdrowia.

Jaka kara grozi za złamanie kwarantanny?

Pozostanie w domu to w wielu przypadkach ogromna niedogodność. Izolacja od rodziny i przyjaciół czy brak możliwości pracy zdalnej istotnie wpływają na codzienne życie. Co więcej, nawet największe zapasy mogą nie wystarczyć na aż dwa tygodnie kwarantanny, którą stosują służby sanitarne i policja.

Sprawdź także: Tarcza Antykryzysowa – szczegóły rządowego programu.

Mimo wszystko zakaz wychodzenia z domu jest absolutny. Warto zatem poprosić o pomoc w zrobieniu zakupów spożywczych sąsiada, przyjaciela, czy kogoś z rodziny. W żadnym wypadku nie ma usprawiedliwienia opuszczenia domu w okresie przymusowej izolacji. Narażamy bowiem wówczas nie tylko swoje zdrowie, ale także wielu innych ludzi.

Albowiem nawet najlepsze środki ostrożności, jakie kolejno wprowadzają wszystkie sklepy nie będą działać, jeżeli ludzie będą łamać swoją kwarantannę. Taki zachowanie jest wysoce nieodpowiedzialne, dlatego też organy władzy zdecydowały się na nałożenie sankcji na tych, którzy zagrażają innym.

Przykładem postępowania, które należy piętnować i potępiać, jest zachowanie 59-letniej kobiety z Pleszewa. W poniedziałek Polka wróciła z zagranicy i zgodnie z obowiązującym prawem otrzymała nakaz pozostania w domu przez okres dwóch tygodni. Ciężko uwierzyć, że nikt w jej otoczeniu nie chciał pomóc z zakupami spożywczymi.

59-latka z Pleszewa złamała kwarantannę – co jej grozi?

Podczas jednej z kontroli policjanci ustalili, że kobiety nie było w domu. Okazało się, że opuściła miejsce zamieszkania właśnie po to, by zrobić zakupy. Obecnie grozi jej grzywna do nawet 5 tysięcy złotych. Na ten moment trwa jeszcze postępowanie policji w tej sprawie, jednak wiadomo już, jakie zarzuty usłyszy mieszkanka Pleszewa.

59-latka nie przestrzegała, pomimo istnienia podejrzenia, że jest nosicielką koronawirusa, odpowiednich nakazów i zakazów wynikających z objęcia jej kwarantanną. Można z pewnością stwierdzić, że zakupy spożywcze kosztowały kobietę nieco więcej, niż mogła się tego spodziewać.

"

Ponadto sprawa może trafić do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. Wtedy kobieta odpowiedziałaby za narażenie innej osoby na zarażenie, za co grozi do roku więzienia

– poinformowała Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.

20 marca władze podjęły  jednak decyzję, że w obliczu wdrożenia stanu epidemii w Polsce, wychodzenie w domu wbrew kwarantannie zasługuje na wyższą karę. Dlatego też od tego dnia za opuszczanie miejsca kwarantanny nierozważna osoba potencjalnie zarażająca innych koronawirusem może zapłacić grzywnę w wysokości 30 ooo złotych.


Źródła:
http://www.pleszew.policja.gov.pl/w20/aktualnosci/218002,Wobec-osob-ktore-nie-stosuja-sie-do-zasad-kwarantanny-beda-wyciagane-surowe-kons.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Orange Finanse – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
11 grudnia 2018

Orange Finanse – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Podatek CIT 2021
Bez kategorii
author
03 stycznia 2021

Podatek CIT 2021

Ile zarabia cukiernik?
Bez kategorii
author
28 grudnia 2019

Ile zarabia cukiernik?

Jak Polacy radzą sobie z językiem angielskim ?
Blog
author
18 listopada 2017

Jak Polacy radzą sobie z językiem angielskim ?