Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel

Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel

author
Alicja Uzarowicz
02 czerwca 2019

W czwartek Prezes UOKiK zakończył swoje postępowanie dotyczące pobierania opłat wykraczających poza abonament przez Polkomtel, czyli sieci Plus. W efekcie na spółkę została nałożona kara w wysokości 39,4 mln zł. Klienci bowiem nie wyrażali zgody na pobieranie opłat za 9 automatycznych usług na przykład „Czasoumilacz”.

Decyzją Prezesa UOKiK praktyki Polkomtel zostały uznane za naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Efektem takiego stwierdzenia jest kara nałożona na operatora sieci Plus w wysokości 39,4 mln zł. Przedmiotem postępowania było pobieranie opłat spoza abonamentu.

Zawierając umowę z Polkomtel w salonie Plus poza głównymi usługami zawartymi w umowie automatycznie aktywowało się nawet kilka usług, na które klienci nie mieli wpływu. Wiązało się to w efekcie z pobieraniem dodatkowych opłat od abonentów bez ich wyraźnej zgody. Przykładem takiej usługi jest „Czasoumilacz”.

W komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśniono, że Polkomtel stosował aż dziewięć praktyk naruszających interesy konsumentów czyli dodatkowych usług. Firma miała je uruchamiać automatycznie przy podpisaniu umowy. Usługi te nie były wliczane do kwoty abonamentu.

Polkomtel nie miał zgody abonentów

"

Przez pierwszy miesiąc lub dwa były one bezpłatne, a potem konsument musiał albo z nich zrezygnować, albo uiszczać dodatkowe opłaty. W zależności od usługi było to od 2 do nawet 20 zł miesięcznie, a często operator aktywował jednej osobie kilka usług

– podano w komunikacie Prezesa UOKiK.

Usługi te mogłyby być normalnym źródłem dochodu Polkomtel, gdyby tylko klienci otrzymali możliwość wyrażenia zgody na ich aktywację. Prawo konsumentów nie zabrania bowiem stosowania dodatkowych usług poza samą umową główną. Tym bardziej, że nie wszystkie z tych usług były rozrywkowe.

Część z nich wiązała się na przykład ze zwiększeniem bezpieczeństwa danych przechowywanych w telefonie. „Polkomtel takich wyraźnych zgód konsumentów nie miał. Informacje na temat zlecenia aktywacji tych usług i opłat za nie znajdowały się w odrębnych od umowy dokumentach, czyli regulaminach promocji” – wyjaśnił Marek Niechciał, Prezes UOKiK.

Co na to Polkomtel?

"

Zapoznaliśmy się już z decyzją i jej uzasadnieniem i po ich analizie możemy z całą pewnością stwierdzić, że decyzja jest niesłuszna, niezrozumiała i w związku z tym na 100% odwołamy się do sądu

– skomentował sprawę Arkadiusz Majewski z Polkomtel.

Prezes UOKiK nałożył karę na każdą z dziewięciu praktyk. Łącznie operator sieci Plus ma do zapłacenia 39 457 264 zł. Co więcej, nie jest to jedyna decyzja UOKiK w kwestii tego rodzaju praktyk. Pod koniec roku 2016 karę 15 mln zł za podobne działania otrzymało T-Mobile Polska. Spółka odwołała się do sądu, a postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa.


Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15513&print=1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowe konto oszczędnościowe w Getin Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
26 września 2019

Nowe konto oszczędnościowe w Getin Banku

Zwrot biletu PKP – jak to zrobić?
Porady
author
Dominika Sobieraj
26 grudnia 2022

Zwrot biletu PKP – jak to zrobić?

Kredyt dla rolników w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
13 kwietnia 2016

Kredyt dla rolników w Alior Banku

PayUkraine otrzymało 4 mln zł dofinasowania
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 listopada 2019

PayUkraine otrzymało 4 mln zł dofinasowania

Sprawdź długie weekendy w 2018 roku
Blog
author
Aneta Jankowska
04 listopada 2017

Sprawdź długie weekendy w 2018 roku

Idea Bank ze stratą 32 mln zł w III kwartale
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 listopada 2018

Idea Bank ze stratą 32 mln zł w III kwartale

Porównaj