Najczęściej komentowane
Karta odpowiedzialności ekologicznej biznesu
„Karta Odpowiedzialności Ekologicznej Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce” ma być odpowiedzią instytucji polskiego biznesu na stojące przed ludzkością wyzwania związane z koniecznością powstrzymania zmian klimatycznych. W gronie sygnatariuszy projektu znalazła się między innymi Konfederacja Lewiatan.
Pracodawcy RP przygotowali projekt „Karty Odpowiedzialności Ekologicznej Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce”. Dokument został zaprezentowany w Brukseli, podczas konferencji zatytułowanej „Neutralność klimatyczna do 2050 roku z perspektywy biznesu”. Karta odpowiedzialności ekologicznej biznesu zawiera deklaracje konkretnych działań na rzecz neutralności klimatycznej, edukacji ekologicznej oraz wspierania gospodarki obiegu zamkniętego. Jej formuła jest otwarta, co oznacza, iż każda instytucja może ją podpisać w dowolnym momencie.
Na chwilę obecną grono sygnatariuszy i inicjatorów Karty współtworzą aż 33 polskie firmy i organizacje, w tym Konfederacja Lewiatan. Wszystkie te podmioty chcą podjąć działania na rzecz realizacji najważniejszego celu opracowanej karty: wprowadzenia integralności proekologicznej – zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. To ogromny krok dla polskiego biznesu, będący równocześnie dowodem na to, że dla polskiego społeczeństwa i dla polskich przedsiębiorców ochrona środowiska staje się coraz ważniejszą kwestią.
Konfederacja Lewiatan – najważniejsze informacje
Jednym z sygnatariuszy „Karty Odpowiedzialności Ekologicznej Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce”. jest Konfederacja Lewiatan. Instytucja ta, jeszcze do niedawna znana jako Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zajmuje się przede wszystkim reprezentowaniem interesów polskich przedsiębiorców prywatnych. KL jest organizacją pozarządową, dzięki czemu wielu przedsiębiorców uważa ją za bezstronne i niezależne od obowiązującej linii politycznej medium branżowe.
Ekologia jednym z priorytetów polskiego biznesu
Odpowiedzialność ekologiczna to cecha, którą reprezentować powinni wszyscy członkowie społeczeństwa XXI wieku. Zagrożenia dla środowiska naturalnego są dziś na tyle poważne, że nie można im zaprzeczyć czy pomijać ich znaczenia – ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Z faktu tego sprawę zdają sobie instytucje czuwające nad prawidłowym rozwojem polskiego biznesu, w tym między innymi Pracodawcy RP (podmiot odpowiedzialny za opracowanie projektu Karty) czy Konfederacja Lewiatan (instytucja ciesząca się statusem sygnatariusza projektu).
Sprawdź również ofertę kredytów ekologicznych.
Nie możemy przestrzegać zasad proekologicznych jedynie w godzinach pracy. Nie możemy produkować ekologicznie funkcjonujących produktów z pomocą nieprzyjaznych środowisku technologii. Integralność proekologiczna oznacza neutralne dla środowiska produkty wytwarzane w neutralny dla środowiska sposób
– czytamy w projekcie „Karty Odpowiedzialności Ekologicznej Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce”..
Lista sygnatariuszy i inicjatorów Karty
- Bank Ochrony Środowiska,
- Born Electric,
- Centrum Medyczne ENEL-MED,
- Deloitte Poland,
- Doradztwo – Wojciech Kułagowski,
- Elimen Group,
- EMITEL,
- Grupa Żywiec,
- ING Bank Śląski,
- Innogy Polska,
- Instytut Energetyki Odnawialnej,
- Instytut Staszica,
- Kantar Polska,
- KARMAR,
- Konfederacja Lewiatan,
- Lasy Państwowe,
- LinkCity,
- Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie,
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Niezależnych Energii Elektrycznej,
- Orange Polska,
- ORPEA Polska,
- Panek,
- Philip Morris Polska,
- PKN Orlen,
- PKO Bank Polski,
- Pracodawcy Przemysłu Lekkiego,
- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,
- Servier Polska,
- Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce,
- Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami,
- Związek Pracodawców Klastry Polskie,
- Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie.
Cele utworzenia karty odpowiedzialności ekologicznej biznesu
W Karcie, której projekt przygotowali pracodawcy RP, wymienione został najważniejsze cele, do których dążyć będą wszystkie instytucje i podmioty włączone do projektu. Misją przewodnią jest przede wszystkim działanie na rzecz przyspieszenia koniecznych zmian w urzeczywistnianiu neutralności klimatycznej polskich firm, przedsiębiorstw, zakładów pracy i organizacji. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez stopniowe ograniczanie (aż do maksymalnie możliwego wyeliminowania) działań szkodzących środowisku naturalnemu.
Sygnatariusze Karty chcą zwiększać odpowiedzialność za odpady i produkty zużyte, realizując cele gospodarki obiegu zamkniętego, z poszanowaniem dla technologii unikatowych i tradycyjnych. Dokonując wyboru nowych technologii, uczestnicy projektu będą sięgać po rozwiązania proekologiczne, pozwalające na ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Ważnym elementem deklaracji polskich przedsiębiorców i pracodawców ma być też wsparcie edukacji ekologicznej oraz promocja zrównoważonej konsumpcji.
Wszystkie te zmiany muszą być poprzedzane odpowiednimi działaniami edukacyjnymi, adresowanymi do pracowników oraz społeczeństwa. Nie osiągniemy celu neutralności klimatycznej ani jutro, ani pojutrze, ale ruszyć w jego kierunku musimy natychmiast. Najdłuższe marsze składają się z milionów małych kroków. Dziś wykonujemy pierwszy z nich
– piszą sygnatariusze „Karty Odpowiedzialności Ekologicznej Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce”..
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/_files/2019_10/Karta_Odpowiedzialno_ci_Ekologicznej.pdf
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/powstala_karta_odpowiedzialnosci_ekologicznej_biznesu
Dodaj komentarz